Vánoční stromeček z lesa nebo z továrny na plasty?
Kupujete si domů na Vánoce skladiště hmyzu? Dobře, tak jinak. A co živý vánoční stromeček? Neumíte si bez něj představit Vánoce? Ale víte, co takový úžasně vonící zelený poklad v sobě ukrývá? Až tisíce druhů hmyzu si můžete donést domů v malém, v hlíně zasazeném stromečku z lesní školky!
Živý vánoční stromek není bez rizika
S živým vánočním stromkem si domů nepřinášíme pouze vůni jehličí, ale i vši, roztoče, blechy, někdy i klíšťata a další druhy hmyzu, jakož i jejich vajíčka. V chladném počasí nejsou aktivní, když se však dostanou do tepla, proberou se k činnosti. Jelikož se nacházejí v příbytku, začnou se v něm zabydlovat. Pokud si nyní představujete, že budou s vámi všechny ty potvůrky bydlet, můžeme vás uklidnit. Většina z nich od hladu a šoku ze změny prostředí brzy uhyne. Kromě toho, mnoho hmyzu se nachází také v květináčích, takže vlastně s nimi žijete po celý rok a ani si to neuvědomujete. Samozřejmě, vhodnější je před Vánocemi skladovat stromeček na chladném místě, například na dvoře nebo na balkoně a ne někde uvnitř v komoře. Také je vhodné nedržet stromek příliš dlouho, ale hned po svátcích ho odzdobit a odnést pryč.
Alergie na umělý i přírodní stromek
Další a pravděpodobně ještě nepříjemnější zkušeností z držení živého vánočního stromku v domácnosti jsou alergie. Pokud vy nebo děti začnou právě po přinesení stromku kýchat, stěžovat na pálící oči nebo výtok z nosu, pravděpodobně jde právě o alergii. Důvodem jsou plísně, nacházející se na kůře a na jehličí. Čím déle stojí stromeček před zdobením na vlhkém místě, tím více to přispívá k růstu spor plísní. V teple se ještě znásobují. To však není konečný výpočet. Pro lidi s tzv. kontaktní alergií je nepřítelem i míza jehličnanů - pryskyřice. Pokud si však myslíte, že u umělého stromku zdravotní nepříjemnosti nehrozí, mýlíte se. I ten, pokud je nesprávné skladován, může být plný plísní. Proto je vhodné umělý stromeček vždy před použitím utřít od prachu a postříkat dezinfekcí.
Pozor na umělé vůně a dráždivé oleje
Pokud máte děti, vyhýbejte se různým umělým vůním a vonným olejíčkům. Upřednostněte přírodní aromata, která sváteční atmosféru dotvoří - skořici, hřebíček napíchaný v pomeranči, sušená jablka či perníčky, které úžasně voní a nedráždí dýchací cesty. A určitě si Vánoce užijete bez kýchání a léků proti alergii.