Žena a její tělo po porodu

Datum článku: 26. 11. 2014

Porod máte úspěšně za sebou a jste maminka. Ale co teď? Nastává pro vás těžké, ale zároveň krásné období. Období, kdy se vám budou střídat nálady vlivem rozhozené hormonální hladiny. Čeká vás nápor na psychiku, ale po fyzické stránce si také občas sáhnete až na dno sil. Nebojte se, zvládne to. Poporodní období, tedy šestinedělí, má svá specifika a ta si popíšeme v našem článku.

ženy, těhotenství, porod, šestinedělí

Co se děje v mém těle?

Možná si představujete, že několik dní po porodu se budete cítit jako v období před těhotenstvím. Ale není to tak. Tak jako miminko potřebovalo devět měsíců, aby bylo připraveno přijít na svět, i tělo ženy potřebuje jistý čas, aby se vrátilo do "původního" stavu. Mezitím, než se to stane, se ještě organismus musí vyrovnat s procesy, které v něm po porodu probíhají. Začíná se tvořit mateřské mléko Mléčná žláza se na laktaci připravuje již v období těhotenství vlivem hormonů estrogenu a progesteronu, ale i dalších. Po porodu dochází k poklesu hladiny estrogenu a progesteronu a zároveň se v hypofýze začíná tvořit prolaktin. To je pokynem k zahájení laktace. Stejně důležitým impulsem je však samotné kojení. Při sání děťátka se dále zvyšuje tvorba prolaktinu, a tím se zvyšuje intenzita tvorby mléka. Mléko, které se tvoří v prvních dnech po porodu, se nazývá kolostrum a svým složením přesně odpovídá potřebám novorozence. Přibližně na druhý - třetí den po porodu se můžete setkat s tvrdými, silně nalití prsy, které bývají bolestivé. Nejlepším řešením je tehdy děťátko často přikládat, v případě, že ani to nepomáhá, je třeba si mléko z prsů odstříkat.

Šestinedělí

Šestinedělí je obdobím šesti týdnů, během kterých postupně mizí změny organismu související s těhotenstvím a porodem. Některé ženy pociťují po porodu bolesti v podbřišku, což je zapříčiněno stahováním dělohy. Děloha, která na konci těhotenství váží přibližně 1 000 g, se postupně zmenšuje a na konci šestinedělí nabude svou původní hmotnost 80 g. Místo, kde na stěnu dělohy naléhala placenta, se postupně regeneruje, pokrývá se, tak jako ostatní plocha dutiny děložní, novou výstelkou. Připravte se na to, že budete krvácet. Je to zapříčiněno tím, že z dělohy během tohoto regeneračního procesu odcházejí tzv.. očistky (lochia). Ani zevní rodidla už nejsou tak prokrvená, postupně mizí i pigmentace a případné křečové žíly se zmenšují, až se úplně ztratí. Svaly pánevního dna a svaly břišní stěny získávají znovu svou pevnost. Raritou není ani velká únava, což není ani tak způsobeno tím, že se v noci nevyspíte, ale právě změnami, které organismus překonává. Ztráta krve může zapříčinit anémii (nedostatek železa) v těle, což k únavě nebo malátnosti také přispívá.

Kdy je třeba vyhledat lékaře?

  • Při velmi silném krvácení a když i po uplynutí čtyř dnů od porodu je krvácení syté červené barvy.
  • Když vyloučená krev opakovaně silně zapáchá.
  • Když náhle (ještě v období těsně po porodu) přestanete krvácet.
  • Pokud i ještě několik dní po porodu cítíte silnou bolest v podbřišku.
  • Pokud máte horečku, která nesouvisí s tvorbou mateřského mléka (2. - 3. den po porodu).
  • Pokud cítíte velkou, chronickou bolest v oblasti hráze (v místě nástřihu).
  • Pokud při močení pociťujete silnou bolest a pálení.

Už teď mám strach, jak to zvládnu ...

Nebojte se, hlavní je se co nejrychleji "rozhýbat" už na oddělení šestinedělí. Vždy, když to bude možné, jděte se osprchovat. Příjemně vás to osvěží a pomáhá to i hojení rány po epiziotomii (nástřihu). Projděte se po chodbě oddělení, komunikujte s ostatními maminkami a zdravotním personálem. I systém rooming in, velmi pomáhá rychlejšímu zotavení. Některé maminky si stěžují, že je personál po náročném porodu či císařském řezu nutí brzo vstávat - každý lékař vám však potvrdí, že čím dříve (samozřejmě po uplynutí nezbytné doby klidu) vstane člověk i po náročné operaci, tím dříve se jeho tělo dostává do normálu.

Po návratu z porodnice se bude váš stav zlepšovat doslova každý den

V prvním týdnu po porodu ještě můžete pociťovat střídavé nálady, jednou to bude euforie a štěstí, a hned nato deprese a obavy. Je to zcela normální a souvisí to s náhlým poklesem hormonální hladiny po porodu. I tento stav za nějaký týden ustoupí. Péče o děťátko je sice náročná, ale výhodou je, že v první dny většina novorozenců velkou část dne prospí, takže je možné najít si chvíli na odpočinek a uvolnění. Po několika dnech pobytu doma požádejte partnera, aby zůstal s děťátkem, a vy se sama vypravte na první krátkou procházku. Po uplynutí prvních čtyř týdnů se pomalu, ale jistě začne celá situace stabilizovat a vy si zvyknete na nový režim a najdete si v tom velkém koloběhu i jistý systém. Je dobré, pokud budete komunikovat s přítelkyní, která má také malé dítě. Dokáže to opravdu velmi povzbudit a také si můžete vzájemně radit. A ještě jedna rada nakonec: kdyby bylo opravdu nejhůř, vzpomeňte si, že všechno má svůj konec. Tak jako skončily bolesti při porodu, skončí i "poporodní stavy" a vše se vrátí do normálu, a nakonec ten roztomilý batůžek přece stojí za trochu trápení, ne?

Krvácení

Krvácení je podobné jako při menstruaci. V prvních dnech je kvantita krvácení větší, ale postupně zcela vymizí. Přibližně první čtyři dny jsou lochia (nebo očistky) červené, později jsou hnědé barvy a nakonec jejich barva přechází do žluté, později obsahují zejména hlen a jsou bělavé.

Bolest, křeče v podbřišku

Jsou zapříčiněny stahováním se dělohy do původního stavu. Podobají se slabším porodním bolestem. Budete je cítit hlavně při kojení, které urychluje zavinování dělohy. Tyto bolesti až křeče se vyskytují častěji a výrazněji u vícerodiček.

Bolest v oblasti hráze (perinea)

Příčinou je epiziotomie (nástřih hráze), případně její natržení a následné šití. Aby se místo nástřihu co nejrychleji a bez zbytečných komplikací zahojilo, doporučujeme sprchovat si tuto oblast tak často, jak se to dá, vlažnou vodou a nechat ji co nejvíce "větrat". Mnoha ženám se osvědčilo používání prostředků intimní hygieny - speciální gely, mýdla (mají i antibakteriální účinky) a řepíkové koupele.

Neschopnost vymočit se

Tyto obtíže při močení se většinou do 24 hodin ztratí. Šest hodin po porodu vás sestřička požádá, abyste se pokusila vymočit. Pokud to nepůjde spontánně, může se lékař rozhodnout pro použití katetru (cévkování). Obtíže při močení - několik dní po porodu vás může při močení pálit jizva po epiziotomii a močení může být velmi bolestivé. Nejjednodušším řešením je vymočit se během sprchování pod jemným proudem teplé vody. Voda tak rozředí moč, který má kyselé pH a nebude vás pálit v ráně. Pijte hodně vody - zředíte tak moč již v organismu.

Obtíže při stolici

Některé ženy mají problém se stolicí - v některých případech je to skutečná bolest z důvodu nástřihu, šití v kombinaci s tvrdou stolicí (zácpou), někdy se jedná o psychické zábrany z obavy, že se roztrhnou stehy na hrázi po epiziotomii. Je velmi, velmi nepravděpodobné, že by se stehy roztrhly. Pomůže vám, pokud si během vyprazdňování jemně zatlačíte na hráz kouskem čisté gázy či toaletního papíru. Abyste předešla zácpě, snažte se vyprázdnit co nejdříve po porodu, pít hodně vody a dbát na stravu s dostatečným množstvím vlákniny. Pokud se vám tento problém nedaří vyřešit, poproste sestřičku o čípek - nepoužívejte však žádné prostředky bez doporučení lékaře (některé mohou způsobit průjem kojeného dítěte).

Bolesti při sezení, vstávání a lehání

Během vstávání, lehání či sezení můžete několik dní pociťovat bolest v oblasti hráze. Tyto problémy pominou max. do 10 dní, kdy odpadnou stehy. Vstávejte a lehněte si opatrně - s mezipolohou na boku. Bolest budete méně cítit při sezení na jedné polovině zadku, nakloněná stranou. Vhodné k sezení je obyčejné nafukovací kolo, v současnosti je možné dostat i speciální poporodní kolo ve zdravotnických potřebách.

Bolest, tvrdnutí prsů

Příčinou je tvorba mateřského mléka a nalévání prsů. Problémy se ztratí, když si dítě "stabilizuje" nejvhodnější stravovací systém, pak se bude tvořit takové množství mléka, jaké dítě spotřebuje.

Hemoroidy

V důsledku naléhání dítěte v posledním trimestru a tlačeni při porodu, můžete mít problém s hemeroidy (zlatá žíla při konečníku). Preventivně se doporučuje vzít si do porodnice mast na hemeroidy (kupte si v lékárně takovou, jež  je vhodná i v těhotenství a během kojení). Problémy většinou do několika dní ustoupí.

Bolest při sexuálním styku

Prvních šest týdnů se sexuální styk nedoporučuje. I po uplynutí tohoto období můžete mít bolesti při styku, hlavně během vniknutí. Někdy bývá tato bolest způsobená ještě ne zcela zahojenou ranou po porodu. Ve většině případů je však problémem nedostatečné zvlhčení pochvy způsobené hormony vylučovanými během kojení. Tehdy pomůže obyčejný lubrikační gel (dostanete v lékárně).
 

Autor: Martina Dvořáková