Jak ochránit úrodu proti žravým housenkám?

Píďalka podzimní, vlnopásník ovocný, píďalka zimní menší nebo latinsky Operophtera brumata, to jsou názvy škůdce z rostlinné říše, který dokáže hodně potrápit zahrádkáře. Cizopasí na ovocných stromech, ale také nepohrdne okrasnými keři. Nejvíce škodí na jaře, ale boj s ním je třeba zahájit již na podzim!

píďalka podzimní, housenka, zahrada, zeleň a rostliny, škůdci na ovocných stromech

Píďalka podzimní

Přestože housenky píďalky podzimní nadělají největší škody na ovocných, ale i na okrasných dřevinách na jaře, s ekoochranou začínáme už na podzim ( nejlépe září - říjen). Princip ochrany vychází z poznání životního cyklu škůdce a vede k zamezení toho, aby samičky dospělých motýlů, která mají zakrslá křídla, vylezly do korun stromů a nakladly tam vajíčka, která přezimují v štěrbinách kůry a na jaře se z nich líhnou škodlivé housenky.

Žravé housenky

Housenky se líhnou následující sezónu v době rašení pupenů od dubna. Jsou to žlutozelené housenky se zelenkavou nebo žlutavou hlavou, s tmavší podélnou čárou na zádech a s bílými čarami na každém boku. Dosahují velikosti přibližně 30 - 35 mm. Vyhryzávají květy, pupeny, listy, případně i nasazené plody. Z ovocnin bývají nejčastěji postiženy jabloně, třešně, hrušky, broskve, meruňky. Většina poškození je viditelná na pupenech začátkem jara, právě tehdy, když jsou stromy nejvíce zranitelné. Škody se dají najít i na rostlinách okrasných listů i květů. Housenky mnohdy listy spojují pomocí hedvábných vláken, která produkují. Vytvářejí si tak úkryt před ptáky.

Motýl, který nelétá

Píďalka podzimní je poměrně nenápadný drobný motýl, který žije od října do prosince. Zajímavostí tohoto druhu je fakt, že samička je zakrslá, neschopná letu a do korun stromů musí vylézt po kmeni. Zde ji večer, když je tento druh aktivní, vyhledávají létající samečci a páří se. Fakt, že samička do korun vylézá, se dá výborně využít v ekoochrane stromů - stačí jí mechanicky zabránit vylézt do korun. Kdysi se na to používalo lepidlo - kmeny se jím na podzim potíraly.  Nevýhodou lepidla bylo, že se zároveň poškozovalo kmen, protože pod vrstvou lepidla strom nedýchal. To následně přilákalo červotoče a jiné dřevokazné škůdce, které strom během dalších let provrtali. Bylo otázkou času, kdy se oslabené větve a kmeny zlámaly. Takže zahradník přišel nejen o úrodu, ale také musel vysadit nový strom, což je podstatně dražší záležitost, než příjít "jen" o úrodu.

Ochrana pomocí lepících pásků

Během září a října montujeme lepící pásky okolo kmenů stromů. Načasování je velmi důležité, abychom pásy aplikovali ještě předtím, než samičky motýla vylezou do koruny. Jde o jednoduchý a velmi efektivní způsob redukce píďalky podzimní. Lepící pásy upevňujeme kolem kmene stromu těsně pod rozvětvení. Toto účinné řešení neobsahuje žádné toxické chemikálie, kterými bychom ohrožovali vlastní rodinu. V prodejnách jsou dostupné lepové pásy z impregnovaného papíru odolného vůči vodě, které jsou natřené nevysychavým lepidlem. Před použitím je nařežeme na požadovanou délku podle obvodu kmene. Pás otočený namazanou částí ven obtočíme kolem kmene a zavážeme přibaleným provázkem v dolní a horní části. Když pás doslouží, likvidujeme jej jako běžný komunální odpad. Lepové pás odmotáme z kmene, přiložíme lepem k sobě a hodíme do domácího odpadu.

 

 


Podobné články


Krásná a nenáročná popínavka, která vám ozdobí pergolu

Potřebujete ovonět zahradu a zároveň zakrýt část pergoly, zídku či starý pařez? Zasaďte si na zahradu akébii....
více...

Jak zvýšit úrodu ze zahrádky? Pomůže vám směs kvetoucích rostlin!

Zdá se vám, že úroda na zahrádkách stále klesá? Už to není, co to bývalo a stále častěji máte chuť si...
více...

Zahrada bez práce a výčitek svědomí? Jde to!

Máte rádi svoji zahradu, ale nestíháte a navíc máte jiné priority než soused, který ustavičně rovná kamínky...
více...

Mravenci na zahradě? Uvařte jim černou kávu!

Mravenci na zahradě, to není až zase taková pohroma jako krtci nebo hryzci, ale když je jich hodně, dokáží také...
více...

Jak si ušetřit námahu s odklízením spadaného listí?

Podzim je krásný pro milovníky procházek a brouzdání se spadaným, úžasně zbarveným listím. Jinak to ale vidí...
více...

Mrkev je doslova poklad, který na zahradě roste

Mrkev patří mezi základní druhy zeleniny, kterou najdete růst na téměř každé zahrádce. Nevyžaduje nijak...
více...

Jak zničit ekologicky na zahrádce plevel? Okopávejte, okapávejte a okopávejte!

Ničení plevele chemickými přípravky je sice účinné, ale neničí jen plevel. Ničí naše životní prostředí,...
více...

Automatický zavlažovací systém šetří vodu a čas

Zavlažování zahrady je nezbytná věc, pokud chtete, aby v ní něco rostlo. Bez závlahy to nepůjde, ale proč se...
více...

Nádrže na dešťovou vodu ušetří zahrádkářům nemalé peníze

Mít na zahradě vodu, to je základ. Ale není to nijak levná záležitost. Každodenní zalévání v době suchého...
více...

Hurmikaki lze snadno sklízet i z našich zahrádek

Hurmikaki (tomel) je chutné exotické ovoce, které roste na stromě s názvem Erbenovník rajčatový. Strom pochází...
více...