Při řezání a prořezávání stromů a keřů s kvalitní pilkou nebo pilkou po dědečkovi jistě pocítíte velké rozdíly. Při výběru nového vybavení se zaměřte na to, na jaké práce budete pilu používat, protože se vyrábějí v různých velikostech a tvarech a s různými pohony. Rámové zvládnou větší větve, se šavlové se zase dostanou i do malých prostor. Motorové pily využijete při kácení menších stromů a na řezání dřeva k táboráku. Stále více elektrických, řetězových pil a ocasek je dnes akumulátorových. Výkon mají stejný jako nižší třídy motorových pil, ale na práce v zahradě jsou zcela dostačující. Obrovskou výhodou akumulátorových strojů je jejich velmi tichý chod. Takže můžete prořezávat stromky i v neděli, a nemusíte se bát, že budete hlukem rušit sousedy. Navíc můžete akumulátory používat i na jiné zahradní přístroje.
S údržbou keřů a živého plotu vám pomohou motorové nůžky na živý plot. Dlouhá lišta zaručí, že váš plot bude "jako když stříháte". Opět jsou k dispozici se všemi variantami pohonů. Na údržbu trávníku se hodí akumulátorové nůžky, se kterými bez větší námahy dostřihnete detaily kolem záhonu nebo plotu.
Pokud doma netopíte dřevem a namísto velkého ohně raději ze zbytků uděláte kompost, tak v takovém případě vám dobře poslouží drtič větví. Dokáže zpracovat větvičky a větve s překvapivými rozměry na malé třísky vhodné do kompostu. Kompost nemusí ležet jen někde v koutě zahrady. Opticky příjemnější variantou je kompostér, který navíc urychluje proces kompostování rostlinných zbytků.
Na zpracování dřeva na zahradě je výhodné vlastnit několik druhů a velikostí seker. Tvar a velikost sekery dokáže výrazně ovlivnit kvalitu práce a také námahu, s jakou budete sekat. Moderní sekery mají polyamidovou násadu, která je při správném používání prakticky nezničitelná.
Při výběru sekačky zvažte především rozlohu pozemku. S malou sekačkou se budete na velké ploše trápit. Pokud si koupíte sekačku nepřiměřeně velkou, tak si jen zbytečně připlatíte a budete se opět trápit. Většinou se používají sekačky s noži, které trávu sbírají do koše nebo ji mulčují a nechávají na pozemku. Sekačky bubnové a lištové posečenou trávu nerozdrtí a tráva je v takovém případě vhodná na sušení. Tak trochu zvláštním druhem sekačky je zahradní traktor. Kromě sečení jej můžete využívat i jinak, například za něj můžete připojit malou vlečku. Pokud máte zahradu převážně travnatou a upřednostňujete nakrátko posekaný trávník, tak si můžete dopřát programovatelnou solární nebo akumulátorovou sekačku. Dalším vhodným doplňkem k sekačce je ořezávač nebo rovnou křovinořez. Ořezávač dokončí práci tam, kam sekačka nedosáhla. S křovinořezem zas upravíte terén, na který si s běžnou sekačkou netroufáte.
Při sběru spadaného listí oceníte zahradní vysavače, případně jejich kombinaci s fukar. Odpadne vám tak náročné hrabání. Jenže hrabáním se také protrhávají kořínky, mech a provzdušňuje se tak vrchní vrstva půdy. I s tím si ale poradí další dva pomocníci do zahrady. Vertikutátor pomocí rotujících nožů hravě zastoupí hrábě. Podobně, avšak do větší hloubky své nože zaryje rotavátor. Rozbije hroudy a provzdušní záhon. Motyku i své kříže, tak můžete nechat odpočívat.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.