Cestujete ekologicky? Máte vlastní láhev na vodu, kelímek na kávu a příbor?

Chováte se doma ohleduplně k přírodě? Třídíte odpad, nakupujete do textilních tašek a nepálíte odpadky v kotli na tuhá paliva? Tak dobře a jak je to s vámi, když cestujete mimo svůj domov? Daří se vám to i na cestách?

cestování, ekologie, zdraví, kelímek na kávu, odpad

Nenosíte s sebou zbytečné papíry?

  • S odpovědným chováním můžete začít hned na začátku cesty. Opravdu potřebujete vytištěnou letenku nebo jízdenku na vlak v dnešní době digitalizace? Rezervace v hotelích už také není nutné tisknout. Je přece mnohem praktičtější, mít všechny potřebné doklady a rezervace v elektronické podobě v mobilním telefonu. 
  • Dalším poměrně zbytečným odpadem je stvrzenka z bankomatu. Možná si řeknete, že tento malý lístek asi hodně odpadu nevytvoří, ale zamyslete se spolu s námi. Zaprvé, vůbec ho nepotřebujete, protože vám tak či tak přijde esemeska a pokud bychom sbírali stvrzenky z daného bankomatu byť jen za týden, věřte, že by se nám v koši nahromadila slušná hromádka odpadu.
  • Do třetice doporučujeme vyhýbat se reklamním letákům, které můžete dostat kdekoliv na ulici. V 90% tuto nabídku nevyužijete a leták skončí v koši. Buď pár minut po obdržení nebo následně v hotelovém pokoji. Že je vám líto brigádníků, kteří letáky rozdávají a nikdo si od ní ty letáky nebere? Ať je vám raději líto odpadu, který takto vytváříme.

Láhev na vodu - ideální společnice na cesty

Možná je to na první pohled zcela jednoduché, ale základním pravidlem číslo jedna při cestování by měla být vlastní láhev na vodu. Prázdnou láhev můžete bez problémů přenést přes kontroly na letišti a pak jednoduše doplnit vodou z kohoutku. Nemusíte tak kupovat předražené vody v půl litrových baleních na letištích a při turistických atrakcích. Šetříte tak nejen životní prostředí, ale i svou peněženku.

Kelímek na teplé nápoje

Obdobnou variantou ekologického produktu na cestách je Keep Cup - vlastní pohárek na nápoj. Keep Cup se hodí do hlav téměř všech automatů na nápoje a vypadá opravdu stylově. Je pro vás ideální, pokud cestujete autem a často se zastavujete na benzínových pumpách. Skvělou vychytávkou je vlastní stylový eko hrnek například na festivalech. Příjemným bonusem jsou kavárny, které vás za přinesení vlastního hrnku na kávu odmění slevou.

Příbor na cestování

Cestovní příbor je věc, na kterou nedají dopustit zkušení cestovatelé bez ohledu na to, zda vyznávají životní styl zero waste nebo ne. Jen si představte, jste na cestách a máte chuť na ovocný salát ze supermarketu. Běžně si ho buď nekoupíte, nebo k němu koupíte rovnou i plastový příbor. Jak praktické je v tomto případě mít vlastní vidličku! Pokud cestujete s dětmi, mít po ruce vlastní lžičku je rovněž nesmírně praktická věc, kterou vám doporučí každá maminka. Svůj vlastní cestovní příbor můžete použít i při pojídání v letadlech a ušetříte tak plastové jednorázové příbory.

Textilní tašky, sáčky...

Nemusíte měnit své cestovatelské zvyky rázně ze dne na den. Pro začátek stačí, pokud si vyberete jednu věc, kterou uvedete do praxe. Malými krůčky si tak vytvoříte ekologické návyky a později bude pro vás zcela běžné balit si na cesty vlastní textilní sáčky na drobné nákupy, tašky či láhve. Ušetříte naši planetu od zbytečných plastových odpadů, svoji peněženku a také se ochráníte před konzumací škodlivin, které se uvolňují z plastového nádobí.

 

 


Podobné články


Plasty - naše každodenní potrava?

Konzumujeme plasty a nevíme o tom? Nebo víme a nic proti tomu neděláme! Jenže plasty, nejenže nám přerůstají...
více...

Nápoje plné ledu nezaženou žízeň a zbytečně vyčerpají organismus!

Nápoje s kostkami ledu? Úžasný design, ale na hodnotě nápoje to nepřidá. Spíše naopak! Napadlo vás někdy,...
více...

Hubnutí v sedmi důležitých krocích, které nezná jo-jo efekt

Hubnutí je u mnoha žen na jaře tématem číslo jedna. Ale jedna věc je pár dní nezdravé diety, když se...
více...

Chybí vám energie? Dejte si energetický nápoj z řepy!

Stává se vám, že se cítíte bez energie? Ale jak s tímto pocitem naložíte? Energii je třeba nejen komentovat, ale...
více...

Moderní budovy skrývají zdravotní nebezpečí

Pobyt v uzavřených prostorách moderních budov nemusí být pro citlivé jedince příjemnou záležitostí. Ale...
více...

Letní jídelníček pro zdraví a štíhlou postavu

Letní teploty často zahání chuť na jídlo. Ale jíst je potřeba i v létě, jen jídelníček by měl být...
více...

Sedm pravidel dobré nálady a štíhlé postavy

Už se nám zase mílovými kroky blíží léto a s ním strašák mnoha žen. Ano, jsou to plavky! Jak do nich...
více...

Víno a voda by měly tvořit nerozlučnou dvojici, ale ne každá voda se k vínu hodí!

Víno patří mezi alkoholické nápoje, které se nejen u nás, ale i v celé Evropě těší velké oblibě. Ale...
více...

Jak zrychlit metabolismus a snížit váhu? Netrpte hladem!

Také slýcháte a říkáte, že ten se má, protože má rychlý metabolismus, může jíst co chce a stejně...
více...

Sedm rad, které vám zaručí štíhlejší postavu

Potřebujete zhubnout pár kilogramů nadváhy a nedaří se vám to? Začněte s úpravou váhy hned ráno. Rozpohybujte...
více...