Rolety, markýzy, žaluzie, japonské stěny.....

Datum článku: 8. 8. 2014

I když zaizolujeme budovu, jak nejlépe umíme, vždy jsou nejslabším místem okna. Kvalita jejich konstrukcí zatím jen těžko dohání kvalitu stěn či střechy. Přitom nám samozřejmě v první řadě jde o tepelné úniky. Nezanedbatelný je však i opačný problém z vnějšího pohledu: prostup slunečního tepla, ostrého světla, hluku či možnost násilného vniknutí do objektu okny. To vše se dá naštěstí vyřešit několika způsoby, ale nejčastěji předokenními roletami. V případě, že nestavíme nový dům či nechceme zasahovat do estetického vzhledu již existujícího, nabízí se i dílčí řešení: vynecháme klasické záclony či závěsy.

Rolety, markýzy, žaluzie, japonské stěny.....

I. Předokenní systémy

Rolety

Předokenní rolety začaly v moderních stavbách postupně nahrazovat původní klasické okenice. Velký boom zažily především v období meziválečné výstavby. Zejména na tehdejší nájemní domy se osazovaly dřevěné venkovní rolety.Důvod byl jednoznačný: snížení hluku, zastínění bytu a tepelná izolace. V současnosti se moderní konstrukce svými parametry dostaly tak daleko, že mohou ušetřit až 60 procent unikající tepelné energie a snížit hlučnost o 16 decibelů. Navíc odolávají nejen přírodním živlům, ale i zlodějům. V létě se dá se spuštěnými roletami větrat s klidným svědomím i s otevřenými okny. Můžete spát a rolety vás ochrání před ranními slunečními paprsky. Konstrukce lamel umožňuje tak stoprocentní zatemnění také s vytáhnutím do polohy větrací perforací. Tak zajistíte nejen výměnu vzduchu, ale i kontakt s denním světlem při zachování naprostého soukromí. Důležité je, že předokenní rolety lze využít také v případě šikmých střešních oken. Materiál, ze kterého jsou lamely nejčastěji vyhotoveny, je dural, plast a dřevo. Dodávají se v klasickém barevném provedení, přičemž si můžete vybrat z více než 2 000 odstínů RAL, i v barvě mořeného dřeva či jeho imitacích. V nabídce jsou i zateplené konstrukce. Montáž předokenních rolet se provádí podle stavební připravenosti. Vždy je základem schránka, do kterého se roleta navíjí, a venkovní rám s vodícími lištami.Schránka se umístí buď jako okenní překlad, nebo nad okno, či v případě dodatečné montáže s viditelnou schránkou na fasádu. Ovládání je samozřejmě vždy z interiéru a to šňůrami, popruhy, klikou nebo elektricky. Někdy, zejména v případě střešních oken, se žaluzie ovládají pomocí solární energie. Kdo si přeje větší komfort, vsadí na dálkové ovládání. To může být napojeno na systém, který i během vaší nepřítomnosti zachová na první pohled běžný provoz domu. To znamená, že se mohou automaticky vytahovat rolety, rozsvítit světla a podobně. Lze využít i solární snímače - zejména v případě střešních oken se mohou spustit rolety, a tak eliminovat přehřívání podkroví v letních měsících.

Výhodou rolet je mimo jiné úspora energie a ochrana samotných oken

Nejen proti dešti, sněhu a mechanickému poškození, ale i proti UV záření. Vyšší cena předokenních rolet se tak může vrátit již za několik let. Při dodatečné montáži je ale velmi důležité rozmyslet si i estetický vzhled nového řešení. Ideální je s montáží počítat předem - tak u novostavby, tak při výměně oken a zateplení v rámci rekonstrukce. Pouze v takovém případě lze zcela schovat schránku, a dokonce i zapustit do omítky boční vodící lišty.

Základní typy konstrukce a materiálů předokenních rolet

  • podomítkové - mohou být přímo v překladu či nad oknem
  • s viditelnou schránkou - na dodatečnou montáž na rám okna a do špalety
  • duralové - lamely z hliníkové slitiny s možností zateplení, škála barevných variant
  • plastové - lamely z barevného plastu, případně s imitací dřeva, možnost zateplení
  • dřevěné - nejčastěji z borovice či exotických dřev, případně z bambusu
  • ovládání - mechanické šňůrami, popruhy, klikou nebo elektrické
  • komfort - dálkové ovládání, možnost integrace nezávislé sítě proti hmyzu

Okenice

Další variantou ochrany domu předokenním systémem jsou okenice. Klasické křídlové okenice se nyní využívají především na historických stavbách, replikách starých domů či na chatách nebo srubech. V současnosti jsou velkým hitem posuvné okenice. Ty se většinou využívají jako velkoplošná ochrana francouzských oken v podobě pohyblivých fasádních panelů.Mají stejné výhody jako předokenní rolety. Rozdíl spočívá zejména v tom, že rolety lze kdykoliv stoprocentně schovat, naopak okenice jsou v každé situaci součástí fasády domu.Výhodou posuvných okenic oproti křídlovým je jejich nezávislost na větru, křídlová musejí být v jakékoliv poloze dostatečně aretována. Dalším plusem je i jednoduché ovládání a možnost neomezené variability otevření. Také na samotné konstrukci je lze využít variantu s flexibilními lamelami. Jejich naklápěním můžeme regulovat světelnou intenzitu až do úplného zavření.

Markýzy

Využívají se zejména na zahradních terasách, lodžiích či balkónech. Jde o flexibilní ochranu daného prostoru nejčastěji před slunečním zářením, ale i před deštěm. V případě silného větru (například za bouřky) je lépe systém poskládat. Jeho konstrukce obvykle bývá z duralu s látkovým impregnovaným zastřešením. Navíc má většinou protiplísňovou úpravu s antistatickým efektem. Ovládání je buď mechanické, nebo elektrické. Mnohé systémy mají zabudované i automatické měření síly větru a podle potřeby se markýza automaticky složí, aby se nepoškodila.
Mezi markýzy by se daly zařadit také velkoplošná stínidla a slunolamy. Konstrukce je obvykle kovová s lamelami, které dovolují průchod světla pouze pod určitým úhlem, a tak eliminují přímé sluneční záření. Výhodou markýz je v porovnání se slunečníkem mnohem větší akční rádius s jednoduchou manipulovatelností. Nevýhodou je často jejich nesourodé spojení s původním domem. Totéž se týká i pevných slunolamů.

II. Interiérové ​​systémy

Horizontální žaluzie

Asi nejrozšířenějším stínícím prvkem v současnosti jsou interiérové ​​žaluzie s vodorovnými lamelami. Jejich hlavní devizou jsou jednoduchá konstrukce, ovládání i údržba. Jejich nevýhodou je příliš technický vzhled podpořený hliníkem či plastem, který k mnohým oknům není z estetického hlediska velmi vhodný. A to ani v případě takzvaných benátských lamel ze dřeva či imitace jeho vzhledu. Výhodou těchto systémů je především příznivá cena a jednoduchá montáž. I obsluha při vytažení, spuštění či naklopení lamel je rychlá a poměrně bezproblémová. Zajímavostí je, že žaluzii lze integrovat i mezi dvojsklo. Tato okna mohou být navíc vybavena exteriérovou roletou a stahovací sítí proti hmyzu. K ovládání lamel v hermeticky uzavřeném prostoru se využívají magnetické kličky. Tak je zcela vyloučen jakýkoliv únik inertního plynu z prostoru mezi skly. Nevýhodou je absence stínícího efektu při otevřeném okně, protože jsou součástí okenní konstrukce.

Skládané žaluzie

Zastínění tvoří materiál poskládaný do takzvaného plisé. Nevýhodou je, že se nedá nastavit poloha jednotlivých lamel. Výrazným plusem však je, že je lze aplikovat při jakémkoliv tvaru či polohy okna. Kromě klasických tvarů se mohou díky vějířovitému poskládání použít i v půlkruhových či kruhových oknech, a to v jakékoliv poloze včetně horizontální.

Vertikální žaluzie

Svislé uspořádání širokých lamel na rozdíl od horizontálních vytváří na okně již dominantní architektonický prvek srovnatelný se závěsy. Proto se vertikální žaluzie používají i ve formě takzvaných falešných stěn. Jejich vodící lišty tak mohou být připevněny nejen podél oken, ale i v prostoru. Ovládáním tak lze variabilně rozčlenit daný prostor. Většinou jsou látkové, ale existují i ​​plastové nebo dřevěné varianty. Ovládání je mechanické i elektrické. Zavěšení není závislé pouze od vodorovné polohy, lze jej ukotvit do oblouků, šikmin i rohů. V případě látkových provedení je nutná údržba ve specializovaných čistírnách. Stejně jako u horizontálních modelů je třeba zvážit, zda jsou do daného interiéru vhodné.

Rolety navíjecí

Navíjecí roletové systémy se používaly již před mnoha desetiletími. Tehdy se nejčastěji montovaly nahoru mezi vnější a vnitřní okna, do takzvané špalety. Tehdejší mechanické ovládání lze nyní pořídit i ve variantě s elektrickým motorkem. Ve většině moderních domů se špaletová okna již nepoužívají, proto se dnes montují většinou do garnýže spolu se záclonami a závěsy. Dnešní rolety jsou k dispozici v nepřeberném množství barev, vzorů i materiálů včetně nehořlavých.Nevýhodou je, že se nedá nastavovat intenzita prostupu světla jako při lamelách. Plusem je minimální náročnost na prostor, jednoduché ovládání i přijatelná pořizovací cena.

Římské rolety

V posledních letech se u nás staly velmi populární skládací závěsy, takzvané římské rolety. Při vytažení se rolety nenavíjejí, ale skládají na úzké pásy - podobně jako plisé na skládaných žaluzií. Na závěs jsou v určitých rozestupech připevněné dřevěné horizontální tyčky spojené šňůrkami.Efektní řešení konstrukce dokáže nahradit závěsy i záclony, interiér zútulní a neruší technickými prvky. Nevýhodou je, že při větším rozměru již nemusí dobře fungovat skládání vzhledem k vyšší celkové hmotnosti.

Japonské stěny

Obdobou venkovních posuvných okenic je jejich interiérové ​​látkové provedení. Panely lze využít jako stínicí techniku ​​tak před okny včetně francouzských, jakož i na předělení prostoru. Látky bývají čistě přírodní, výjimkou však nejsou ani syntetické či míchané. Na posuvný systém se využívají ploché lišty s velmi tichým a lehce ovladatelným kolečkovým mechanismem. Něj jsou široké pásy látky připevněny nejčastěji suchými zipy. Proto se dají jednoduše vyměnit. Ovládání bývá většinou pouze mechanické, a to buď pomocí tyče nebo šňůrkami. Vzhledem k velkou plochu panelů se japonské stěny stávají výraznou dominantou interiérů. Výhodou je, že můžeme tímto způsobem v interiéru využít i výrazné a módní vzory, které lze snadno měnit.