Záclony oblékají okna a skvěle dotvářejí vzhled celé místnosti

Datum článku: 31. 1. 2018

Záclony dokáží oživit vzhled okna, ale i celého interiéru. Přestože se nedávno zdálo, že záclonám bude odzvoněno a zcela je nahradí žaluzie, nestalo se tak. Záclony jsou stále chloubou moderních i klasických oken. A to v barvě sněhově bílé i ve všech pastelových odstínech. Stačí si vybrat.

Záclony oblékají okna a skvěle dotvářejí vzhled celé místnosti

Nebojte se vyhodit zašedlé záclony

Vzhled našich oken dokáží ve výrazné míře ovlivnit právě záclony. Pokud máte doma starší záclony, které vám slouží již několik let a jste s nimi spokojeni, nemáte důvod je vyměňovat. Pokud už ale máte starší záclony, které jsou již zažloutlé a už na první pohled je patrné, že mají něco "odžitého", nečekejte a kupte si nové, modernější záclony. 

Typ záclony

Předtím, než se rozhodnete kupovat nové záclony, si ujasněte, zda chcete kusovou záclonu nebo si vyberete z nabídky metrážových záclon. Kusové záclony jsou ušité záclony, které nevyžadují žádnou úpravu. U metrážových záclonách si ale musíte určit délku a šířku, protože tyto záclony se prodávají v metrech. Pokud se vám z nabídky kusových záclon nebude nic líbit, můžete si vybrat z nabídky metrážových, ale pozor, metrážové záclony vás vyjdou dráž, a to právě kvůli tomu, neboť vyžadují úpravu - našívají se tam řasící pásky a spodní okraj záclony se zakládá.

Barevné provedení a vzory

Pokud vás nudí klasická bílá, klidně si vybírejte i barevné. Nedoporučujeme vám ale vybírat si z agresivních barev jako je červená a fialová. Doporučujeme vám vybírat si z nabídky hladce tkaných záclon a voálů. Snadno se udržují a hodí se do jakéhokoli prostoru. Co se týče vzorů, vybírejte si záclony s geometrickými vzory nebo s přírodními motivy. Zajímavou kombinací jsou tzv. koordináty, kde se vzor závěsu opakuje v jednodušší nebo průsvitné formě i na zácloně. 

Šířka a délka

Při určení šířky a délky se můžeme snadno splést. Při určení šířky zapomínáme především na řasení. Změřte si délku okna a vynásobte ji dvěma. Počítejte i se založením boků. Pokud máte tedy délku okna 130 cm, vynásobte ji dvěma a připočítejte k ní cca 8 cm. Doporučujeme vám nechat si raději poradit přímo na prodejně. Prodavačky vám nejlépe poradí co se týče délky a šířky záclony.

Osobitý vzhled

Jaké záclony si vyberete, to záleží na vašem osobním vkusu, ale i dalších vlastnostech vašeho interiéru. Všeobecně platí, že těžké a barevně výrazné látky propůjčují interiéru osobitý charakter a znamenitě se vyjímají zejména v prostorných interiérech. Průsvitné a jemně se vznášející látky dodají interiéru vzdušnost a zatraktivní hlavně menší místnosti.

Vybírejte kvalitu

Nejen u oken, ale i u záclon vybírejte kvalitu. Již při nákupu se informujte o tom, jak je třeba záclony udržovat ve formě. V případě výběru kusových záclon máte štítek s informacemi našitý na záclonách. Když si ale vyberete z metráže, měly byste obdržet také návod na praní a žehlení.

Autor: Martina Dvořáková