Jak zničit ekologicky na zahrádce plevel? Okopávejte, okapávejte a okopávejte!

Datum článku: 15. 5. 2018

Ničení plevele chemickými přípravky je sice účinné, ale neničí jen plevel. Ničí naše životní prostředí, kulturní rostliny a navíc jednotlivé druhy mutují a stávají se na jednotlivé chemické prostředky imunní a tak je nutné používat stále silnější a ne zcela bezpečné koncentrace.

zahrada, plevel, zahrádkáři, úroda, práce na zahradě

Neničit, regulovat

Jako zkušení zahrádkáři bychom měli mít jasno v přístupu k plevelům. Přitom není dobré, snažit se vymýtit všechny plevele, ale dostatečně je regulovat. Úkolem regulace plevelů není jejich úplné vyhubení, ale důležitá je nezbytná míra jejich potlačení. Přímé setby nejvíce ohrožují plevele na začátku vegetačního období. Plevele odčerpávají kulturní rostlině vodu a živiny, mohou být zdroji nebo hostiteli chorob a škůdců. Plevele zpravidla ztěžují i ošetřovací a sklizňové práce. V zahradách se doporučuje mechanické ničení plevelů pletím a okopáváním.

Škůdci a nemoci

Samozřejmě, nejen plevele páchají v našich zahrádkách zlo. Je třeba regulovat i výskyt škůdců a chorob, jinak se úrody nedočkáme. V tomto případě je dobré upřednostnit preventivní postupy. Léčebné používejme jen minimálně - tehdy, pokud je to již skutečně nezbytné. Jaké jsou preventivní metody, které pomohou regulovat výskyt škůdců a chorob? V první řadě je tostřídání rostlin na záhonech! Vybírejte si odolné a tolerantní odrůdy. Dalšími doporučenými triky jsou: dezinfekce půdy (sterilizace parou) a použití mořeného nebo inkrustovaného osiva. Vhodnou pomůckou je použití feromonových a optických lapačů škůdců.

Přírodní výluhy fungují jen krátkodobě

Určitě jste už slyšeli o tom, že plodiny lze chránit i rostlinnými výluhy, odvary, či výtažky. Slouží na podporu růstu, tvorbu květů, plodů, ale i na odpuzování škůdců nebo ničení chorob. Pro tyto účely se nejčastěji připravují výluhy z kopřivy dvoudomé, přesličky rolní, česneku kuchyňského, máty, tymiánu, křenu, tabáku a podobně. Výluhy a odvary se používají na postřikování. Problém je ale v tom, že účinné látky se rychle rozkládají a navíc působí v rozmanitých podmínkách různé. Proto se raději doporučuje používat povolené přípravky pro ekologické pěstování a to v přesném dávkovaní.

Autor: Martina Dvořáková