a znamená lepení nebo připoutání se. Jde o proces, kde se mezi maminkou a miminkem buduje láskyplný vztah a zakládají se emoční vazby. Podpora tohoto přístupu má přínos pro fyziologickou, psychologickou, emocionální i imunologickou složku vývoje děťátka. Teorii bondingu a význam prvního kontaktu matky a dítěte poprvé vyzvedli a představili američtí pediatři Kennel a Klaus v sedmdesátých letech minulého století. Poukázali na to, že společně prožité první hodiny po porodu usnadní mamince i děťátku vstup do života.
a starat se o něj od malička. Silné vazby mezi oběma rodiči a jejich děťátkem poskytují děťátku první model pro intimní vztahy a podporují jeho pocit jistoty a bezpečí. Kromě této významné skutečnosti reakce rodičů na dítě ovlivňují jeho sociální a kognitivní vývoj. Většina dětí, pokud porod proběhne v pořádku, je připravena na bonding ihned. Bonding je proces, ne něco, co se odehrává jen v průběhu několika minut po porodu. Pro mnohé rodiče je bonding vedlejším produktem poskytování každodenní péče, přičemž ani nemusí mít vědomost o tomto procesu.
je jedním z nejpříjemnějších aspektů péče o děťátko. Pokud oba z rodičů často drží své dítě, dotýkají se ho a hladí ho, děťátko skoro rozezná rozdíly mezi doteky rodičů. Oběma rodičům by měl být umožněn kontakt "skin to skin", maminka ho zažívá pravidelně při kojení, tatínek např.. při kolíbání děťátka. Děťátko velmi citlivě reaguje na zvuk, dokáže rozpoznat různé zvuky a hlasy, proto je důležité při každé manipulaci s ním popsat mu každou činnost a hovořit s ním.
Otcové dnešní generace tráví mnohem více času se svými dětmi než to bylo v předchozích generacích. I když otcové často touží po bližším kontaktu s jejich děťátkem, k bondingu dochází trochu později, protože nemají umožněn např.. včasný kontakt kojením. Tatínkové by si proto měli hned na začátku uvědomit, že bonding není jen otázkou kojení. Existují speciální aktivity, které tatínek provádí se svým dítětem. Podpora a povzbuzování se obou rodičů navzájem přináší velký prospěch pro oba i jejich dítě.
Rodička má tendenci hodnotit porod pozitivněji, snadněji se vyrovná s porodními bolestmi, rozvoj laktace je méně problematický a rodička je méně často ohrožena poporodní depresí. Děti se snáze adaptují na prostředí, mají lepší imunitu,, lépe prospívají a méně pláčou. Podpora vzájemného kontaktu matce i dítěti umožnění lepší start do budoucího, rodinného života.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.