Mikroventilace zajistí čerstvý vzduch a zdravé bydlení s minimálními ztrátami tepla

Bydlet zdravě, to znamená, pravidelně doma větrat. Čerstvý vzduch potřebujeme nejen proto, aby se nám lépe dýchalo, ale i proto, aby se vyvětraly škodliviny, které se neustále "vypařují" z věcí, které nás v bytě obklopují.

okna, mikroventilace, zdraví, větrání

Zdravotní rizika z nedostatečného větrání

Bez větrání nás časem začne bolet hlava, cítíme se bez energie a výsledkem je, že se cítíme nemocní. V minulosti se o větrání, chtě nechtě, staraly netěsnosti spár mezi ostěním a oknem. Díky přirozené infiltraci se vzduch dostával do místností, a i když jsme pravidelně nevětrali. Přísun vzduchu byl zajištěn. Nové stavební postupy a materiály používané na montáž otvorových výplní umožnily sice odstranit nežádoucí průvan, avšak zároveň jsme se nechtěně zbavili i přirozené infiltrace. A přitom bychom alespoň jednou za hodinu měli místnost vyvětrat tak, aby se vyměnila alespoň polovina vzduchu. Při nedostatečném větrání začíná v místnosti stoupat podíl CO2, obtěžujících zápachů z vaření, kouření či různých biologicky nutných lidských činností, může se hromadit radon a formaldehydy. Kromě toho se zvyšuje i vlhkost. Aby nám nevysychaly sliznice, hygienici sice doporučují vlhkost vzduchu 35 až 60%, nepříjemné však je, že taková úroveň relativní vlhkosti vzduchu se stává příčinou vzniku plísní. A ty mohou způsobit nevolnost, zvýšenou nemocnost a alergie. Optimální relativní vlhkost v interiéru je 38 až 45%. Pokud překročí 60%, oproti optimu se až dvojnásobně zvyšuje množství mikroorganismů přežívajících ve vzduchu. Pokud relativní vlhkost velmi klesne, rozmnoží se roztoče a narůstá riziko výskytu alergií. V nevětraném interiéru se zvyšuje i množství prachu, což je příčinou vzniku astmatu.

Jak větrat a ušetřit

Řešením je mikroventilace přes pootevřené okno. Je samozřejmé, že všichni chtějí předcházet ztrátám tepla. Při teplotě nižší než +18 ° C vzniká nepříjemný pocit, protože vlhkost v domě se zvyšuje. Místnosti by se proto měly být důkladně větrat alespoň půl hodiny denně. Přitom je třeba vzít v úvahu ty prostory, které jsou pro svůj účel citlivější na vlhkost, jako jsou kuchyně a koupelna. Ve srovnání s běžným větráním, které je poměrně drastické, zajistí pomalou, ale efektivní výměnu vzduchu mikroventilace. Mikroventilace se nastavuje pomocí čtvrté polohy kliky - poodchýlené okno přes nevelkou štěrbinu zabezpečuje neustálou výměnu vzduchu mezi interiérem a exteriérem. Vzhledem k rozdílu v tlaku vzduchu se postupně uvolňuje do exteriéru "vydýchaný vzduch" a automaticky se nasává čerstvý vzduch. Vzhledem k tomu, že ventilační otvor má maximálně 1 cm, studený vzduch se během pomalého toku profilem před vstupem do místnosti zahřeje. Mikroventilace zároveň nabízí velmi dobrou odpověď na větrací mřížky, které se montovaly samostatně nad sklo. V důsledku toho se zmenšila osvětlovací plocha okna a narušila se estetická linie profilu.

Riziko vloupání přes okno v poloze mikroventilace

Riziko vloupání je stejné jako při zavřeném okně. Pokud používáte mikroventilaci, vaše zdraví je v bezpečí a zároveň je váš dům chráněn proti vloupání. Pro kolemjdoucí totiž není viditelné, že okno není zcela zavřené. Okno v režimu mikoventilace je stále chráněno na úrovni třídy bezpečnosti okna RC2N. Zároveň si nemusíte dělat starosti ani s průnikem dešťové vody do místnosti. Voda se odvádí malým větracím kloubem.

 

 


Podobné články


Jak vybrat rolety do oken?

Rolety ke stínění interiérů mají dlouhou historii. Přestože je začaly ve velkém nahrazovat žaluzie, na naše...
více...

Záclony oblékají okna a skvěle dotvářejí vzhled celé místnosti

Záclony dokáží oživit vzhled okna, ale i celého interiéru. Přestože se nedávno zdálo, že záclonám bude...
více...

Síť proti hmyzu - záruka klidného spánku

Síť proti hmyzu, to není jen užitečný letní doplněk moderních oken. Sítě proti hmyzu poslouží proti dotěrnému...
více...

Žaluzie, rolety nebo japonské stěny dotvoří ráz interiéru

Sluneční paprsky nás nabíjí energií, ale nemusí to být hned od rána. A od toho jsou žaluzie a rolety, kterými...
více...

Předokenní rolety se postupně zabydlují i v Čechách

Proč si kupovat předokenní rolety? Je to jednoduché! Tepelná izolace, snížení hluku, stoprocentní zatemnění...
více...

Kovová okna jsou bezpečná a vzhledově atraktivní

Kovy a zejména slitiny hliníku mají vysoký součinitel tepelné vodivosti, což způsobuje problémy při plnění...
více...

Rolety, markýzy, žaluzie, japonské stěny.....

I když zaizolujeme budovu, jak nejlépe umíme, vždy jsou nejslabším místem okna. Kvalita jejich konstrukcí zatím jen...
více...

Dřevěná okna jen od certifikovaného výrobce

Pokud chceme mít kvalitní okno, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat i firmu,...
více...

Parapety - výběr, montáž

Dobrý parapet je mistrem kamufláže. Na první pohled nenápadný prvek nechá vyniknout krásu pokojových rostlin,...
více...

Stínící technika v exteriéru a interiéru

Dnes, v době celkového oteplování atmosféry a ozónových děr, je flexibilní sluneční ochrana nezbytností....
více...