Jak zateplit chalupu a vyhnout se vlhnutí zateplených zdí?

Zateplení přináší nejen úspory ve vytápění, ale také větší komfort v bydlení. Proto se tak často zateplují i starší domy. Proč tedy nezateplit i chalupu nebo chatu? Ale pozor! Zde je třeba brát v úvahu jistá specifika rekreačních stavení.

zateplení, zdi, rekonstrukce, energie

Zvláštnosti rekreačních domků

Na chatách a chalupách je možné ušetřit na vytápění zateplením vnější stěny, ale většina z nich má fasádu obloženou dřevem, lícovkami nebo má poměrně vlhké zdi. Zateplení a tedy i jeho konečná úprava by měly zapadat do koloritu prostředí horského nebo vesnického, ve kterém se obvykle nacházejí. Ve většině případů jsou tedy pestrobarevné povrchové úpravy omítkami nevhodné. Kromě estetické stránky musí zateplení splňovat hlavně ochrannou a izolační funkci, což je poměrně problematické, když mnoho starších domů "trpí" problémy se zvýšenou vlhkostí obvodových stěn. Navíc by měly chalupy a chaty zůstat v kontaktu s přírodou a proto by na jejich izolaci měly být použity ekologické materiály. Všechny tyto požadavky v sobě spojuje provětrávané zateplení obvodových stěn s použitím izolace na bázi ECOSE, vysoce difúzních fólií a dřevěného obkladu.

Řešení pro chalupy

Pro uchování příjemné teploty v interiéru chaty je optimální, když má tepelná izolace vysokou účinnost. Přírodní minerální vlna může mít součinitel tepelné vodivosti lambda až 0,032 W / mK, což je dnes špičkovým parametrem. Při odvětraném systému se na rozdíl od kontaktního, při kterém se lepí izolace přímo na fasádu, se upevní na stěnu nosný rošt, do kterého se tepelná izolace vloží a případně ještě ukotví. Povrchová úprava provětrávaných fasád na chalupách nebo chatách se řeší většinou vodorovně orientovaným dřevěným obkladem, který ideálně chrání stavbu před povětrnostními podmínkami a zároveň zapadá do okolního horského nebo vesnického prostředí. Skelná minerální vlna dobře propouští vodní páry a proto je ideální pro použití při stavbách s vlhkými stěnami. Zakrytí takových stěn neprodyšným materiálem by mělo za následek hromadění vlhkosti a následnou tvorbu plísní. V první řadě je však třeba eliminovat zdroj vlhnutí zdiva.

Postup a důležité otvory

Při zateplování provětrávaným systémem je třeba dodržet několik opatření:
• Na stávající stěnu se vodorovně našroubuje dřevěný nebo kovový rošt. Tloušťka roštu by měla odpovídat minimálně tloušťce izolantu. Rozestup roštu by měl odpovídat šířce izolačních desek zmenšené zhruba o 2 cm, aby izolace mohla držet i bez dalšího upevnění.
• Do vzniklého vodorovného roštu se vkládají izolační desky. Izolaci je nutné překrýt vysoce difuzní fólií. Tato fólie je schopna propouštět vlhkost směrem z interiéru do exteriéru a zároveň chránit tepelnou izolaci a i samotnou stavbu před dešťovou vodou, která může projít přes obklad fasády.
• Následuje svislý rošt o tloušťce 3 - 6 cm, přičemž jsou profily od sebe vzdáleny asi 60 cm podle druhu obkladu. Vytvářejí po celé výšce stěny nepřerušenou vzduchovou mezeru, která má za úkol odvětrávat procházející vlhkost. Aby správně fungovala, musí mít ve spodní části otvory kterými se bude nasávat suchý vzduch a v horní kterými bude vycházet vzduch vlhký. Tyto otvory musí být zabezpečeny ochrannou mřížkou proti hmyzu, resp. hlodavcům. Vzduchová mezera tak slouží i v letních měsících jako chlazení, takže nedochází k přehřívání staveb.

comments powered by Disqus


Podobné články


Zateplení domů a problémy s plísní, alergiemi a zhoršením vnitřního prostředí

Nepřívětivě působící tvář panelákových sídlišť se nám začala měnit před očima. Šedé krabice se...
více...

Fasádní systémy a zateplení domů

Reakce na zvyšování cen energií je přirozená - zateplení se u moderního rodinného domu považuje téměř...
více...

Návod na slaměnou zeď - video

Teď vám ukážeme jak se dá stavět ze slámy. Něco úplně jiného než jste dosud viděli.
více...

Zateplení objektu pomocí kontaktního systému - fasádní polystyren EPS - video

 Zateplení pomocí kvalitního systému se pozitivně promítne do účtů za spotřebu energií. Zateplení domu nebo...
více...

Poradíme čím zateplit podkroví – systém URSA SECO - video

Zateplením totiž zabráníte nežádoucímu úniku tepla.  Ušetřit náklady na topení. Jednoduchou cestou...
více...

Zateplení podkroví – systém URSA SECO - video

 Střechy jsou totiž často členité a i sebemenší neizolovaná část může výsledek znehodnotit. Řešení i pro...
více...

Stříkaná pěnová izolace - video

Z řady FOAM-LOK stříkaná pěnová izolace nabízí široké spektrum využití od světoznámé značky Lapolla...
více...

Zateplovat PU pěnou nebo lepidlem? - video

 Použití PU pěny nebo lepidla při zateplení pomocí pěnového polystyrénu.  .
více...