Šeřík je oblíbený i proto, že každoročně bohatě kvete, a to bez nutnosti specifické péče. Odolává mrazům, větru i slunci. Roste rychle, často však zabere místo, kde není žádoucí. Novější kultivary, zejména naočkované, hodně neodnožují, a tedy tento problém nezpůsobují. Květenství šeříku, která jsou nejčastěji fialová, růžová či bílá, nádherně a pronikavě voní. Díky tomuto je keř v době květu nepřehlédnutelný široko daleko. Květenství jsou často mohutná, proto lákají nejen užitečný hmyz, ale i kolemjdoucí, aby si větvičku odlomili a dali doma do vázy.
Životnost a svěžest šeříkové kytice prodloužíte tak, že odstraníte listy a konce dřevnatých stonků jemně naklepete kladivem. Zvětšíte tím plochu, přes kterou šeřík bude přijímat vodu. Zároveň se vyplatí dát do vody speciální prostředek k udržení svěžesti kvetoucích dřevin.
Šeříky prosperují na slunečních, částečně i polostinných místech s propustnou, úrodnou a přiměřeně vlhkou půdou, která by ideálně měla obsahovat vápník. V kyselejších půdách se až tak dobře této dřevině nedaří. Po dobrém zakořenění snese keř i více sucha. Místo vybírejte precizní, vždy tak, aby dřevina měla dostatek místa na svůj růst. Šeřík můžeme pěstovat ve tvaru keře nebo atraktivního stromku, přičemž je zapotřebí pravidelnější řez kvůli udržení takové formy.
Šeřík můžete s kompaktním kořenovým balem vysazovat po celé vegetační období. Ideální na jaře nebo na podzim. Nezapomeňte dát pozor, abyste naočkované velkokvěté kultivary vysadili o něco hlouběji, asi o 10 cm. Po výsadbě dřevinu zavlažujte. Následující rok bude potřeba provést řez, přičemž jednoleté výhony zkrátíte na polovinu. Tím se keř rozkošatí. Kvetení můžete podpořit i přihnojováním kvalitními vícesložkovými hnojivy. Každoročně je také třeba myslet v zimě na prosvětlování starších keřů, tehdy je zbavíme křižujících se, hustých, suchých a poškozených větví. Pokud keř ztratí kondici, bude ho lépe radikálně seříznout, a tak zmladit. Přestože hned nebude kvést, časem se opět dostane do původní formy.
Pěstování šeříku zvládne i úplný začátečník. K nejdůležitějším úkonům, na které se nesmí zapomínat, patří pouze odstraňování odkvetlých květů. Jinak se keř zbytečně vysiluje tvorbou semen.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.