Vzkazy tatínkům, kteří chtějí dobře vychovávat své dcery

Nejeden muž si přeje podle pořekadla zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Ale jiné pořekadlo zase říká, že synové tíhnou více k maminkám a dcery k tatínkům. Tak se často stává, že po prvním zklamání, které se novopečený otec dozví, je nakonec rád a začne svou dceru vychovávat a hýčkat. Ale někteří tatínkové to přehánějí a jiní zase svou důležitou roli podcení. Jak tedy zvolit tu správnou cestu a na co nezapomenout?

otec, tatínek, děti, dcery, výchova dcery, rodina, muž

Každá chvíle je důležitá

Otcové nebo zmínění muži, kteří vytvářejí pro dítě náhradní mužský vzor místo otce, si často ani neuvědomují, co všechno pro holčičku mohou znamenat. Je důležité nepodceňovat žádný dotek, žádné druhy chování - vše má na naše děti velmi velký vliv. Muži však na rozdíl od žen, které s dítětem rostou a sledují každý jeho rozvoj, velmi dobře znají jeho vnímání i reakce - tuto možnost kvůli nedostatku času obvykle nemají, až tak nemusí vidět do hlavičky či srdíčka vlastní dcerky.Samozřejmě, to je opět individuální záležitost. Proto je velmi důležitý každý čas, který tráví spolu. Podívejme se, co všechno by měl vědět otec každé dcerky.

1. Vaše dcera touží po lásce

A chce ji dostávat nejen od mámy, ale i od otce. Otcovská láska je trošku jiná. Nikdo jiný na celém světě nemůže zastoupit roli otce. Způsob, jakým s ní komunikujete, jak ji koupete, hladíte, to, že její koupíte vysněnou hračku - vše hovoří o vaší lásce k dcerce. Je možné, že během života se někdy obrátí proti vám zády, nebude vás poslouchat, bude vzdorovat a příčit se, ale vy tatínkové nikdy nenechte svou dceru na pochybách o tom, jak moc ji milujete. I v tom nejhorším, když to bude mezi vámi vřít, což se nejednou během puberty stává, dotkněte se jí ramen a podívejte se jí rovnou do očí. Tehdy jí místo výčitek řekněte jednoduché: "Miluji tě, seš moje dcera!"

2. Má pod drobnohledem to, jak se chováte k matce

Každá dcerka zkoumá a sleduje, jak se její otec chová k její matce. Toto jsou základy jejich budoucích vztahů, proto je třeba být velmi opatrný. Můžete do značné míry ovlivnit její intimní život, štěstí a spokojenost ve vztazích nebo pravý opak. Dívka totiž nabude dojmu, že to, jak se vy chováte k matce je to správné a tak to má být. Nevhodné chování, nefungující vztah může poškodit citový život vaší dcery. Pro každou dcerku znamená velmi mnoho, když její otec projevuje k matce lásku, každý den jí dává najevo jak ji má rád, stará se o ni, když je nemocná, pomáhá jí. To jsou správné vzory. Tatínek by měl dcerám ukázat jak velmi si váží ženy, která je přivedla na svět a také to, že ona je větší prioritou než dětičky. Samozřejmě, i ony jsou velmi důležité, ale skákat kolem dětí, kupovat jim na co si vzpomenou a přitom křičet na jejich matku a hádat se s ní nikdy není dobrým řešením. Právě zde vznikají mnohé nesprávné modely, nízké sebevědomí dívek, obavy z partnerství a základ negativního náhledu na mužské pohlaví.

3. Jste pro ni vstupenkou do mužského světa

Vy ji můžete naučit jak muži vnímají svět, i to - jak ona má vnímat muže. Naučíte ji sportům, chlapeckým hrám, budete mít s ní "chlapské" tajemství. Pozvěte ji na dobrodružství, učte ji odvaze a chuti zvítězit. Dejte jí sílu a důvěru, aby byla tou nejskvělejší ženou a s lehkostí zvládala problémy, které jí život nastolí. Naučte ji pořádně dělat kliky, vzpírat se na rukou, ale i přátelská gesta jako je high five. Nezapomínejte na to, že jste pro ni prvním mužem jejího srdce a vzorem, jaký by měl být její budoucí muž.

4. Buďte při ní i tehdy, když nemůžete být s ní

V dnešní době není problém být s někým nonstop - alespoň virtuálně. Přesto mnozí tatínkové zapomínají na své dcery během dne. Napište jí, zavolejte, dejte jí vědět, že na ni myslíte i když nejste s ní. Ukažte jí, že vždy, když bude potřebovat můžete být s ní alespoň přes telefon nebo e-mail.

5. Ukažte jí, že srdce a moudrost jsou důležitější než vzhled

Mnohé dívky vyrůstají ve velkém omylu, že nejdůležitější je jejich tělo a to, aby pěkně vypadaly. Spousta malých holčiček sleduje nekriticky módní trendy, nejrůznější účesy a dokonce zkoušejí od útlého dětství make-up, nejednou ve spolupráci s maminkami! Přitom neumí přečíst ani jedno slovo, nebo vypočítat jednoduchý příklad. Tatínkové, ukažte svým dcerám, jak důležité jsou vědomosti, poznávejte s nimi svět, vezměte je na výlety, ukažte jim kouzlo přírody, učte je pravým hodnotám. Ukazujte na svém příkladu charakter, odpovědnost, učte je vážit si nejen lidí, ale i přírody.

comments powered by Disqus


Podobné články


Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...

Dítě, které vyrůstá v rodině se zvířátkem není tolik ohrožené alergií

Lidé by měli žít v souladu s přírodou. Prospívá to jejich zdraví. To ale znamená, že i malé děti by měly...
více...

Plánujete velkou rodinu, nebo zůstanete u jedináčka? Obě varianty jsou jen a jen vaše věc!

Jak velkou rodinu chcete mít? To velmi intimní záležitost a do toho by vám nikdo neměl mluvit. I nejbližším...
více...

Výchova dítěte k zodpovědnosti a chyby, které dělají někteří rodiče

Nezodpovědnost, to jedna z hodně špatných vlastností. Ale často nás sice hodně zaskočí, ale na druhou stranu...
více...

Kdy začít dětem vysvětlovat intimní otázky?

Děti jsou vnímavé. Zajímá je vše co se děje kolem nich, lásku nevyjímaje. Ale kdy je třeba zasvětit děti...
více...

Co naučit dítě před nástupem do mateřské školy?

To, že vaše dítě bude navštěvovat mateřskou školu už víte. Co ale možná nevíte je, že své děťátko musíte...
více...

Vysvědčení motivuje děti, ale nesmí být důvodem k jejich strachu

Téměř každé rozdávání vysvědčení je provázeno tím, že některé dítě neunese tlak rodičů a pokusí se,...
více...

Proč se někteří otcové nechtějí starat o své děti?

Maminky si často stěžují, že tatínkové se málo starají o své děti. Ano, jsou muži, kteří opravdu tuto milou...
více...