Jak dokonale natřít starý nábytek novou barvou a vyvarovat se chyb?

Datum článku: 3. 1. 2019

Dnes mají v obchodech s nábytkem nepřeberné množství designů, barev a odstínů. Ale stejně si někdy nevybereme a nebo ani vybrat nechceme. Prostě si sami chceme starý nábytek zrenovovat, protože víme, že je zhotoven z kvalitního materiálu a spolehlivě nám poslouží i v novém kabátě. Ale pozor! Někdy se může stát, že koupíme kvalitní nátěrou hmotu, ale výsledek je katastrofa. Zřejmě jsme něco ošidili.

Jak dokonale natřít starý nábytek novou barvou a vyvarovat se chyb?

1. Nevynechejte smirkování

Může se vám to zdát jako zbytečná práce, ale věřte tomu, že to tak není. Existují sice základní nátěry, které slibují, že již není potřeba smirkovat, ale praxe je jiná. Rovnoměrně osmirkujte každou část nábytku, který chcete malovat tak, abyste nepoškodili samotný materiál. Vyplatí se střídat směr a rychlost broušení.

2. Odstraňte zbytky

Celý prostor, který jste osmirklovali a budete natírat, důkladně otřete hadříkem. Nepoužívejte papírové utěrky!

3. Základní nátěr

Základní nátěr je vhodnější natírat pomocí malého válečku - miniatury toho, který se používá na stěny. Na vzdálenější místa můžete použít pěnovou houbičku na tyči, určenou na čištění lahví. Když natřete všechny části, nechte nátěr důkladně zaschnout. Po vyschnutí velmi jemně a pomocí jemného smirklovacího papíru osmirklujte všechny vyčnívající kousky stékající barvy, která zaschla, aby byl povrch hladký. 

4. Hlavní nátěr

Po základním nátěru přichází na řadu samotný hlavní nátěr. Na aplikování nátěru je také vhodné použít mini-váleček. Aplikujte s ním tři vrstvy barvy a každý nátěr nechte přibližně šest až osm hodin uschnout. Vždy, když se vám podaří barvou vytvořit nějaké hrbolky nebo "stékance", po uschnutí je osmirklujte. Brusný papír lze používat stejný, ale ne hadřík, kterým otíráte. Ten je potřeba vzít vždy čistý. Nezapomeňte po každém smirkování důkladně odstranit všechny nečistoty.

5. Ochranný nátěr

Není to povinností, ale vyplatí se dát vašemu dílu i ochranný nátěr. Opět pěnovým válečkem naneste ochranný nátěr, který jste si vybrali podle potřeby, použití a umístění nábytku. Přejíždějte válečkem po povrchu velmi opatrně a zlehka, abyste vyhladili všechny bubliny, které se při práci s pěnovým válečkem mohou vyskytnout. Poslední nátěr nechte zaschnout 72 hodin. Potom již můžete bez obav svůj zrenomovaný kousek nábytku používat.