Plot - dominanta, na které velmi záleží

Plot dokáže přesně vymezit hranici mezi tím, co je naše a tím, kde je již území našich sousedů. Nestavíme ploty, abychom se izolovali od svých sousedů, ale také pro dobré vztahy právě s nimi. Ale jak má takový bezproblémový plot vypadat? Tak v první řadě musí být správně zaměřený!

plot, bydlení, stavba

Hranice pozemku

Plot by měl stát přesně na hranici pozemku. Abychom se vyhnuli zbytečným konfliktům se sousedem, měli bychom ji nechat vymezit geodety a pak se jí řídit.

Kritéria při rozhodování

Podle toho, na co má plot sloužit, zvolíme si jeho typ a výšku. Pokud se nachází nedaleko domu, měl by s ním materiálově, tvarově, ale i barevně korespondovat. Při rozhodování o konkrétním typu musíme zohlednit i fyzikální podmínky na ploše pozemku. Například na svahu při přehřívání od slunce klesá studený vzduch na nejnižší místo - do údolí. Pokud mu postavíme do cesty masivní nepropustnou zeď, bude tam chlad setrvávat a hromadit se v jeho okolí. Tím se bude ochlazovat i celý okolní prostor. Pokud chceme, aby studený vzduch rychle "odvál" pryč, zvolíme raději některý z propustných druhů plotu (laťkový, z pletiva nebo kovový). Propustný plot je výhodnější i v jiném případě. Obecně platí, že je lepším řešením při nárazovém větru, než hrubé nepropustné zdi. V jejich okolí se totiž tvoří silné vzdušné víry, které mohou nejen obtěžovat lidi zdržující se v zahradě, ale i škodit jemným rostlinkám. Pokud chceme zahradu před větrem účinně chránit, je potřeba podél propustného plotu vysadit keře a mezi ně řadu vysokých stromů.

Technické řešení

V podstatě můžeme postavit pouze dva základní typy plotů, a to v podobě zdi, která je celá nosná (kamenný, cihlový, betonový) nebo jsou nosné pouze sloupky (nejčastěji kovové, cihlové, betonové či plastové), mezi které se montuje výplň (dřevěná, kovová), případně se vyzdí z cihel. Sloupky bývají od sebe vzdáleny podle druhu plotu nejčastěji 2 až 5 m. Nosná část plotu musí být uložena na pevných základech (v případě sloupků na základových patkách), aby odolala různým klimatickým vlivům, silnému větru, mrazu nebo dlouhotrvající vlhkosti. Nejjistější je, pokud má plot základy v hloubce alespoň 80 cm, protože tehdy odolá i déle trvajícím mrazům. Téměř pro všechny ploty se základy zhotovují z betonu. Dají se použít i prefabrikované betonové základy nebo základové patky, ale obvyklejší praxí je betonování přímo na stavbě.

Životnost konstrukce

Pokud je plot delší nebo stupňovitý, nemělo by se zapomenout na dilatační spáry. Na kvalitě základů a nosné, plné či sloupkové konstrukci se nevyplatí šetřit. Má to význam nejen z hlediska životnosti, ale i možnosti rekonstrukce původního plotu. Pokud se poškodí výplň mezi sloupky, případně se nám omrzí její vzhled, při dostatečné kvalitě nosné konstrukce ji opravíme nebo vyměníme velmi jednoduše. Výměna mrazem zkřivených nebo vodou podemletých sloupků je mnohem složitější a náročnější nejen na čas, ale i finance.

Dešťová voda

Nepřítelem trvanlivosti plotů číslo jedna je dešťová voda, a proto bychom konstrukci měli před ní chránit všemi dostupnými způsoby.

Cihla

Pokud jsou sloupky plotu cihlové, měl by betonový základ vyčnívat alespoň 15 cm nad terén. Zabrání se tím mechanickému poškození zdiva (například při práci v zahradě), vzlínání vody do zdiva nebo jeho postřikování při silném dešti. Zároveň by základ neměl být ani o kousek širší než zídka. Před vodou by měla být chráněna i horní část zídky nebo sloupku. Na to se nejlépe hodí betonová stříška, která má na spodní části vytvořen "okapový nos". Nos zabezpečuje odkapávání srážkové vody ještě dříve, než přijde do styku se zdivem.

Kov a plasty

Sklon povrchu betonové patky u plotu s kovovými nebo plastovými sloupky by se měl mírně svažovat ve směru od sloupku, aby voda mohla volně odtékat a nezpůsobovala jeho korozi. Rohové sloupky by měly být vyztuženy šikmými vzpěrami také založenými do betonových patek. K zabránění zatékání vody dovnitř sloupku slouží kovová nebo plastová čepička.

Dřevo

Dřevěné sloupky zakopáváme do země pouze tehdy, pokud stavíme provizorní plot. Pokud plánujeme trvalejší konstrukci, měly by být osazeny v kovovém U profilu nebo na ocelovém trnu, který se zabetonuje do podkladu. Trvanlivost dřeva zabezpečíme impregnací a pravidelnou údržbou, především však vhodným tvarem. Vršek plotu by měl být šikmý, aby dešťová voda mohla okamžitě odtéci. Při zhotovení dřevěné konstrukce je třeba zabránit tesařským spojům, v nichž by se mohla zdržovat vlhkost. V styku dřeva a železa používáme distanční podložky, které zajišťují proudění vzduchu mezi nimi. Zateklá voda se tak může vysušit.

Beton

Prefabrikované betonové sloupky se v poslední době přestaly používat, o to větší rozmach zaznamenávají sloupky a zídky z betonových tvárnic. Ty se dodávají v široké škále povrchových úprav a v různých tvarech a rozměrech. Jejich základní tvar mívá obvykle dvě svislé dutiny, do kterých se vkládá ocelová výztuž a zalévá se betonem. K doplňkovému sortimentu patří základové bednící prefabrikované tvárnice, zákrytové desky a různé typy stříšek s okapovými nosy. Pokud chceme finančně nepříliš náročný plot, který má být rychle postaven a nepřekáží nám, že bude podobný, jako mají všichni kolem, je tento druh velmi dobrou volbou.

Výplň

Mezi různé druhy nosných sloupků se kotví plotová výplň. Nejčastěji se používají kovové úchytky. Výplň představuje největší plochu plotu a nachází se právě ve výšce očí. To znamená, že konstrukci dominuje - nejvíce ji vidíme, a proto v podstatě určuje charakter celého plotu. Nejlevnější, ale přitom velmi pěkná, je dřevěná výplň různých tvarů a velikostí. Základní principy na ochranu dřeva platí i při sestavování dřevěné plotové výplně. Další možností je použití kovu. Plotová výplň může být z drátu nebo v podobě mříží. Pokud netoužíme po originálním vzhledu mřížové výplně, nemusíme ji objednávat u uměleckého kováře, jednotlivé díly různých druhů montovaných systémů můžeme koupit v supermarketech se stavebninami. Hotový dílec lze přímo přimontovat mezi sloupky.

Na závěr

Plot je většinou prvek, který je nejvíce "na očích". Stává se dokonce, že z ulice dům ani nevidíme, vidíme pouze plot či zeď. A naopak, pokud má dominovat objekt, i jakkoli dobře architektonicky navrženou fasádu nevhodný plot poškodí. Právě proto bychom si měli dát co nejvíce záležet nejen na vzhledovém a materiálovém ztvárnění, ale i trvanlivém provedení této konstrukce.

comments powered by Disqus


Podobné články


Stavba hliněného domu není finančně náročná

Stavíte dům a řešíte otázku volby materiálu? V současnosti se opět začínáme chovat ekologicky, ale ekonomická...
více...

Jak vypěstovat na zahradě šeřík?

Vykvetlé a voňavé šeříkové květy patří k tomu nejkrásnějšímu, co může jaro na zahrádce nabídnout....
více...

Dlažba okolo domu by měla nejen splňovat svůj účel, ale také ladit s okolím a fasádou domu

Plánujete položení dlažby okolo domu? Tak na to je právě nejlepší čas. V létě je na práci velké vedro,...
více...

Koupit dům či byt? Dilema, na které není jednoznačná odpověď!

Bydlet již dávno neznamená, mít jakoukoliv "střechu" nad hlavou. Moderní doba s sebou nese i touhu po soukromí....
více...

Jak vybrat nejvhodnější sekačku na trávu?

Sekačka na trávu, to je jeden z nejužitečnějších strojů, které bychom měli vlastnit, když máme okolo domu...
více...

Zelená zahrada na střeše - ideální místo ke klidnému odpočinku

Nemáte na zahradě dostatečný prostor na vaše okrasné rostliny? Vysaďte je na střeše! Tento originální nápad...
více...

Modrá zahrada, to není halucinace, ale úžasné spojení relaxačních barev

Modrá je barva moře a zelená zase evokuje představu o zahradě, kde se dá také příjemně odpočívat. Ale proč...
více...

Zateplení domu foukanou celulózou - výhody a nevýhody

Zateplování domů se stalo již běžnou, ale hlavně nutnou záležitostí. Dokonce se v budoucnu uvažuje o tom, že...
více...

Luxfery - jedinečný, bezpečný a funkční materiál moderního stavitelství

Luxfery neboli skleněné tvárnice představují materiál, který stále nabízí kvalitní konstrukční řešení...
více...

Jaký materiál vybrat na chodník okolo domu?

Zpevněné plochy okolo domů jsou velmi důležitou a nedílnou součástí pohodového bydlení. Přesto jim často...
více...