Jak vybrat dron a bezpečně ho ovládat?

Drony byly hity letošních i těch loňských Vánoc. Ještě stále sice neplatí, že kdo nemá dron jako by nebyl, ale faktem je, že tato moderní "hračka" hýbe světem. A co vy? Uvažujete o jeho koupi? Máme pro vás několik užitečných rad, které se vám mohou při výběru dronu hodit.

dron, volný čas, létání

Hračka i pracovní nástroj

Pro někoho jsou drony (bezpilotní letouny) hračkou, pro jiného pracovním nástrojem. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, víte, na co byste si měli při hledání nejvhodnějšího modelu dronu dát pozor? Vybrali jsme pro vás nejdůležitější tipy, se kterými při koupi dronu neuděláte krok vedle. Které to jsou?

Kupujete první dron?

Pokud kupujete svůj první dron na ovládání, nemusíte se vydat hned cestou nejvyšší kvality a ceny. Na začátku si položte otázku, zda kupujete dron jako hračku na létání, nebo nástroj na natáčení z ptačí perspektivy. A jaká další kritéria jsou pro vás důležitá? Určitě je to čas, který vydrží dron ve vzduchu na jedno nabití. Levnější modely zvládnou létat jen pár minut, ty kvalitnější i čtyřicet minut. Ale určitě pod deset minut nechoďte. Počítejte však také s tím, že výrobce udává tuto délku v ideálních podmínkách - pokud fouká vítr, čas se zkrátí. Porovnejte i dosah ovladače, zjistěte, zda se akumulátor dá vyměnit a také to, zda se dají koupit náhradní díly.

Jaké ovládání je výhodnější

Drony si můžete nejčastěji vybrat s dvěma typy ovládání - páčkový ovladač nebo řízení pomocí aplikace v smartphonu či tabletu. Které je lepší? Každému vyhovuje něco jiného, ​​ve většině případů však platí, že páčkové ovládání má lepší dosah a ve srovnání s aplikací v smartphonu je také přesnější. Také existují drony, které můžete spojit s virtuálními brýlemi a létání dodat zcela nový zážitek. Myslete však na to, že během používání musíte mít podle naší legislativy dron neustále na očích.

Dron s kamerou, nebo bez ní?

Pokud dron nechcete pouze pro zábavu, kamera nebo alespoň možnost připevnit na něj externí kameru by neměla chybět. Levnější drony s kamerou vám však velmi kvalitní záběry nepřinesou - nejčastěji za to může nižší kvalita optiky a její chybějící stabilizace. V zásadě platí, že čím více rotorů dron má, tím lepší je jeho stabilita ve vzduchu. Jaké jsou výhody modelu s integrovanou kvalitou? S dronem je jedno tělo a někdy i duše, díky tomu ji dokážete nastavit i během letu pomocí ovládacího programu. Výhody externí kamery jsou jasné - můžete ji vyměnit, aniž byste kupovali zároveň i nové tělo dronu.

Myslete i na bezpečnost

I když si koupíte dražší dron s kamerou, neznamená to, že automaticky k němu dostanete i praktický ochranný obal. Vždy se podívejte blíže na specifikaci modelu a snažte se to z ní vyčíst. Obal na dron vám pomůže při přenosu v náročnějším terénu a ochrání křehké části před fyzickým poškozením. Kromě toho byste v žádném případě neměli překročit hranici bezletové zóny. Jak však zjistit, kde se taková oblast nachází? Na internetu najdete mapu těchto zón, některé drony však mají zabudovanou funkci geofencing. Ta jim automaticky zabrání vletět do tohoto prostoru - dron zůstane "viset" ve vzduchu, jako kdyby před ním byla skleněná stěna.

Jak létat s dronem

V první řadě je je třeba si nastudovat platnou legislativu, která vás může i mírné zaskočit. Když si veškeré zákazy shrneme, dá se říct, že nesmíme létat bez povolení nad lidmi, musíme respektovat jejich soukromí a nesmíme je v žádném případě ohrozit. Při létání musíme brát ohledy na zóny s omezenými možnostmi létání, jako jsou letiště, vojenské prostory a zastavěné oblasti. Dále bychom neměli létat v noci a ve výšce přesahující 300 metrů (pokud nemáme zvláštní povolení). Pokud dron používáme pro komerční účely nebo máme dron o hmotnosti vyšší než 20 kg pro rekreačně sportovní účely, máme také registrační povinnost. Naopak, zákon nezakazuje létat nad cizími pozemky, pokud neporušíme zmíněná pravidla (především pokud nebudeme létat nad osobami bez jejich souhlasu). Pokud nemáte s dronem vůbec žádné zkušenosti, doporučuje začínat s levnějšími modely a poradit se se zkušenými piloty.

comments powered by Disqus


Podobné články


Kalendář a diář zabrání chaosu v aktivitách a pomůže najít i volný čas

Stíhat vše, to chce kromě rychlosti i dobrou organizaci času. A čas, to je hodně cenná deviza. Jak to ale udělat,...
více...

Knihovna dodá domovu šmrnc

Těžko by se hledal člověk, který v životě nekoupil či nepřečetl ani jednu knihu. A kam s knihou, kterou...
více...

Mini Tamagotchi, nová verze populární hry

Oblíbená hra Tamagotchi je zpět, ale tentokrát v mini verzi. Zážitek ze hry zůstává stejný, opět se musíte...
více...

Obraz z fotografie, hrnek nebo nástěnka plná okamžiků štěstí

Klasické fotografie nezažívají zrovna výsluní své "kariéry". Doba pokročila a než by se stačily fotografie...
více...

Jak vybrat bazén na zahradu? Hlavní je výběr materiálu!

Uvažujete o stavbě nového bazénu? Podzim je vhodný k nákupu jednotlivých komponentů. Jen je třeba si pořádně...
více...

Hrajete si s dětmi? Nic se nemá přehánět, stačí hodina denně!

Rádi se chlubíte dovednostmi svých dětí a nejraději byste je obklopili jen samými vzdělávacími aktivitami? Tak to...
více...

Slunečné dny přejí hodování v přírodě, vyrazte na piknik!

Pikniky v přírodě u nás nejsou tolik populární jako v jiných zemích Evropy. Raději se vlečeme desítky...
více...

Práce ovlivňuje životy lidí a není to vždy povznášející pocit

Práce je základem pro naši existenci. Povznáší a dává našemu životu smysl. Ale i ona může negativně působit....
více...

Lepší levná dovolená, než žádná

Dovolenou potřebuje každý z nás. Ale každý z nás má o ni jinou představu. Někdo kritizuje pětihvězdičkový...
více...

Ženy na mateřské dovolené, vyhněte se zlozvykům, které přidávají kila!

Udržet si štíhlou postavu na mateřské dovolené dá často pořádně zabrat. A proto to také mnohé maminky...
více...