Mravenci na zahradě? Uvařte jim černou kávu!

Datum článku: 13. 6. 2019

Mravenci na zahradě, to není až zase taková pohroma jako krtci nebo hryzci, ale když je jich hodně, dokáží také nadělat velkou neplechu. Ale proč na ně hned jít nebezpečnou chemií? Zkuste raději přírodní prostředky. Ony také účinkují a nepoškodí vám nic na zahradě.

Mravenci na zahradě? Uvařte jim černou kávu!

Co říkají citliví zahradníci

Šikovní zahradníci nepovažují mravenci za škůdce, ale v květinové zahrádce nám hodně radosti nepřinesou. Zejména, když jich je příliš. Kromě toho, že zničí estetickou úroveň mnoha květů a usídlí se nám třeba na pivoňkách, některé druhy udržují vzájemně prospěšný vztah s mšicemi.

Mravence regulujte

Není rozumné snažit se mravence zcela zničit, ale můžeme jejich výskyt regulovat, a to pomocí přírodních prostředků.

Kompost a mulč

Některé věci, které běžně děláme pro podporu růstu plodin, přímo nebo nepřímo vedou k přemnožení mravenců. Na zadržování vlhkosti a proti plevelům často používáme tlustou vrstvu mulče. Vytváříme tak útulné prostředí pro mnohé druhy mravenců. Nebo třeba kompost. Jeho sladký pach hnijících zbytků přitahuje mravence už na dálku. Pokud chceme mravence odradit, měli bychom dbát o rovnováhu zelených a hnědých složek kompostu. Pomůže také vybudovat vyvýšený kompost.

Přírodní repelenty

Mravenci jsou velmi citliví na pachy. Tak, jako je přitahují sladké vůně, jiné je odpuzují. Chcete-li regulovat jejich výskyt v zahradě, vyzkoušejte kousky bavlněné látky namočit do éterických olejů a rozložit je tam, kde potřebujete. Mravenci nenávidí mátu, kafr, hřebíčkový olej. Účinným receptem je i rozmixování pálivých papriček s trochou vody na hustou kaši. Tou pak pokapeme zem v problémových oblastech. Pijete černou kávu? Potom nevyhazujte lógr! Vůni silné kávy mravenci také vyloženě nesnáší. Tento způsob je nejen účinný,  ale zcela zdarma!