Příjemný chládek v bytě i bez klimatizace? Zkuste folie na okna nebo římskou roletu!

Datum článku: 11. 6. 2019

Ne všichni máme doma klimatizaci. A důvod není ten, že by to byl extrémně finančně náročný spotřebič. Klimatizace je sice příjemná věc, ale když u ní máte sedět celý den, tak to zrovna každému příjemné není. Tak proč problém s přehříváním bytu nevyřešit jinak a přirozenější cestou? Máme pro vás několik tipů.

Příjemný chládek v bytě i bez klimatizace? Zkuste folie na okna nebo římskou roletu!

Přírodní materiály místo plastů

Ve snaze zpříjemnit si vnitřní prostředí a vyměnit industriální materiály za něco alespoň na pohled přírodnějšího, přicházejí výrobci i s alternativami interiérových žaluzií v dřevěném provedení. Zajímavé a velmi funkční jsou novinky v podobě dřevěných lamel a lamel z bambusu. V principu se neliší od systému klasické žaluzie, na které jsme zvyklí, pouze po zavření lamel vytvářejí v prostoru úplně jiné prostředí než lamely hliníkové. Stačí už jen zapálit si svíci a užívat zasloužený relax v příjemném prostředí.

Plisové stínění

Nechcete mít závěsy, ale ani žaluzie v podobě klasiky? Tak pro vás bude řešením plisová roletka. Funguje na principu kombinace žaluzie a rolety. Jde o příjemnou plisovanou látku, která interiér zútulní a můžete ji posouvat po okně, úplně stáhnout i roztáhnout. Neudělá vám tmu, ale k zastínění ostrého slunce při sledování televize, případně, aby vám nesvítilo přímo do očí, tak na to je přímo ideálním řešením.

Japonské stěny

Své místo našly někde mezi stínícími a dekoračními doplňky. Patří do kategorie jemného stínění. Nevytvářejí úplnou tmu, ale příjemné teplé šero. Jejich výhodou je, že sahají od stropu až po podlahu a zasouvají se za sebe podobně jako vertikální žaluzie. Pásy jsou však mnohem širší a bohatě zdobené. Motivy, barvy či kresbu si vyberete podle vašeho vkusu, a tak se stínítko poprvé oficiálně stalo i plnohodnotnou ozdobou interiéru.

Římská roleta

Patří k zajímavým systémům na obohacení interiéru, protože může být z látky, stejně ale například i z bambusových a z úzkých dřevěných lamel. Základem je, že se z horní části okna spouští na celé, případně jen do určené výšky. Předností je vzhled rolety a výhody žaluzie. Nepůsobí technicky, ale prostor zútulňuje.

Fólie na okna

Patří zatím mezi novinky v architektuře, ale se stále větší oblibou. Jsou jakousi odnoží stínících fólií na oknech automobilů, akorát se natahují na skleněné tabule oken budov. Snižují prostup slunce, teploty, UV záření, ale zároveň nebrání ve výhledu jako například okenice a rolety.