Předokenní rolety se postupně zabydlují i v Čechách

Datum článku: 30. 11. 2016

Proč si kupovat předokenní rolety? Je to jednoduché! Tepelná izolace, snížení hluku, stoprocentní zatemnění s možností regulace, maximální soukromí a jako bonus komfortní ovládání. To vše jsou venkovní rolety do oken. Podíváte-li se za hranice a budete všímaví, zjistíte, že předokenní rolety jsou stejnou součástí domu jako třeba klika na dveřích. I u nás se postupně zabydlují, přestože obchodníci často investora přesvědčí o tom, co vyhovuje jen jim.

Předokenní rolety se postupně zabydlují i v Čechách

Řešení pro stavbu i hotový dům

Neptejte se na typ, mluvte o tom, kam je potřebujete a kdy. Druhů rolet je mnoho a každá je jasně konstrukčně určena na tu kterou aplikaci. Ideální je na předokenní rolety myslet včas, případně si na ně stavbu alespoň nachystat. Systémy s viditelným boxem jsou pro dodatečnou montáž. Dům už stojí, okna jsou osazena. Není pak lepší volba. Zato zaomítané boxy jsou zaměřeny pro novostavby a rekonstrukce, kde se stávají standardní volbou. Specialitou pro novostavby je systém Heluz. Zde jsou všechny části rolety zabudované do stěny a výsledek je designově pozoruhodný. Kompletní zabudování, ovšem přináší i jisté úskalí z hlediska servisu a montáže. Specifické jsou také systémy s plastovou schránkou umístěnou nad oknem, které se montují zároveň s oknem. Následuje i několik dalších systémů, které však náš trh nepřijal za vlastní, ať už zásluhou jejich vlastností nebo ceny. Zajímavou alternativou jsou také screenové rolety, které skloubily některé výhody interiérového a exteriérového stínění. Přečtěte si také více o principu stínění pomocí screenových rolet.

Pozor na kvalitu

Cena je samozřejmě neméně důležitá. Zejména v případě prvního systému s viditelným boxem jsou na trhu i cenově velmi lákavé výrobky. Zde si však je třeba dát pozor na kvalitu, a tedy i jejich očekávanou životnost, která je obvykle mizivá. U standardních typů a kvality je cenová hladina jednotlivých systémů přibližně stejná. Nejvíce ovlivňují cenu způsoby ovládání rolet a také atypické provedení. Barva dnes už ceník prakticky neovlivňuje, rozhodně ne zásadně. V nabídce prodejců lze najít i lakování zhruba do 200 odstínů RAL barev bez zvýšení ceny.