Jak vybrat sedací soupravu? Zaměřte se hlavně na její konstrukci!

Sedací souprava je specifický kus nábytku, který nechybí v zařízení většiny českých rodin. Její široké možnosti použití z ní dělají takřka nepostradatelný kus nábytku. Často slouží nejen k odpočinku u televize, dobré knize, ale také na práci a na spánek. Dokonce je "sedačka" v mnoha rodinách využívána i jako náhrada postele, ať už z důvodů nedostatku místa či pro občasné návštěvy.

bydlení, sedací souprava, sedačka, obývací pokoj, sezení, nábytek

Umístění sedacích souprav

Většina sedaček je umístěna převážně v obývacích pokojích. Jde většinou o větší sedačky, které vytvářejí charakter místnosti a tvoří gro pokoje. Sedačku však můžeme najít i v dětských pokojích, ložnicích, případně na chodbách. Tam se většinou umisťují menší, třeba  jen dvojpohovky, případně křesla. Pěkná sedačka je také neodmyslitelnou součástí kancelářských prostor, kde se konají porady, ale i ordinací psychoterapeutů.Většinou jde o menší pohovky v koženém provedení. Není to však pravidlem.

Jaké sedačky známe?

U samotné sedačky je třeba vzít v úvahu i její vzhled, tvar a rozměry. Při koupi se vždy díváme i na to, aby se nám vešla do místnosti.

Tvar sedačky

  • Dvojsedačka, která může být libovolně doplněna například otomanem, taburetkou nebo křeslem.
  • Sedačka, která je ve tvaru L.
  • Sedačka ve tvaru U.

Je jen na vás, který styl si vyberete. Je však jasné, že na sedačku ve tvaru U budete potřebovat více místa v prostoru, než je tomu u klasické dvojsedačky. Je proto třeba vybírat i rozumně, aby sedačka pokoj rozzářila, ale zároveň aby ​​jej nezmenšila.

Materiál

Neodmyslitelnou součástí sedačky je také její potah. Variant potahů je několik. V obchodech se můžeme setkat s kombinacemi více druhů nebo preferováním jen jednoho. 

  • Látkové potahy:Jjejich velkou výhodou je to, že často jsou nabízeny v různých barvách a také vyhotoveny v různých vzorech. Možná vás od látkových potahů odrazuje myšlenka na jejich čištění a údržbu. Potěšíme vás. Jelikož dnešní doba má technologický rozvoj na vysoké úrovni, i látkové potahy jsou již kvalitnější a odolnější vůči špíně, než to bylo kdysi. Potah odpudzuje vodu a nečistoty z něj odstraníte rychle a jednoduše.
  • Kožené potahy: Pravé kožené potahy na sedačky přinášejí s sebou mnoho výhod. Ať už je to to, že roztoči si v ní místo nenajdou, nebo to, že ji stačí jen přetřít od prachu a je jako nová, nebo to, že vodu, či kresby od dětí, z ní snadno smyjete vlhkým hadrem. Nevýhodou je ale to, že je velmi náročné ji opravit, pokud náhodou dojde ke její roztržení, případně rozříznutí.
  • Ekokůže: Ekokůže je v současnosti často využívána v kombinaci s látkovými potahy. Jedna se o imitaci kůže, která se také snadno čistí a udržuje. Nevýhodou je, že nevydrží tolik let jako pravá kůže.

Ideální výška sedačky 

Možná jste právě narazili na správnou sedačku. A něco vám na ní nesedí. Je jakási příliš nízká? Nebo naopak, zdá se vám příliš vysoká? Co se týče tohoto dilema, existuje jen jedna rada. Ať už se rozhodnete jakkoliv, i nižší sedačky, které zasahují pod úroveň kolen, ale i vyšší sedačky, které jdou nad úroveň kolen, jsou do interiéru vhodné, ale je třeba je dostatečně sladit se stolem. Nejvhodnější je přibližně stejná výška stolu jako je výška sedací části sedačky.

Konstrukce sedačky je velmi důležitá

Jde zřejmě o nejdůležitější komponent celé sedačky, ačkoli je skrytý. Přece jen, právě konstrukce je ta část, která drží celý kolos pohromadě. Proto je odpověď na otázku, jaká je vhodná konstrukce, jednoznačná. Musí být pevná. Z toho důvodu je vhodným materiálem kov. Ale kromě něj se na výrobu konstrukcí používá i dřevo.

Kvalita a životnost

Při koupi sedačky je třeba vždy dbát na její kvalitu a životnost. Jde o kus nábytku, který se kupuje na delší dobu. Určitě je lepší si připlatit a vlastnit ho dlouhá léta, než šetřit a po pár letech kupovat nový, z důvodu předčasné amortizace vybraného výrobku. Důležité je také vědět, komu bude sedací souprava převážně sloužit. Zda se jedná o starší bezdětný pár nebo rodinu s malými dětmi. Děti občas zničí i nezničitelné, tak je někdy lepší s nákupem drahé sedací soupravy počkat, až malinko povyrostou a sedací souprava jim nebude sloužit jako trampolína či žíněnka.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak mít dostatek peněz a dobré nálady?

Kdo by před Vánoci nepotřeboval peníze? A pozitivní energie? Tak ta se hodí vždycky a vánoční shon nám ji...
více...

Koupit dům či byt? Dilema, na které není jednoznačná odpověď!

Bydlet již dávno neznamená, mít jakoukoliv "střechu" nad hlavou. Moderní doba s sebou nese i touhu po soukromí....
více...

Jak vybrat barvu a materiál na kuchyňskou linku?

Kuchyňská linka by měla být hlavně praktická, na tom se shodneme všichni. To však nesou jen typy skříněk, ale...
více...

Rohová kuchyňská linka - sestava s monoblokem

Zvolili jste si do kuchyně linku v rohovém provedení? Toto řešení se praktikuje několik let. Ale vybrat si můžete...
více...

Starý šicí stroj má své kouzlo a dá se použít jako originální kus nábytku

Našli jste na půdě starý šicí stroj po babičce? Takový ten hodně starý, šlapací? Tak ho určitě nevyhazujte!...
více...

Jak udržet pořádek v zásuvkách? Pomohou košíčky, obaly a rozdělovníky!

Zásuvky mají obrovskou výhodu, ale i nevýhodu v tom, že uložené předměty v nich nejsou vidět. A to nás často...
více...

Zelená barva, ručně malované kachličky a nábytek z masivu patří do moderního bytu

Stejně jako oblékání, také bydlení doprovází nejnovější trendy. Samozřejmě, není možné z finančního...
více...

Malý byt zvětšíte velkými úložnými prostory, zhotovenými na míru

Malý prostor, to je vždy námět k zamyšlení nad tím, jak v něm uspořádat osobní věci. Naštěstí existuje...
více...

Bílá barva v bytě je stále atraktivní a snadno kombinovatelná

Bílá barva patří mezi moderní interiérové barvy. Zabydlet se jí podařilo v kuchyňských linkách, ale...
více...

Světlo opticky zvětší malý byt

Světlo a osvětlení má vliv nejen na stav našich očí, na naší náladě, ale také na to, v jak velkém bytě...
více...