Nádrže na dešťovou vodu ušetří zahrádkářům nemalé peníze
Mít na zahradě vodu, to je základ. Ale není to nijak levná záležitost. Každodenní zalévání v době suchého léta může vyjít i na několik tisíc korun. Tak proč si vodu z kohoutku nešetřit a nenachytat dešťovou, která také nenechá rostliny zahynout žízní?
Voda ze sudů
V naší republice sice prší celkem pravidelně a vydatně ale i tak je škoda dovolit dešťové vodě bez užitku odtékat. Voda z veřejných vodovodů není levná záležitost, a pokud máte na pozemku svou studnu, pitnou vodu z ní je lepší využít v domácnosti. Jednou z možností, jak zachytit dešťovou vodu, je nechat ji stéci do sudů z okapů. Dříve to bylo běžné. Není to však moc estetické ani zdravé. Za teplého počasí se v zachycené vodě množí mikroorganismy a obsah sudu po čase nepěkně zapáchá. Elegantnějším a praktičtějším řešením je ukrýt zachycenou vodu do nádrže v zemi, kde je konstantně nízká teplota a přemnožení bakterií zde nehrozí.
Nádrže na dešťovou vodu
Nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí v rozmanitých podobách a záleží jen na tom, jakému řešení kdo dá přednost. Jsou výrobci, kteří vedle nádrží na vodu nabízejí v jednom balíčku i septik. Ten je uložen rovněž v zemi a samozřejmě zcela jinde než nádrž na vodu. Septik může být napojen na kanalizaci z domu a má tři sekce, kde se odpadní voda postupně pročišťuje. Samotný septik není vidět, protože je ukrytý hluboko v zemi a poklopy lze vhodně zamaskovat a vytvořit z nich designový doplněk zahrady, kdy na první pohled většina návštěv nemusí tušit o co se ve skutečnosti jedná. Mohou se například nechat zarůst popínavými rostlinami.