Je naší součástí odnepaměti a my bychom neměli dovolit, aby z naší země vymizela! Je to strom smutku a radosti. O jaký strom se jedná? Když si ho vysadíte, nejenže budete mít na jaře kočičky do vázy, ale také pomůžete přírodě.
Pokud máte zahradu, měli byste si tam povinně zasadit vrbu. Znepokojivě totiž z naší země mizí, a přitom je tak potřebná! Kromě toho, že zajišťuje ochranu břehových svahů a rekultivaci lomů, je záchranou pro včely a včely jsou zase záchranou pro nás. Ty totiž při jarním vylétávání z úlů potřebují výživu a díky vrbě získají pořádnou porci proteinu. Vrby jsou včelí pastvou. Bohužel, dochází k úbytku včelstev a tím pádem se snižuje i produkce medu. Ten, který se prodává, pak musí být zákonitě dražší. Pokud si vysadíte na svém pozemku vrbu, včely se vám poděkují. Zatím než nezačnou kvést ovocné stromy, díky vrbě mají včely celé jaro o potravu postaráno.
Znáte to i z literatury. Dutá vrba vás vždy vyslechne. V důsledku klimatických změn však stoupá význam vrby i pro nás, a to hlavně pro její schopnost zadržovat vodu v krajině a zároveň zpevňovat půdu. Vrba zpevní břehy vodních toků i terén jako takový. Využíváme ji také při pletení různých košíků a pomlázek na velikonoční koledování.
Na výběr máte z množství druhů vrb. Některá vrba je léčivá, jiná se zase více hodí do menší zahrady, jiná do větší. Pporaďte se v zahradnictví, aby jste vybrali tu správnou.
Vrba roste velmi rychle, takže můžete v krátkém čase pomoci životnímu prostředí. Sází se většinou na začátku jara, kdy ještě není velké horko, které by bránilo stromku zakořenit. Alepoň ze začátku je třeba vrbu hojně zalévat. Potom se již můžete těšit na její příjemný stín a může začít i osvobozující svěřování...
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.