Těhotenství - příručka pro nastávající otce

Přípravu na rodičovství muži neprožívají stejně jako ženy. Ne, proto, že by se na miminko netěšili. Těší se, vždyť si to také přáli! Ale zároveň se trochu i bojí o zájem partnerky. Často řeší i co pro ně přinese změna životního stylu rodiny, zda nebudou na odstavené koleji.

těhotenství, otcovství, děti, rodina

Pokud i vás propadla po oznámení, že jste otcem, nejistota,

věřte, že vůbec nejste sám. A je úplně jedno, jestli jste s partnerkou těhotenství již plánovali nebo vás zaskočilo. Žena se celý svůj život připravuje na to, že jednou bude mámou. Odmalička se hraje s panenkami, většinou na mámu a děti. Stará se o ně, krmí je, přebaluje, převléká, vypráví se s nimi, jemně jim domlouvá, miluje je. Holčičky si často mezi sebou vyprávějí o tom, jaké budou mít manžely, kolik budou mít dětí, jak se budou jmenovat, jak je budou vychovávat a jaké hračky jim budou kupovat. Ženy se už dávno před tím, než potomka plánují, rády zastavují u výkladů s dětským oblečením a představují si, co jednou svému miminku koupí. A rády sledují cizí děti a říkají si: "Takového krásného andílka bych chtěla mít i já." Kluci si naopak, hrají se stavebnicemi, autíčky, řeší technické, nikoli sociální či komunikační problémy. Nemluví mezi sebou o tom, že budou mít děti, neobdivují cizí děti a nepředstavují si, že jednou budou otcem. Proto vlastně vůbec není překvapující, že je těhotenství partnerky zaskočí.

Žena se matkou rodí, muž se otcem stává

a někdy až tehdy, když má dítě již několik měsíců života za sebou. Těhotná žena většinou žije v úplně jiném než reálném světě. Od prvního dne, kdy se na těhotenském testu objeví slabý proužek, celý svět se pro ni mění. Pocity kolísají mezi nejistotou, překvapením a radostí, která postupně převládne, když bude mít žena o svém těhotenství jistotu. A často i tehdy, když je těhotenství neplánované. Má pocit, že všichni na ní vidí, že je šťastná. A možná to i je vidět - něco v ní rozkvete, což dá její tváři nový výraz. Nejraději by tu novinu vykřičela celému světu, chtěla by, aby se všichni těšili s ní. Stokrát denně myslí na své nenarozené dítě a myšlenky na něj jí časem zabírají stále větší část vnitřního světa. I příroda zde udělá své, zaplaví ji množstvím hormonů (např. hladina hormonu estrogenu se zvyšuje několikatisícnásobně oproti běžnému stavu) a je to, jako kdyby od nynějška žila trošku pod vlivem nějaké omamné látky.Kromě pocitu štěstí však pozná i dosud neznámý pocit - pocit velké odpovědnosti, který nemá nic společného s odpovědností, jakou znala dosud. Začne přemýšlet o mnoha věcech, které nejsou vždy krásné. Tím se vyčleňuje z konzumní společnosti, závisti a sobectví. Když těhotná žena řekne:"Těhotenství změnilo celý můj život, cítím se jako úplně jiný člověk," věřte, že je to tak. I když se vám to vidí být zvláštní, přehnané, nadnesené ... A nezměnila se jen navenek - narostlo jí bříško, trochu přibrala, ale roste i její osobnost, vnitřní síla, odhodlání, sebevědomí, odpovědnost. Žena, která zakusí mateřství, se obecně stává lepším a hodnotnějším člověkem (ať to vyznívá jakkoliv směšné), jakým byla dosud. A nikdo z mužů nedokáže pochopit pocity ženy, která čeká své první dítě.

Těhotenství - velká neznámá

Několik generací zpět mladí muži a ženy dobře věděli, jak probíhá těhotenství. Velké vícepočetné rodiny žily pohromadě a už i malí kluci viděli, jak mámě, tetě či sestře roste bříško, jak spolu s otcem, strýcem a švagrem prožívají těhotenství a jak se stávají rodiči. Dnes je těhotenství pro většinu mladých lidí něco neznámého, co viděli pouze zdálky, co slyšeli nebo si přečetli z odborné literatury. Žena to má v tomto směru jednodušší, Příroda jí svými biologickými procesy pomůže. Muž však zůstává stále stejný, nezná ten nával štěstí a příroda ho nepřipravila na budoucí úlohu otce a žádné hormony mu neulehčí stát se ideálním partnerem, o jakém těhotné ženy sní. Velmi těžko dokáže pochopit, čím žena prochází, co všechno prožívá a proč je to teď všechno najednou komplikované. Roli partnera, který dokáže svou těhotnou ženu pochopit a přiblížit se jí, musí zvládnout pouze svým rozumem, citem a láskou k partnerce.

Jak se stát ideálním partnerem těhotné ženy a pomoci jí prožívat spokojené těhotenství

  • Informujte se o změnách a stavech, které pociťuje.
  • Pokud můžete, navštěvujte s ní těhotenskou poradnu (alespoň občas).
  • Nešetřete něžnostmi, pozorností, hlaďte její bříško.
  • Občas jí promasírujte přetížené zádové svalstvo.
  • Projevujte jí pozornost (snídaně do postele, pomoc s nákupem).
  • Nekuřte v přítomnosti těhotné partnerky a nedovolte ani ostatním přátelům a známým, aby tak činili.
  • Buďte víc doma, ve společnosti partnerky. Neznamená to, že se musíte vzdát posezení s přáteli, návštěvy fotbalových zápasů a podobně, ale vše s mírou. Těhotná žena se vzdává mnoha věcí, které běžně předtím dělala, ukažte jí, že se to týká i vás.
  • Určitě se hlavně s přibližujícím se porodem budete vyprávět na téma otec při porodu. Pro mnohé muže to může být krásný a extrémní zážitek, ale na druhé straně, to není jediný způsob, jak ukázat ženě, že ji milujete a o dítě stojíte .
  • A nejdůležitější: Dávejte jí najevo, že ji milujete. Těhotná žena často pociťuje nejistotu, potřebuje vědět, že je milována, bude se pak cítit dobře. Takové ženy lépe zvládají stres, prožívají své těhotenství klidněji, jsou zdravější, a to se odráží i na nenarozeném dítěti.

Není všechno tak jednoduché, jak snadno se to píše

Někdy udělat úplně banální věci je mnohem těžší, než se zdá. Například takové domácí práce. Ženy jsou emancipované, oba souhlasíte s rovnoprávností, ale někdy opravdu nevíte, jak si rozdělit ty povinnosti. A vy - muži, možná máte pocit, že celkově chtějí ženy od vás příliš mnoho - chtějí, aby muž byl nejen dobrým manželem, milencem, ale i kamarádem, který by je doprovázel, poslouchal, rozuměl by jim a chápal je, což právě v těhotenství není jednoduché. A hlavně, když má žena vlivem hormonů proměnlivé nálady. A ještě by chtěly, aby muži byli po narození dítěte dokonalými otci. Ale na druhé straně, žena, které se dokážete i v této rovině přiblížit, vám to několikanásobně dokáže vrátit. Nemusíte být dokonalí, každá snaha v tomto směru se velmi cení ...

A jak se připravit na roli otce?

Nemějte z této změny strach. Je výborné, že budete mít vlastní dítě. Život znamená změnu a bez potomků by skončil. Proto je z hlediska přírody plození dětí a jejich výchova v podstatě aktem sebezáchovy. Jděte s partnerkou na ultrazvuk nebo si nechte donést snímky. První snímky miminka z ultrazvuku, které ukazují pohyby a tlukot srdíčka dítěte, vás mohou dojmout stejně jako budoucí mámu. Nebojte se o lásku vaší partnerky, nezmizí, když se jí narodí dítě. Dítě není vaším sokem v lásce. Ze začátku vyžaduje sice více pozornosti, ale situace se časem upraví. Dobrý partnerský vztah, ve kterém se narodí dítě, obvykle nabírá na své kvalitě. Opravdové otcovské pocity a bližší kontakt s dítětem, který matka dostala od přírody, zažijete až po narození dítěte. Nemějte obavy, od prvního dne ho budete milovat! Těhotenství opravdu není pouze záležitostí ženy.

comments powered by Disqus


Podobné články


Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Hrajete si s dětmi? Nic se nemá přehánět, stačí hodina denně!

Rádi se chlubíte dovednostmi svých dětí a nejraději byste je obklopili jen samými vzdělávacími aktivitami? Tak to...
více...

Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Výchova dítěte po rozvodu a nový přístup, kde oba rodiče jsou stále oporou

Děti rozvodem a rozchodem rodičů nejenže ztrácejí svůj svět, v němž měli oba rodiče, ale musí se často...
více...

Kdy je dítě schopné se zodpovědně postarat o mladšího sourozence?

Kde je věková hranice schopnosti postarat se nejen o sebe, ale i o sourozence a to bez přítomnosti dospělých? Kdy...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...

Děti umírají zbytečně na následky úrazů nejen na silnici, ale i v domácnosti

Drobné oděrky a modřiny nutně k dětskému věku patří. Dokonce dříve často fungovala prevence stylem “zkus,...
více...

Dítě zdarma a další varianty rodinné dovolené

Dovolená s malými dětmi není dovolenou v pravém slova smyslu, tedy taková, že by si na ni rodiče zcela...
více...