Bylinky, které jsou vhodné k pěstování na okenním parapetu

Léčivé bylinky je možné sklízet po celý rok. Pěstovat je můžete nejen venku na záhonech, ale také na okenních parapetech. Stačí si zakoupit vhodné rostlinky, atraktivní květináče a náležitě se o ně starat. Zvládnout péči o léčivou zeleň není nic složitého. Doma vypěstované bylinky vás potěší příjemnou vůní, vzhledem, ale především léčivými účinky.

bylinky, parapet, pěstování bylinek, zdraví, zeleň, hnojení, květináče, aromaterapie

Důležité větrání

Bylinky můžete pěstovat ve vegetačních nádobách, ideálně na světlém okenním parapetu. Pěstovat je můžete jednotlivě (což je ideální) nebo v rámci smíšených výsadeb. Každé rostlině je ale potřeba věnovat dostatečně velký květináč. Nejlepší je pěstovat je v substrátu určeném pro bylinky. Předpokladem úspěchu je i přísun čerstvého vzduchu. Ten by měl k rostlině přicházet pravidelně. To znamená, že místnost s bylinkami je třeba i během slunečných dnů v zimě, kdy nebude mrznout, větrat. Jinak péče o bylinky v interiéru není složitá. Samozřejmě, že je potřeba si uvědomit, že to nebude jejich přirozené stanoviště a časem začnou chřadnout. Zachraňovat je nemá smysl, lepší bude nakoupit si nové, vitální jedince. V zimě se dá spousta bylinek koupit průběžně, ačkoli ne úplně všechny.

Které bylinky jsou nejvhodnější

Z léčivek a bylinek můžete na okenním parapetu i v menším bytě pěstovat například yzop lékařský. Je to bylinka, která pomáhá při kašli. Vyzkoušet můžete i majoránku, tymián, mátu, meduňku, pelyněk, který prospívá při poruchách trávení. Přímo v kuchyni můžete pěstovat i kopr, pažitku, petrželku (ta má mimořádně příznivé účinky na celý organismus), celer nebo česnekovou nať.

Řeřicha setá

Pokud budete chtít doplnit čerstvé vitamíny během zimy, založte si porost řeřichy. Je to jednoduché - stačí na vlhkou vatu v misce v pravidelných intervalech vysévat drobná hnědá semena. Pravidelně budete mít k dispozici čerstvou nať. Vyzkoušet se vyplatí i klíčky, a to pro zajímavou skladbu hodnotných látek. V hobby marketech koupíte vše potřebné na jejich pěstování. Naklíčit a později zkonzumovat můžete například různé druhy luštěnin a také zdravou červenou řepu. Není to složité, zvládne to i začátečník a k dispozici budete mít zdravou pochoutku. Takto si dokonce můžete založit celou minizahrádku klíčků.

Pozdrav exotiky

Stranit se nemusíte ani exotiky. V poslední době je populární aloisie trojlistá. Má vyniká příjemné citrónové aroma a obsahuje mnoho vzácných látek v listech. Lístky aloisie si můžete ozdobit dezerty, ochutit nápoje i čaje. Aloisie potřebuje v zimě světlo a spíše chladnější místnost, kde ale nemrzne. Nádherně zde bude prosperovat. 

Aloe vera

V domácnosti se vyplatí mít po ruce i rostlinu s názvem aloe. Je to absolutně nenáročná rostlina. Její pěstování zvládne opravdu každý. Vyžaduje dostatek světla, výborně snáší suchý a přetopený vzduch, promine i zanedbání zálivky. Dokonce jí to prospěje. Je to rostlina pro pěstitele, kteří nemají času nazbyt. Listy aloe jsou po prořezání výborným prostředkem na podporu hojení ran a popálenin. V domácnostech se proto tato rostlina vždy hodí.

Eukalyptus - blahovičník

Užitečným pomocníkem, který vyžaduje v zimě stejné podmínky jako aloisie, je i eukalyptus. Je to rostlina, která obsahuje vzácné éterické oleje. Ty uvolňuje do ovzduší, a tak se díky této rostlině můžete doma vystavovat zajímavé formě aromaterapie. Lístky lze přidávat i do relaxačních koupelí a aromatických lamp. Vůně eukalyptu zklidňuje a léčí nachlazení. Eukalypt vytváří efektní keře s drobnými našedlý listy. Je to dlouhověká rostlina, kterou ale není potřeba velmi zavlažovat. V létě ji můžete pěstovat venku, na balkoně nebo terase. Vyhraďte jí dostatečně velký květináč.

Stévie sladká

V květináči na okně si můžete vypěstovat i netradiční stévie, kterými si můžete v zimě zdravě osladit čaj. Můžete se pokusit pěstovat i zázvor. Ale hlízy z něj však zřejmě nepozbíráte. 

Péče o bylinky na parapetu

O bylinky na okenním parapetu je třeba se pravidelně starat, jinak se jim nebude dařit. Důležitá je zálivka, ale spíše střídmá. Na přelití většina bylinek reaguje velmi špatně, často hynou. Nejvyšší nároky na vláhu má meduňka a petržel. Přihnojování bylinek v interiéru není potřeba. Vyplatí se však pravidelně je stříhat - nať můžete použít pro různé účely. Stříháním se rostliny zahušťují, jsou hezčí a vitálnější. Během zimy bylinky nepřesazujte a podle možnosti ani nepřemísťujte. Pravidelně také kontrolujte jejich zdravotní stav. Pokud najdete nemocné a škůdci napadené jedince, raději je vyměňte za nové.

comments powered by Disqus


Podobné články


Dětská matrace, to není malá verze matrace pro dospělého

Výběr matrace není třeba brát na lehkou váhu, zvlášť když se jedná o matraci pro miminko a dítě ve vývinu....
více...

Dekorace ze sušených květin - krása a vůně do bytu

Doba kvetoucích rostlin na zahradách, balkonech a terasách pomalu končí a je škoda si tyto krásné plody přírody...
více...

Domácí mazlíček v bytě - potěšení, ale také rizikový faktor!

Mít doma zvířecího mazlíčka, to je splněným snem mnoha dětí. A je to dobře, protože chov zvířátek na malé...
více...

Dřevodomek je zdravé a krásné bydlení, které se vyplatí

Líbí se vám dřevodomky a bojíte se jejich zvýšené potřeby údržby? Tak ano, určitě dřevomek se bez...
více...

Ložnice není pracovna, tělocvična ani galerie - pokud to tak doma máte, můžete trpět nespavostí

Možná vám zásady feng šuej nic neříkají, ale máte cit pro pohodový život a dobře se vám spí. Ale jestli tomu...
více...

Drahé kameny v bytě - zdravější bydlení, lepší vztahy a konec zbytečného stresu

Nerosty, to je přírodní bohatství, ze kterého můžeme profitovat všichni. Je to sice neživý, ale energií nabytý...
více...

Zdravé bydlení nemusí být zároveň drahé bydlení

Bydlení, to je jeden z předpokladů šťastného života. A právě kvůli bydlení se i nejčastěji zadlužujeme. Ale...
více...

Chybí vám doma tma? Zařiďte si ji, jinak se budete ráno probouzet unavení!

Jsou lidé, kteří ji nesnáší a lidé, kteří si bez ní neodpočinou. V létě často chybí a v zimě jí je až...
více...

Čerstvé bylinky dodají pokrmům úžasnou chuť a nezaměnitelnou vůni

Asi se všichni shodneme na tom, že vařit bez koření prostě nejde. Proto sušená jednodruhová koření nebo...
více...

Příjemný chládek v bytě i bez klimatizace? Zkuste folie na okna nebo římskou roletu!

Ne všichni máme doma klimatizaci. A důvod není ten, že by to byl extrémně finančně náročný spotřebič....
více...