Velké a originální vstupní dveře značí, že za nimi nebydlí žádní přízemní lidé

Datum článku: 29. 11. 2019

Vybíráte vstupní dveře? Tak si dejte opravdu záležet, protože vstup do domu či bytu, to je první dojem, který o vás vypoví víc, než si myslíte. A nebojte se odvázat. S originalitou vám pomohou bytoví návrháři.

Velké a originální vstupní dveře značí, že za nimi nebydlí žádní přízemní lidé

Velké a designové dveře

Vstupní dveře prozrazují hodně nejen o příbytku, ale i o jeho majitelích. Stylový a moderní dům s krásným nábytkem si zaslouží zajímavé vstupní dveře. Nadrozměrné dveře jsou žhavým trendem v architektuře. V jejich impozantní velikosti je nepochybně kus stylu a elegance. Obrovské dveře si žádají nadrozměrné úchytky, které celkový dojem dotvoří. Uznejte, že kliky nebo madla klasické velikosti by na obrovských dveřích vizuálně zanikly nebo působily směšné.

Chránit, ale také upozornit

Jednou z prvních věcí, které si na domě všimnete, jsou vstupní dveře. Neplní pouze ochrannou a bezpečnostní funkci, ale jejich úkolem je na návštěvníka zapůsobit. Proto musí dobře vypadat. Atypické dveře velkých rozměrů zaujmou vzhledem, ale důležitá je i jejich funkčnost. Nadrozměrné dveře mohou být "o trochu" větší než klasické, sahat až po strop nebo zabírat prostor celé stěny. S velkými rozměrům se ale spojuje také větší váha. Pro spolehlivé fungování dveří je třeba kvalitní kování a také velikostně odpovídající úchytky.

Kovové i dřevěné

Při výběru typu úchytky je důležité, aby harmonizovala s materiálem dveří. Na dřevěných dveřích vypadá výborně úchytka z kontrastního dřeva. Kov je však univerzálnější. Úchytky a madla z kovu v různých barevných odstínech sluší dřevěným, skleněným i kovovým dveřím. A mají nejrozmanitější tvary. Existují kotoučová držadla, dlouhé rukojeti, čtverce, podkovy. Oku lahodí kulaté úchytky jednoduchého tvaru, které sluší dveřím v různých stylech.

Snadné otevírání

S těžkými nadrozměrnými dveřmi se hůře manipuluje, proto jejich výrobci doporučují otočný systém. Je nejvhodnější, neboť při otevírání není potřeba vynaložit hodně síly. Mechanismus se skládá z čepu ukrytého v podlaze a ve stropě, kolem kterého se dveře otočí. Podle jeho umístění se dveře mohou otáčet ve středu nebo na kraji. Závisí to na jejich velikosti, aby po otevření vznikl dostatečně široký prostor.