Blýskalka nebo také blýskavka (Photinia) sice není vysloveně dřevina do živých plotů, ale klidně ji tam můžete použít. Také ji ale můžete vysadit jen jako solitér, který zaujme hlavně listy. Ty jsou po vyrašení světlé, postupně tmavnou, až nakonec vstoupí tmavozelenou barvu. Jsou krásné lesklé, kopinatého tvaru. Tato dřevina je však pěkná i v době květu - třásně bílých květů, které se otevírají obvykle v květnu až červnu, krásně kontrastují s mladými listy a na podzim ji zdobí plody. Mají červenou barvu a s oblibou je vyhledávají ptáci. Pro lidi jsou však jedovaté. Využít se dají do vánočních dekorací.
Nejlépe blýskalce vyhovuje místo na slunci, kde se listy lépe vybarvují, ale dařit se jí bude i v polostínu. Půda by měla být bohatá na humus, propustná, protože rostlina nesnáší přemokření, na které reaguje shazováním listů. Vyberte její místo chráněné před větrem, například u domu.
Photinia roste poměrně rychle, proto je vhodné alespoň jednou za rok ji seříznout. Na řez reaguje velmi dobře a dá se tvarovat například jako koule či kužel. Ořezávat by se měla ale až po odkvětu, tedy koncem června. Pokud ji nebudete zkracovat, doroste do výšky 3 až 4 metry.
Blýskalka není zcela mrazuvzdorná, odolává mrazům jen do -20 ° C, proto se doporučuje pouze do našich teplých oblastí. V těch chladnějších ji můžete pěstovat v nádobě, dávejte přitom pozor na zalévání, nikdy nenechávejte stát vodu ve spodní misce.
Patří k nejkrásnějším odrůdám. Vznikla křížením japonské a čínské odrůdy. Má větší a lesklejší listy, které mohou mít délku až 20 cm. Je však méně odolná, poškozují ji mrazy pod -12 ° C, proto ji pěstujte reději jako přenosnou rostlinu v květináči a na zimu přeneste do chladné místnosti. Nezapomeňte přitom na zálivku.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.