Jednoduché pěstování domácí zeleně, ovoce a zeleniny v hydroponickém roztoku

Datum článku: 13. 6. 2018

Pěstovat doma zelené rostliny můžete několika způsoby. Buď je zasadíte do hlíny nebo můžete zvolit jednodušší způsob, a sice pěstování ve vodním roztoku, takzvanou hydroponii. Nejedná se o zcela novou a neověřenou metodu, a navíc ji zvládnou i začátečníci.

bydlení, hydroponie, zeleň, rostliny, zelenina,

Hydroponie

Setkali jste se již s pojmem hydroponie? Tento na první pohled složitý název ukrývá něco mnohem jednoduššího, než byste možná čekali. Znamená pěstování rostlin bez použití zeminy, půdy, jen v živném roztoku, ve vodě. Takový způsob pěstování je velmi efektním zejména v případě, pokud namísto tmavých květináčů použijete průhledné, skleněné nádoby. 

Historie

Tento typ pěstování rostlin pochází od Egypťanů a nese s sebou nemalé výhody. Kromě toho, že takovýmto způsobem vypěstujete nejen krásně kvetoucí či zelené pokojové rostliny, často se takovým způsobem ve sklenících pěstuje i zelenina (například rajčata nebo okurky). Takto pěstované rostlinky mají podstatně menší náchylnost k chorobám než ty, které jsou pěstovány v klasické zemině, rostou o něco rychleji a neubližují ani náchylným alergikům.

Postup v šesti bodech

  1. Pro působivý efekt můžete na pěstování zvolit průhlednou nádobu (například vázu či sklenici na zavařování).
  2. Na takové pěstování jsou mimořádně vhodné bylinky jakoje  máta, oregano, bazalka či rozmarýn, táhlé pokojové rostliny, cibuloviny a další bohatě kvetoucí rostliny, jako je begonie, netýkavka či lopatkovec.
  3. Na spodek nádoby do výšky 5 - 10 cm nasypte efektní, gelové kuličky, které jsou doslova zásobárnou živin i hnojiva, se kterým si později nemusíte dělat starosti tak, jako by tomu bylo při pěstování v expandovaném jílu - kerzamitu či kamíncích apodobně, které se však při hydroponii používají také.
  4. Vydatně je zalijte vodou a nechte kuličky několik hodin nabobtnat (v tomto případě se řiďte přesným návodem).
  5. Na vrch kuliček umístěte cibulky rostlin nebo jemně zasaďte odřezky vašich oblíbených rostlin, přičemž je třeba si dát pozor, aby se ve výživě nacházely jen kořínky tak, aby samotná rostlinka nezačala hnít.
  6. Teď už jen zbývá, těšit se z výsledku a sledovat jak se rostlince daří.

Bez zápachu

Bát se nepříjemného zápachu z odstáté vody tak, jako je tomu například u řezaných květin, se vůbec nemusíte. Květiny při tomto pěstování nehnijí, naopak jsou ve své růstové fázi a zápach se neobjeví. Obrovskou výhodu tvoří fakt, že takové pěstování je ideálním pro pěstitele - zapomnětlivce nebo pro cestovatele, kteří doma netráví příliš mnoho času, ale chtějí svůj domov zkrášlit zelení. Vláhu totiž speciální kuličky udrží 3 - 4 týdny, což je obrovská výhoda.

Autor: Martina Dvořáková