Zima je na kvetoucí rostliny skoupá a najít během ní v zahradě květiny je vždy příjemným překvapením. Koncem zimy a začátkem jara se ale v zahradnictvích můžete setkat s nabídkou keřů, které rozkvétají právě v zimním resp. předjarním období. Takové keře zahradu zajímavě zpestří, rozhodně ji však nimi nepřeplňujte. K nejkrásnějším druhům patří vilín (Hamamelis mollis), voňavá kalina (Viburnum fragrans), jasmín (Jasminum nudiflorum) se zářivě žlutými květy a efektními zelenými větvemi, ale i zimovec nebo téměř na jaře kvetoucí lískovníček. Umístěte je na dobře viditelné sluneční a dostatečně chráněné místo, do skupinky se stálezelenými keři nebo před jehličnany s tmavě zeleným jehličím, například k tisu.
Už na jaře mohou v zahradě zazářit pěkně kvetoucí keře, které se vyznačují i sytými barvami a nejednou i intenzivní vůní. Milovníci vůní by určitě neměli zapomenout na pustoryl (Philadelphus coronarius) a zejména šeřík (Syringa vulgaris) - v nabídce najdete stále širší nabídku barev květů. Typickým poslem jara je zlatice (Forsythia intermedia), která dorůstá do výšky a šířky až 3 m, v nabídce jsou ale i kompaktnější kultivary, například 'Week-End'. K pěkným dřevinám patří i okrasné rybíz (Ribes sanguineum), trojpuk (Deutzia scabra), kalina (Viburnum opulus 'Roseum'), zákula(Kerria japonica) nebo kdoulovec (Chaenomeles japonica), který je vhodný do moderních městských zahrad a zahrad v asijském stylu. K pěstitelsky nenáročným keřům patří i tavolník japonský, okrasná mandle nebo tradiční vajgélie. Při výběru dřevin do zahrady nezapomínejte na růže, které nabízejí opravdu obrovské možnosti.
Dřeviny se sázejí na jaře nebo na podzim - v tomto období se rychleji zakoření a budou bezproblémově pokračovat v růstu. Jelikož se prodávají zakořeněné v kontejnerech, dají se vysazovat prakticky celoročně (s výjimkou mrazivých dnů), výsadba v parném suchém létě ale může být riziková a rostlina se ani při vydatné zálivce nemusí ujmout. Na výsadbu opadavých listnáčů je vhodná podzim (půda je vyhřátá a vlhká), případně na jaře, stálezelené dřeviny vysazujte na jaře, případně koncem léta, resp. začátkem podzimu, aby se do prvních mrazů stihly zakořenit. Dřeviny vždy sázejte jen s kvalitním a pevným kořenovým balem. Opadavé listnáče můžete na úplném začátku vegetace vysazovat i bez něj (ujmou se ale pomaleji). Vysazujte je vždy do hloubky, v jaké byla dřevina v květináči, případně jen mírně hlouběji. Bal zasypte kvalitním substrátem, nikdy ne zeminou z výkopu!
Aby byly dřeviny hustě olistěné a bohatě kvetly, je kromě přihnojování a preventivních kontrol důležitý zejména řez. Ačkoliv je pro většinu dřevin nezbytný, najdou se i takové, které jej nevyžadují (vilín, magnólie, japonské javory, štědřenec). Pokud se zanedbá, dřevina nikdy nebude působit dobře, bude náchylnější na onemocnění i škůdce. Pravidelný řez vyžadují tvarované živé ploty a kvetoucí keře. Na jaře se kvetoucí druhy stříhají až po odkvětu (odstraňují se nejstarší výhonky a ty, které nesly květy), v létě kvetoucí druhy zase v předjaří (zkracují se všechny loňské výhonky několik centimetrů nad půdou). Pravidelně je třeba upravovat i korunky kompaktnějších stromů. Dřeviny, které mají daný určitý růstový tvar, například sloupovité dřeviny, okrasné jabloně, okrasné třešně a rododendrony, se nestříhají. Po výsadbě dřeviny pravidelně zavlažujte a jejich okolí namulčujte drcenou kůrou. Časté přesazování není žádoucí.
Touhou mnoha lidí je mít i v malé zahradě strom. V současnosti se určitě dá najít řešení, které zohledňuje prostorové možnosti každé z nich. Do menších zahrad jsou vhodné druhy se štíhlým vzrůstem, například štědřenec, nebo s kompaktní kulovitou korunkou, jakými jsou katalpy (Catalpa bignonioides 'Nana'), japonské vrby (Salix integra 'Hakuro Nishiki'), akáty (Robinia pseudoacacia 'Umbraculifera') nebo duby (Quercus palustris 'Green Dwarf'). Ve větších zahradách lze vysadit i několik stromů - mohou být situovány na okraji pozemku (v adekvátní vzdálenosti od plotu) nebo na travnaté ploše. Při výběru konkrétního druhu zvažte styl zahrady, ale zejména její světelné a půdní podmínky. Do velkých zahrad jsou vhodné okrasné třešně, okrasné jabloně a magnólie, z okrasných listem javory, platany, liliovník, duby nebo břízy.
Klimatické změny, které s sebou přinášejí horká léta a mírné zimy, umožňují i v našich teplejších oblastech pěstovat exotické dřeviny (často původem ze Středomoří), což dosud nebylo možné. Jejich výsadba je ale na zvážení, protože zde nemusí působit přirozeně a jejich životnost může být v důsledku nesprávného zazimování nebo tuhé zimy krátká. Takové teplomilné dřeviny jsou vhodné spíše do městského prostředí a zahrad zkušené pěstitele. Jejich nevýhodou je často vyšší cena, předností ale jedinečnost a originalita. Příkladem takové dřeviny je albizia (Albizia julibrissin), přezdívaná i perská akácie. Nádhernými květy na jaře vyniká i judášovec nebo chitalpa, zajímavá je i velkokvětá stálezelená magnólie.
V posledním období získaly popularitu různě tvarované dřeviny, které můžete najít i mezi listnáči. Pořídit si můžete hotové formy, například i ve tvaru zvířat. Takové dřeviny se pěstují vysázeny ve vegetačních nádobách nebo se vysazují volně do zahrady. Jsou vhodné především do moderního městského prostředí, ale překvapivě dobře vypadají i ve venkovských zahradách. Takovou dřevinu si při troše trpělivosti můžete vytvarovat i svépomocí. Na tvarování je vhodný stálezelený zimostráz (Buxus sempervirens). Jeho nevýhodou je ale pomalejší růst a vyšší riziko napadení zavíječem zimostrázovým. Tvarovat se může i cesmína nebo hlohyně, z opadavých listnáčů je vhodný bohatě olistěný a nenáročný ptačí zob (čím více se stříhá, tím více se zahušťuje).
Při výběru dřevin do zahrady se vyplatí myslet i na ty, jejichž listí se na podzim atraktivně zbarvuje, případně které v tomto období zdobí barevné plody. Takové dřeviny si obvykle vyžadují nejen dostatek místa, aby opravdu vynikly, ale zejména plné slunce (některé snesou i polostín) a výživnou půdu. V městské zahradě můžete sáhnout po některém kultivaru javoru dlanitolistém (Acer palmatum). Vyžaduje kvalitní, mírně vlhkou kyselejší půdu, přičemž nejkrásněji se rozroste na místech s vyšší vzdušnou vlhkostí, například u jezírek. Vhodné jsou i méně náročné dlouhověké dřišťály (Berberis), brsleny (Euonymus alatus), ale i muchovník nebo ruj, z vyšších dřevin a stromů ambrovník nebo ginko. Pěkným podzimním zbarvením listů se vyznačuje i na jaře kvetoucí magnólie. Atraktivní zpestření přinášejí do zahrady i dřeviny s barevnou nebo jinak zajímavou kůrou.
Dřeviny, které kvetou na konci léta, jsou stále oblíbenější. Do zahrad vnášejí barevnost i příjemnou vůni (mnohé mají schopnost přilákat motýli). Patří k nim i komule (Buddleia davidii), která by neměla chybět v žádné slunné zahradě - vynikne zejména v kombinaci s v létě kvetoucími trvalkami. Vděčný je i tavolník (Spiraea bumalda) nebo ibišek (Hibiscus syriacus), například jeho plnokvěté formy. Nenáročná dlouhověká mochna (potential fruticosa) je zase ideální do předzahrádek a svahy můžete nechat porůst půdopokryvnou třezalkou (Hypericum calycinum). Pěknými modrými květy a stříbřitým olistěním upoutá perovskie nebo ořechoplodec. Zapomínejte ani na oblíbenou levanduli, kterou můžete netradičně olemovat záhony.
Listnaté keře lze ve formě živých plotů použít i na ohraničení nebo předělení pozemku. Jaro je ideální na jejich zakládání. V přírodním typu zahrad a na venkově se uplatní spíše volně rostoucí živé ploty (složené z rozmanitých výškově shodných kvetoucích keřů), v moderní městské zahradě jsou působivější ty tvarované, které jsou ale náročnější na čas a údržbu. V kategorii opadavých keřů můžete zvolit klasiku v podobě ptačího zobu (Ligustrum vulgare) nebo méně využívaného habru (Carpinus betulus), případně dřišťálu (Berberis thunbergii). Pěkný může být i buk. Ze stálezelených listnáčů je zajímavý pomaleji rostoucí zimostráz (Buxus sempervirens) nebo bobkovišeň (Prunus laurocerassus). Na předělení pozemku můžete použít i popínavé dřeviny, které poměrně rychle obrostou nainstalované treláže.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.