Co pěstovat na balkoně, když máte doma alergika na pyl?

Datum článku: 17. 6. 2019

Květiny a zeleň, to je pro většinu z nás krása, kterou rádi vyhledáváme. Jinak tomu ale je, když kvetení bolí. A to doslova. Své by o tom mohly vyprávět miliony alergiků. Ti musí vedle kvetoucích rostlin žít. Proč si je ale nosit domů? I když ne všechny kvetoucí rostliny mají stejné alegizující účinky. Poradíme vám, které vybrat, pokud chcete mít krásný balkon a na které raději zapomenout.

zdraví, alergie, pyl, zeleň a rostliny

Alergie na pyl

K nejčastější a nejznámější alergii u nás patří alergie na pyl. Lidově se nazývá senná rýma. Život sice neohrožuje, ale dokáže ho velmi znepříjemnit. Projevuje se kýcháním, ucpaným nosem, zarudlýma očima, svěděním. Lidé mohou být alergičtí na pyly trav, dřevin i bylin, zejména plevelů. Přestože jsou pylová zrnka velmi malá, okem neviditelná, na vyvolání alergické reakce jich stačí deset až dvacet na čtverečním metru vzduchu.

Vybírejte podle množství pylu

Na balkon vybírejte druhy, které neprodukují hodně pylu, jako jsou plnokvěté odrůdy nebo rostliny s velmi krátkým obdobím kvetení, mezi které patří například ozdobné třešně. Ale i macešky, které jsou otužilé rostliny, bohatě kvetoucí koncem nebo začátkem sezóny. Potěší vás bohatými barvami květin, které navíc nevyvolávají alergii.

Samičí rostliny

Rostliny, na kterých jsou buď samičí nebo samčí květy, se nazývají dvoudomé. Samičí květy pyl nemají, proto jsou pro alergiky neškodné. Patří mezi ně rakytník řešetlákový nebo kiwi. 

Dvoudomé trávy

Nemusíte se úplně vzdát ani trav. Také si však vybírejte z dvoudomých, jako je například vějířovka nezlomná nebo kortaderie (pompová tráva).

Růže pro alergiky

Královny květů - růže - alergikům neškodí. Mají sice dostatek pylu, ale je těžký, proto se do ovzduší téměř nedostane. Upřednostněte však odrůdy, které nemají silnou vůni.

Hledíky

Zcela neškodné jsou hledíky (lví tlamičky), které mají pyl ukrytý velmi hluboko v květu. Proto alergiky nedráždí. I petúnie patří mezi balkonovky, které si klidně můžete vysadit. Pěstovat lze také některé dřeviny, jako jsou rododendrony, hortenzie, ibišky a kaliny.

Co nepěstovat?

Nevhodné jsou květy se silnou, intenzivní vůní, jakou má hyacint, pustoryl či lilie. Velmi agresivní je pyl listnatých stromů, které patří do čeledi břízovitých. Kromě břízy nepěstujte ani lísky. Obecně platí, že alergici by se měli vyhýbat všem stromům a keřům, které kvetou dříve, než se na nich objeví listy. I pyl z kvetoucích jehličnanů způsobuje dýchací problémy, navíc styk s jehličím zhoršuje kožní alergii. V nádobách proto nepěstujte zakrslé borovice, smrky ani jedle. Na podzim kvetou zejména hvězdnicovité rostliny, mezi které patří i mnoho plevelů. Alergii vyvolává hlavně pyl pelyňku, na kterou je alergických až pětadvacet procent alergiků. Silné alergeny obsahují chryzantémy, u kterých se alegeny nacházejí i v rozpadajících se částech rostliny. Kdo reaguje alergicky na chryzantémy, stejné příznaky bude mít i u aster, vratičích či kopretinách. Alergici by se měli vyhýbat i druhům s chlupatými listy a jedovatým rostlinám. Alergii může spustit například oměj.

Rada na závěr

Před nálety pylu  z ovzduší se můžete ochránit zasklením balkonu či lodžie. Vzduch na balkoně pročistí a zvlhčí vodní fontánka.

Autor: Martina Dvořáková