Thajská masáž

Datum článku: 29. 11. 2010

Jóga, při níž není třeba hnout ani prstem.

Princip
 

Thajská masáž je paradoxně původem z Indie a je založena na principech učení ájurvédy a jógy, s vlivem čínské medicíny. Je podnětnější než jiné formy masáže.
Masér při ní používá ruce, lokty, kolena a chodidla na to, aby vás dostal do pozic podobných józe. Mnozí hovoří o tom, že thajská masáž je vlastně jóga bez námahy.
Podobně jako ostatní druhy asijských masáží, její podstatou jsou energetické body těla, tzv. meridiány. Říká, že nemoc vzniká nerovnováhou energie v těle. Svalová bolest (například bolest zad nebo krku), která vzniká v těle, je důsledkem zkracování svalstva, a proto thajská masáž využívá strečink na to, aby se svalstvo dostalo do původní délky. Cvičení probíhá velmi pomalu, aby se předešlo zraněním.

Pro začátek
 

Načasujte si masáž tak, abyste nebyli těsně po velkém jídle, ale ani v polovině masáže nepocítili obrovský hlad. Přijďte alespoň o 10 minut dříve, abyste měli čas si vydechnout a na masáž se připravit i psychicky.
Pokud se v ten den necítíte dobře, raději se masáži vyhněte.

Komu thajskou masáž nedoporučujeme? 

Vyvarovat by se jí měli lidé, kteří mají různé kožní choroby nebo otevřené rány. Také není pro ty, kteří jsou těsně po operaci, chemoterapii nebo ozařování.
Poradit se s lékařem, zda je pro ně masáž vhodná, by se měli ti, kteří trpí srdečními chorobami nebo mají problémy s krevními sraženinami. Stejně těhotné ženy by měly mít souhlas svého lékaře.
 

Jak to probíhá? 

Masér si vás položí na zem nebo tenkou podložku. Podobně jako při shiatsu, nejde o olejovou masáž, takže stačí, když budete mít na sobě jen pohodlné oblečení, nemusíte se svlékat. Masér začne masírovat jemnými pohyby. Začíná u nohou a pomalu přechází až k hlavě. Používá na sebe navazující cvičení, přičemž tělo hýbe a natahuje tak, aby to vyhovovalo celé pohybové soustavě. Masáž bude trvat přibližně hodinu.

Metody: 

První metoda aplikuje tlak na místa, kde má být tělo ošetřeno. V tomto je velmi podobná japonské shiatsu, rozdíl je pouze v tom, že thajská masáž léčí meridiány v obou směrech, přičemž shiatsu se hýbe jen jedním směrem.
Další metodou je zastavení krve. Prstem se zatlačí na hlavní tepnu na ruce nebo noze, někdy až na jednu minutu. Podstatou je, že zastavením cirkulace se zvýší tlak, což donutí srdce zpomalit svou činnost, aby se tlak vrátil do normálu. Když tepnu znovu uvolníme, čerstvá dávka krve dokáže lépe léčit postižené místo. Tato technika však nemůže být aplikována na ty, kteří mají historii srdečních chorob.
Poslední metoda je tzv. technika pasivního strečinku. To znamená, že pacient pouze uvolněně leží na podložce, přičemž svalovinou hýbe jen terapeut.
 

Pozitivní účinky: 

pomáhá detoxikovat tělo a tím posílit imunitní systém
zlepšuje cirkulaci krve, snižuje krevní tlak
zlepšuje dýchání
uvolňuje svalstvo a zlepšuje postoj těla
zlepšuje artritidu, zmírňuje bolesti zad a posiluje klouby
pročišťuje mysl a snižuje stres

Autor: Martina Dvořáková