Kukačky - designový doplněk, který nikdy neomrzí

Datum článku: 5. 2. 2019

Kukačky do moderního interiéru? Možná si také vzpomenete, že jste je měli doma. Tato retro klasika nikdy neomrzí, tak proč je neumístit na stěnu, zvláště když jste je třeba získali jako rodinné dědictví. A když ne, koupit se dají pořád. Jen si připravte větší obnos peněz, protože ty pravé a kvalitní jsou opravdu drahé.

Kukačky - designový doplněk, který nikdy neomrzí

Kukačky

Kukačkové hodiny jsou jednoduché kyvadlové hodiny s dvířky, odkud každou hodinu vylétá malý dřevěný ptáček a vydává zvuk připomínající kukání kukačky. Odtud je i název hodin. Ptáček udává počtem kukání čas. Někdy kukačky udávají také čtvrthodiny nebo půlhodiny. Některé hodiny nemají jen kukačkou, ale i křepelku, která oznamuje právě onu čtvrthodinku.

Kukačky jsou s dobou

Určitě si někteří z vás pamatují návštěvy u prarodičů a typický zvuk, které hodiny s kukačkou vydávali. Zvuk to byl pěkný, avšak ne v noci nebo ráno, když se vám nechtělo ještě vstávat. Ale nebojte, některé kukačky umožňují nastavit dokonce 2 polohy kukání nebo i kukání vypnout. Moderní typy kukaček mají navíc i senzor na světlo, takže se na noc umí vypnout samy. Není tedy třeba se bát, že by vás hodiny rušily.

Klasika a unikát

Klasické kukačky mají svůj unikátní vzhled. Jsou krásné, dřevěné a dokonale vyřezávané. Nejčastějším motivem výzdoby bylo myslivost. Ideálně zapadnou do domácnosti, v níž převládá venkovský nebo rustikální styl. Zkrátka tam, kde má hlavní slovo dřevo. Nejvíce to bude kukačkám slušet v obývacím pokoji. Kukání oceníte i v kuchyni, když se zapomenete při vaření. A pěkně bydlet mohou také v předsíni, kde vám pomohou hlídat čas na odchod. A navíc ohromí návštěvy.

Moderní kukačky

Pokud máte rádi spíše minimalistický styl, mohou se kukačky stát designovým doplňkem, který nepatrně rozruší jinak dokonalé linie. Pokud se přece jen bojíte kontrastu, podívejte se po moderních kukačkách, které se vyrábějí například i z plastu. Jen už tam jaksi chybí ten správný půvab.

Kukačky jako starožitnost

Tak jako u většiny starožitností, platí i u kukaček pravidlo, že čím jsou starší, tím jsou  dražší. Cena některých unikátních, ručně řezaných kousků se na bazarech či v aukcích  pohybuje v desítkách tisících. Záleží pak jen na vás, zda zvolíte léty prověřenou klasiku, nebo budete preferovat zcela nový kousek. Je však třeba uznat, že starožitné hodiny mají své kouzlo. Dýchá z nich atmosféra minulosti.

Natahovací nebo na baterie

Nevýhodou je, že starožitné kousky mívají mechanický chod, který je třeba natahovat. Ten může být jednodenní. Co to v praxi znamená? Hodiny je třeba natahovat každý den. K dispozici jsou i osmidenní modely, které si o natažení řeknou jednou za týden. Nově vyřezávané kukačky a moderní designové kousky už mívají tichý chod na baterie. Jak vidíte, ať už si vyberete kterékoliv, kukačky se nepochybně stanou hlavní dominantou vašeho bydlení.