Bohatě kvete, ale po odkvětu jen těžko docílíme opětovného a bohatého kvetení. Můžeme ji ale pěstovat také pro její hezké zelené listy.
Potřebuje dostatek světla, spíše chlad a vydatné zavlažování. Po odkvětu je třeba květenství odstřihnout po první zdravý pár listových poupat.
Rychlené zvonky se vyplatí postřikovat vlažnou vodou - květy vydrží déle svěží a nebudou tak rychle odkvétat. Po úplném odkvětu můžeme rostlinu přesadit do zahrady.
Bohatě kvete v zimě a v předjarním období. Odkvetlé květy je třeba odstraňovat. Po odkvětu na jaře musíme rostlinu přesadit do nového substrátu. Další kvetení bude však slabší.
Kvete během Vánoc, někdy až do prvních jarních dní. Po odkvětu jej lze přesadit, potřebuje 2měsíční období vegetačního klidu, kdy je potřeba snížit zálivku i teplotu.
Květenství bromélií setrvají na rostlině velmi dlouho, a to i při minimální péči. Když květenství zaschne, další pěstování je sporné - obvykle podruhé nevykvetou.
Odkvetlá květenství antúrií obvykle rychle zahnívají. Mohou být zdrojem chorob. Proto je potřeba je rychle odstranit nůžkami, a tak podpořit tvorbu nových květů.
Při ošetřování azalek musíme postupovat opatrně. Odkvetlé květy nestříháme. V místech, odkud vyrůstají, jsou ukryty i listové pupeny. V létě je pěstujeme v polostínu na balkoně.
Po úplném odkvětu můžeme prvosenku přesadit třeba k zahradnímu jezírku, do skalky nebo do většího truhlíku na balkon či terasu. Neustále je třeba dbát na to, aby měla dostatek vlhkosti.
Když odkvetou, odstraníme květenství, necháme zaschnout listy a cibule uložíme na chladné, tmavé a suché místo. Na podzim si je pak můžeme vysadit do zahrady.
Orchideje nám spolehlivě rozkvetou i opětovně. Stačí odstřihnout suchou část stonku těsně nad druhým uzlem zdola a dopřát rostlině pravidelný přísun živin.
Většina kvetoucích pokojových rostlin potřebuje dostatek světla, ne však přímé sluneční paprsky. Nezbytný je i pravidelný přísun vláhy. Dejte pozor, aby substrát nebyl přemokřený, rostliny na to reagují většinou hnilobou kořenů (platí to i u rychlených trvalek a cibulovin). Trvanlivost květů podpoří vyšší vzdušná vlhkost (postřikování rostlin vodou). Čím větší jsou květy, tím více je potřeba dbát na to, aby se na ně dostalo hodně vody. Během kvetení rostliny přihnojujte kvalitním vícesložkovým hnojivem na pokojové rostliny. Více než teplo jim prospívá chlad - květy v takovém prostředí vydrží podstatně déle svěží. Nejhorší je suchý vzduch a přetopený interiér.
Je třeba si uvědomit jednu zásadní věc - a sice to, že kvetoucí pokojové rostliny jsou v zahradnictvích připraveny na bohaté kvetení. Často se využívají speciální hnojiva a jiné podpůrné látky. V domácnosti to docílíte jen těžko, potřebné jsou vždy odborné znalosti. Ale osvědčily se i některé lidové recepty. Například mladé, bohatě olistěné bromélie rozkvetou, pokud je umístíte v blízkosti dozrávajících jablek. Když pokojovky odkvetou, vyplatí se je na jaře přesadit do nového substrátu, většího květináče, zalévat a přihnojovat, dokonce během léta je přemístit i ven, kde se výborně zregenerují. Umístěte je však do polostínu, ne na přímé slunce. Trvalky a cibuloviny obvykle můžete úspěšně pěstovat dále a to nejlépe na zahradě. V interiéru by měly zůstat co nejkratší dobu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.