Jak vybrat rolety do oken?

Datum článku: 2. 2. 2018

Rolety ke stínění interiérů mají dlouhou historii. Přestože je začaly ve velkém nahrazovat žaluzie, na naše okna se v moderním pojetí vrátily. A je to dobře, protože jejich údržba je mnohem snadnější než údržba žaluzií, navíc mají i více designových provedení. Vybrat si můžete také z exteriérových rolet a nejnovější trend jsou rolety clonové.

Jak vybrat rolety do oken?

Stínění je důležité

Stínění je důležitou součástí domácností, protože umožňuje libovolnou regulaci slunečního svitu a dostatečný komfort. Rolety si můžete pořídit buď vnitřní (interiérové) nebo vnější (exteriérové), kterým se někdy říká i předokenní.

Interiérové ​​rolety

Interiérové rolety mají tu výhodu, že jsou cenově dostupné, snadno se montují a dají se vybrat ze široké palety barev a vzorů. Doladit tak dokáží prakticky jakýkoliv, i atypický interiér. Dostupné jsou také s motivy, jaké zkrášlí nejen dětský dětí. Kromě designu si můžete libovolně zvolit světelnou propustnost látky, od těch nejprůhlednějších, připomínajících záclony, až po zcela zatemňující látky, tzv. blackout rolety. Rolety se dají ovládat ručně i automaticky, pomocí elektrického ovládání. Látkové rolety jsou evergreen, který nezklame nikdy. Pokud hledáte zajímavý a zároveň funkční doplněk do interiéru, kupte si zajímavě vzorovanou roletu podle svého gusta.

Exteriérové ​​rolety

Předokenní rolety mají hned několik výhod. Nejenže se hodí k fasádě a dodávají domu moderní vzhled, ale působí také jako optická bariéra a chrání vaše soukromí a bezpečnost. Kromě toho, že výborně stíní, šetří také energii, protože v létě zabraňují přehřívání interiéru a v zimě zase unikání tepla. Oceníte je také v případě, že máte okna do rušné ulice, rolety totiž působí jako zvuková izolace. Venkovní rolety se dají ovládat manuálně pomocí kliky nebo šňůry, nebo automaticky, když se stačí dotknout tlačítka na ovladači či mobilu, a motor sám roletu stáhne či vytáhne nahoru.

Tip: Exteriérové rolety sice poskytují určitou ochranu před zloději, pokud si však chcete být opravdu jisti, že váš majetek i rodina je v bezpečí, podívejte se na bezpečnostní dveře do bytu. Tyto dveře splňují nejvyšší normy bezpečnosti, ale i vaše požadavky na kvalitní a moderní design.

Clonové rolety

Vedle klasických venkovních roletách z plastu či hliníku jsou v poslední době stále oblíbenější clonové rolety. Ty mají speciální látku, přes kterou není vidět dovnitř, ale ven přes ně pohodlně uvidíte. Látka je velmi odolná nejen vůči slunečním paprskům, ale i vůči teplu, které zachycuje. Interiér se díky její termoregulačnímu efektu nepřehřívá.

Výběr závisí jen na vás

Výběr rolet do domácnosti je široký a každému se líbí něco jiného. Ať už si zvolíte rolety interiérové, exteriérové či clonové, můžete se těšit na pohodlnou regulaci slunečního svitu. Navíc vám rolety přispějí k úspoře energie a ochrání váš interiér před účinky slunečního záření.