Vonné nebo navoněné svíčky a jejich vliv na naše zdraví

Rádi si doma zapálíte svíčku a necháváte se uklidnit jejím mihotajícím se plamínkem, ale také omamnou vůní? Nebo si vybíráte svíčky jen podle vzhledu a vůně pro vás není to podstatné? A právě u "navoněných" svíček se malinko zastavíme a vy zpozorněte. Ne všechny vonné svíce dělají našemu zdraví dobře!

svíčky, vonné svíčky, aromaterapie, zdraví

Historie svíček

Dříve svíčky sloužily převážně jako zdroj světla. Po elektrifikaci jsou už jen zdrojem potěšení, případně nutnou výbavou pro případný výpadek proudu. Rozmanité barvy i vůně lákají k využití nejen při slavnostních příležitostech. Víte ale o vonných svíčkách vše důležité? Pohodová atmosféra se svíčkami je sice blahodárná pro vaši mysl, ale už nemusí být prospěšná vašemu zdraví. Většina svíček se totiž vyrábí z parafínu, tedy ropného odpadu. Než si vybavíte domácnost hromadou voňavých plamínků, vyplatí se nastudovat si alespoň několik základních pouček a informací týkajících se výroby aromatických svíček.

Pozor na syntetické vůně

U méně kvalitních svíček při hoření do vzduchu unikají kromě oxidu uhličitého také další toxické látky jako je formaldehyd, benzen nebo toluen. Nejhorší jsou zejména vonné svíčky. Syntetické vůně spolu s parafínem vytvářejí při hoření doslova chemický koktejl. Nebezpečné jsou tyto svíčky především v uzavřených místnostech. Taková pravidelná romantika v koupelně může vést až ke vzniku astmatu. Doporučuje se proto hodně větrat, případně investovat finance do zdravotně nezávadných svíček.

Knoty a způsob zhášení svíček

Pozor si dávejte na knoty, které mohou být z olova. Knot volte raději bavlněný. Měl by mít ideální délku kolem 15 milimetrů, pokud se vám zdá příliš dlouhý, zastřihněte ho. Svíčky by se také neměly sfoukává, ale zhášet zhasínadlem nebo ponořením knotu do vosku.

Nejlepší jsou přírodní materiály

Přírodní svíčky se vyrábějí z rostlinných olejů nebo vosků. Nejčastěji se používá sójový vosk, palmový olej nebo u nás velmi oblíbený včelí vosk. Přírodní však neznamená ekologické. Sójový vosk totiž může být vyráběn z geneticky modifikovaných sojových bobů a o sporném pěstování palmového oleje asi není potřeba mluvit. Pokud vám kromě vašeho zdraví záleží na přírodě, kontrolujte také odkud suroviny na výrobu svíčky pocházejí. Včelí vosk je jediná surovina, kterou není třeba dovážet, avšak proces výroby je složitější a odráží se tedy na výsledné ceně. Oproti parafínovým svíčkám je EKO svíčka výrazně dražší, ale hoří pomaleji, proto vám bude přinášet potěšení o to déle.

Extrémní "vůně"

V poslední době si můžete vybrat z nepřeberného množství vůní. Ať už jde o klasiku (vanilka, pomeranč, skořice, zelené jablko, jahoda apod.) nebo o vůně navozující určitou atmosféru (vůně vypraného prádla, jarní louky nebo třeba zimního večera). Vznikají také speciálně zaměřené svíčky. Znáte svíčky pro milovníky knih či jídla? Výjimkou nejsou ani extrémní či nechutné vůně. Stinky Candle Company je projekt dvou Američanů, kteří se rozhodli vyrábět originální svíčky ve stylu dárků pro muže. Některé vůně jsou docela zajímavé. V nabídce nechybí vůně posekaného dřeva nebo slaniny. Ale dostat darem takovou svíčku s vůní rybiny asi není snem všech mužů.

Vybírejte s rozumem

Jak vidíte, svět aromatických svíček je opravdu pestrý, a proto se při výběru v první řadě dívejte na složení a až potom na samotnou vůni. Jedině tak budete mít jistotu, že zapálení svíčky nebude mít negativní vliv na vaše zdraví. A pozor! I kvalitní a nezávadné svíčky by neměly hořet bez dozoru a v hůře větratelných místnostech.

 

 


Podobné články


Dětská matrace, to není malá verze matrace pro dospělého

Výběr matrace není třeba brát na lehkou váhu, zvlášť když se jedná o matraci pro miminko a dítě ve vývinu....
více...

Dekorace ze sušených květin - krása a vůně do bytu

Doba kvetoucích rostlin na zahradách, balkonech a terasách pomalu končí a je škoda si tyto krásné plody přírody...
více...

Domácí mazlíček v bytě - potěšení, ale také rizikový faktor!

Mít doma zvířecího mazlíčka, to je splněným snem mnoha dětí. A je to dobře, protože chov zvířátek na malé...
více...

Dřevodomek je zdravé a krásné bydlení, které se vyplatí

Líbí se vám dřevodomky a bojíte se jejich zvýšené potřeby údržby? Tak ano, určitě dřevomek se bez...
více...

Ložnice není pracovna, tělocvična ani galerie - pokud to tak doma máte, můžete trpět nespavostí

Možná vám zásady feng šuej nic neříkají, ale máte cit pro pohodový život a dobře se vám spí. Ale jestli tomu...
více...

Drahé kameny v bytě - zdravější bydlení, lepší vztahy a konec zbytečného stresu

Nerosty, to je přírodní bohatství, ze kterého můžeme profitovat všichni. Je to sice neživý, ale energií nabytý...
více...

Zdravé bydlení nemusí být zároveň drahé bydlení

Bydlení, to je jeden z předpokladů šťastného života. A právě kvůli bydlení se i nejčastěji zadlužujeme. Ale...
více...

Chybí vám doma tma? Zařiďte si ji, jinak se budete ráno probouzet unavení!

Jsou lidé, kteří ji nesnáší a lidé, kteří si bez ní neodpočinou. V létě často chybí a v zimě jí je až...
více...

Hormon lásky redukuje váhu a posiluje charitativní cítění

Hormony lásky pomáhají ke spokojenému životu a dokonce i ke štíhlejší postavě. Nevěříte? Poradíme vám,...
více...

Příjemný chládek v bytě i bez klimatizace? Zkuste folie na okna nebo římskou roletu!

Ne všichni máme doma klimatizaci. A důvod není ten, že by to byl extrémně finančně náročný spotřebič....
více...