Vozíte děti do školy autem? Ničíte jim zdraví a zkracujete život!

Datum článku: 27. 6. 2017

Také patříte mezi ty rodiče, kteří v rámci nestíhání vozí své děti do školy autem? Zamyslete se! Dětem chybí pohyb, ale ten se dá nahradit i jinde. Hlavním důvodem, proč nechat auto doma je ten, že zaděláváte svým dětem na zdravotní problémy. Dokonce jim tím může zkrátit nejen cestu, ale i život!

Vozíte děti do školy autem? Ničíte jim zdraví a zkracujete život!

Smog

Důvodemnechat auto doma je znečištěné ovzduší. Ne že by děti, které jsou pěšky dýchaly úplně jiný vzduch, zjistilo se však, že auto v provozu funguje jako krabice naplněná nebezpečnými a potenciálně smrtelnými plyny, vůči nimž děti ve vývoji nejsou vůbec nechráněny. Děti sedící na zadních sedadlech auta jsou s velkou pravděpodobností vystaveny nebezpečným hladinám znečištění vzduchu. Pokud je vaše auto čisté a "eko", stejně v sobě hromadí exhalace z vozidel kolem. A smog neškodí jen plicím. U dětí, které byly vystaveny znečištěnému ovzduší, se navíc zpomalil i vývin mozku.

Škodí i adolescentům

Na Kalifornské univerzitě odborníci přišli na to, že teenageři vystavení vysokým dávkám znečištění z dopravy, vykazují znaky předčasného stárnutí. Výpary jim přímo zkracovaly telomery, jakési koncovky chromozomů chránící DNA. Ty se věkem zkracují přirozeně, ale ve špinavém prostředí mnohem rychleji! Předpokládá se, že dlouhodobým výskytem jemných pevných prachových částic PM2,5 v ovzduší, které se uvolňují při spalování tuhých látek a jsou obsaženy i ve výfukových plynech motorových vozidel, se zkracuje očekávaná délka života v Evropě a tedy i v Čechách o více tři čtvrtě roku.

Kašel, astmatický záchvat

Nejde jen o dlouhodobé důsledky. I příznaky, které by vás ani nenapadly, mohou signalizovat, že vaše dítě se v autě pomalu dusí. Akutní účinky smogu se projevují jako dráždění očí, sliznic nosu a krku, kašel a pocit tlaku na hrudi. U alergiků mohou vést také k vyvolání astmatického záchvatu.

Nechte auto doma

Teď už víte, že vozit děti do školy autem neprospívá ani vám, ani vašim dětem. A co víc, neprospívá aní lidem, které jsou v tom úplně nevinně a jsou náhodou kolem. Nechte auto doma, prospějete více lidem, než si myslíte!