Tvrdá kůže na chodidlech - hyperkeratóza

Datum článku: 11. 6. 2011

Naše pokožka je na různých částech našeho těla různě široká: na víčkách je nejjemnější, na dlaních a chodidlech velmi pevná. Pokud je pokožka často zatěžována, slunečním světlem nebo mechanicky, reaguje zrohovatělým navrstvováním, aby se ochránila. Nejčastějším mechanickým zatěžováním je chůze, kdy se v důsledku tlaku odírá v botě, vyskytne zvýšený nános pokožky: odborně zvané hyperkeratóza. Tyto otlaky a mozoly, se vyskytují hlavně na prstech nohou, na patách, nebo na vnějších částech paty. Jsou méně bolestivé než kuří oka, protože otlaky nezasahují do hloubkové struktury kůže, jak je to u kuřích ok, kde jeho kuželovitá forma zasahuje až do hlubších vrstev pokožky.

Vznik

Mozoly a otlaky vznikají nejčastěji při sportu nebo při nošení úzkých bot, nebo příliš vysokých podpatků, když je noha nerovnoměrně zatěžována. I ten, kdo si obuje celé boty bez ponožek, riskuje mozoly. Pocením se totiž kůže přilepí k botě (nemluvě o tom, že je to velmi nehygienické), a nastává neustále vlhké tření, což také způsobuje hrubnutí kůže. Doporučuje se používat pudry nebo pudrové spreje do bot, které alespoň na čas omezí pocení nohy.

Pokud se chceme otlaků zbavit, je třeba zohlednit mnohé další faktory: Mám nadváhu? Mám pohodlné boty? Jsou prodyšné? Mám spadlou klenbu? Nosím vysoké boty? Kde se mi ty otlaky vyskytují? Jsou na patě? Jsou pod prsty?

Návštěva ortopeda

S největší pravděpodobností pokud máte tvrdou kůži pod prsty nohou, máte spadlou klenbu, nebo nosíte vysoké podpatky a nohu zatěžujete právě na tom místě. Jde o obranný mechanismus těla, který se brání před ještě větším poškozením. V takovém případě se doporučuje návštěva u ortopeda, který vám po diagnóze pravděpodobně předepíše zdravotní vložky do bot. Mnoho lidí podceňuje tvorbu otlaků, ale pokud se nad tím zamyslíme, na naší šlapce je asi 70.000 nervových ukončení. Pokud se vytvoří otlak např. v bodě reflexního bodu plic, můžeme mít problém s dýchacím ústrojím, nebo pokašlávání a přitom jde jen o to, že si neustále stimulujeme bod na šlapce, co se pak odrazí i na zdravotním stavu daného orgánu.

Pokud odstraníme příčinu vzniku otlaku, nebude se nám již vytvářet.

Pokud máme extrémně tvrdou kůži (nelze stisknout), kůže může být až průsvitně žlutá, je nutné vyhledat odbornou pomoc, ať už šikovného pedikéra nebo přímo kožního lékaře. Taková kůže je velmi náchylná na infekce. V mnoha případech hovoříme také o kožní mykóze.

Doporučení

Určitě není vhodné si doma nohy obřezat nebo hrubou kůži odstraňovat. V takových případech je totiž velmi důležité rozeznat, kolik nezdravé kůže se může odstranit. Pokud odstraníme příliš, dosáhneme opačný efekt, tedy kůže dvojnásob zhrubne. Pokud odstraníme méně než je třeba, tak za pár dní jsme tam, kde jsme byli. Pak, když je kůže odborně ošetřena, důležitá je domácí péče, trpělivost a velmi kvalitní krém, který změkčuje a vyživuje pokožku.

Tedy na závěr

Pokud si všimneme, že máme otlak, mozoly, nebo tvrdou kůži na noze, nejdůležitější je pátrat po příčině, z čeho se nám to mohlo vytvořit. Pokud jde o deformaci nohy (dědičné faktory, příčně nebo podél plochá noha, hallux valgus, stav po zlomenině, kulhání, jakékoliv nerovnoměrné zatížení nohy) vyhledáme pomoc ortopeda.
Dále zjišťujeme, zda jde o mírnou hyperkeratózu, nebo silnou hyperkeratózu. V případě silné hyperkeratóza, kuřích ok, prasklinách, neváhejte vyhledat pomoc odborníka, který vám nohu odborně ošetří. Po ošetření je důležité na citlivé místo aplikovat polštářky, které budou tlumit nárazy a tření o obuv.
Snažme se vyhýbat úzkým botám, bosým nohám v celých botách, neodbornému ošetřování, pocení nohou.
Pokud chceme mít opravdu zdravé nohy, je důležitá dvouhra, případně Trojhra několika aspektů:
- Dobré zdraví
- Lékař, který případně nohy ošetří
- My sami - doma si je ošetřujeme podle pokynů a rad pro domácí péči.
Pokud se dodrží tato souhra, výsledek je zaručen.

Starejme se o nohy pravidelně a důsledně, nosí nás celý život.

Autor: Lenka Kostková