Jak vybrat nejvhodnější sekačku na trávu?

Sekačka na trávu, to je jeden z nejužitečnějších strojů, které bychom měli vlastnit, když máme okolo domu trávník. A opravdu, těžko hledat rodinu se zahradou, kde by, byť tu nejobyčejnější, sekačku neměli. A jakou vybrat, pokud ta stará doslouží?

zahrada, tráva, sekačka na trávu, ekologie, robot

Kritéria výběru

Stejně u elektrických sekaček, tak i při benzínových, aku nebo robotických sekaček je podstatná šířka záběru a také velikost plochy, kterou budete sekat. Čím větší záběr sekačka má, a tedy seká širší pásy, tím méně času strávíte sekáním. Sekačky s větší šířkou záběru mají zpravidla i velké záchytné koše nebo silnější motory. Když má sekačka navíc mulčovací sadu, ušetříte ještě více času a sil. Posečená tráva se v uzavřeném prostoru rozseká na ještě menší kousky a následně se vrátí na trávník jako organické hnojivo. Takže sečete a zároveň i hnojíte.

Výhoda elektrické sekačky

Elektrické sekačky jsou zaparkované v mnoha garážích nebo zahradních domcích na nářadí. Ptáte se, proč se elektrické sekačky na trávu těší takové oblibě? Ve srovnání s benzínovými sekačkami nebo zahradními traktory jsou lehké, tiché, ekologické, snadno se ovládají a nemusíte je startovat lankem. Nevýhodou je, že ve srovnání s benzínovými sekačkami mají menší výkon. Elektrické sekačky jsou taktéž nepraktické na velkých zahradách, kde roste mnoho stromů, keřů a květin. Je to hlavně proto, že musíte neustále zápasit s kabelem. Starosti se šňůrou od sekačky nemusíte řešit v tom případě, pokud si pořídíte aku sekačku. Stejně jako ta elektrická, je aku sekačka lehká, tichá, ekologicky šetrná a dobře se ovládá. Mínusem je ale její slabší výkon, cena a potřeba mít vždy nabitou baterii.

Benzínová sekačka s pojezdem nebo robot?

Pokud pro vás elektrická ani aku sekačka není to pravé ořechové, poohlédněte se po benzínové sekačce. Sekačky s tímto pohonem jsou velmi výkonné a hodí se na velké zatravněné plochy. Díky vysokému počtu otáček ušetříte mnoho času. Na druhé straně si ale trochu víc zamakáte, protože benzínové sekačky jsou o něco těžší a hlučnější. Pokud si ale vyberete benzínovou sekačku s pojezdem, nebudete ji muset tlačit před sebou. Vy budete řídit, sekačka pojede sama. Nejezdí však až tak úplně sama, jako například robotická sekačka. V tomto případě není pochyb o tom, kolik času a sil můžete věnovat něčemu jinému, než sekání trávy. A díky zabudované mulčovací funkci si už nebudete muset dělat starosti s posekaným materiálem. Stačí ohraničit trávník vymezovacím kabelem, nastavit program, zapnout a jít si zahrát například badminton. Robotické sekačky se obejdou bez benzínu, oleje a zplodin a díky tichému provozu uslyšíte i trávu růst. Pokud se navíc na vašem pozemku nachází velké množství křovin a houštiny, potom je lepší použít silnější motorové sekačky. Tyto motorizované křovinořezy si bez problémů prorazí cestu i menšími dřevinami.

Důležitá údržba prodlouží životnost každé sekačky

Po každém použití byste sekačku měli důkladně vyčistit. Zbytky trávy přilepené na schránce nebo na výfuku by mohly způsobit problémy. Nezapomínejte si nechat nabrousit nože, a to nejlépe po každých 25 hodinách provozu, dobíjejte baterie a doplňujte olej. Nenechávejte sekačky jen tak pohozené venku, potřebují střechu nad hlavou. Pokyny k údržbě a jak správně sekačku uskladnit, najdete vždy v příslušném návodu k použití.

Tip na závěr

Pokud máte ekologické cítění a menší travnatou plochu, pořiďte si vřetenovou sekačku, která funguje bez jakéhokoliv zdroje energie, pouze při tlačení sekačky nožový válec a spodní nůž sekají trávu, aniž by se přitom dotýkaly. Princip je stejný, jako když se stříhá nůžkami: tráva, která se dostane k noži, je dokonale ustřižena. Sekání je velmi tiché, takže můžete s klidem sekat i v neděli ráno.

 

 


Podobné články


Chcete ušetřit a ulehčit si práci na zahradě? Pečujte o své pomocníky!

Bez drobné údržby se neobejde žádný pomocník ani v domácnosti ani na zahradě. Anebo obejde, ale také brzy...
více...

Modrá zahrada, to není halucinace, ale úžasné spojení relaxačních barev

Modrá je barva moře a zelená zase evokuje představu o zahradě, kde se dá také příjemně odpočívat. Ale proč...
více...

Jaký materiál vybrat na chodník okolo domu?

Zpevněné plochy okolo domů jsou velmi důležitou a nedílnou součástí pohodového bydlení. Přesto jim často...
více...

Plot - dominanta, na které velmi záleží

Plot dokáže přesně vymezit hranici mezi tím, co je naše a tím, kde je již území našich sousedů. Nestavíme...
více...

Jak správně pěstovat bylinky v bytě? Na ty ze supermarketů zapomeňte!

Pomalu se blíží doba, kdy si pro bylinky nebudeme chodit na zahradu, ale do obchodů a na okenní parapety. Ano,...
více...

Fotopast pořizuje nejen unikátní snímky z přírody, ale dokáže usvědčit i zloděje a pytláky

Fotopast je důmyslné zařízení na principu fotoaparátu, které může snímat obraz i zvuk všude tam, kde fyzicky...
více...

Originální dekorace do zahrady? Vyrobte si betonové koule!

Už jste viděli zahradu, kterou zdobí originální betonové koule různých velikostí? A přemýšlíte, kde je asi...
více...

Jak prodloužit sezónu venkovního posezení? Kupte si terasový vyhřívač!

Milujte posezení venku a netěšíte se na měsíce, kdy si ho nebudete moci dopřávat? Prodloužit sezónu venkovního...
více...

Při zařizování interiéru kuchyně a jídelny nezapomeňte na hodiny

Říká se, že kuchyně je srdcem domácnosti. Proč také ne, když se v ní připravuje životně důležité jídlo....
více...

PVC podlahy francouzské firmy Geflor - komfort, příznivá cena a dlouhá životnost

Polyvinylchloridové podlahy slaví svůj návrat nejen do domácností, ale i do silně vytížených prostor jako jsou...
více...