Pro mnohé zbožné přání, ale často bohužel nenaplněné. Sladit práci, rodinu, přátele, povinnosti a slavnostní náladu je náročnější, než by se na první pohled zdálo. Ale musí být vše tak nucené a stresující? Odpověď zní "Ne!". Každý má možnost prožít svátky tak, jak by chtěl. Pokud se vrátíte do dob svého dětství, vynořují se vám vzpomínky z Vánoc, ale jistě se netýkají dárků ale mnohem více pocitů, vůní, milé melancholie. Možná právě v této touze a melancholii za vlastním dětstvím je zakořeněn důvod, proč během Vánoc tak mimořádně citlivě reagujeme na naše okolí. Naše vlastní nároky jsou často příliš velké a sami se dostáváme do stresu. Vše musí být perfektní. Vyhlaste válku stresu a skoncujte s ním! Zasloužíte si to.
Vánoce jsou pro mladou rodinu s miminkem něčím výjimečným. Poprvé v trojici. Důležité při prožívání Vánoc s miminkem je, aby proběhly přípravy bez stresu a hektiky. Nuž a musíme podotknout, že ty "první-druhé" Vánoce s malým dítětem budou zejména svátky pro vás. Miminko ještě nechápe smysl Vánoc a ani dárky nemají pro něj nějaký zvláštní význam. Nebuďte velmi zklamaní, pokud se bude nejvíce těšit blyštivému a šustivému zvuku papíru, ve kterém budou zabaleny. Vánoční stromeček je pro něj spoustou svítících koulí, které by nejraději všechny pochytalo. Koukání se na ně je vedlejší. Aby přípravy byly co nejméně stresující, je vhodné si vše předem naplánovat, nedávat si velké předsevzetí a dohodnout se s partnerem, jak si podělíte v péči o děťátko. Právě pokud jsou v rodině malé děti, neměla by se z Vánoc stát "cesta do Jeruzaléma". Cílem proto není zavděčit se všem a oběhnou to svátcích celou rodinu. Vhodnější je, pokud přijdou prarodiče na návštěvu, případně stráví část svátků ve vaší rodině než vy u nich. Navíc čtyřem dospělým půjde práce pěkně od ruky a povinnosti si můžete rozdělit. To však musí být dobře zorganizované a dobře to dopadne jen tehdy, pokud se dokážete vzdát vaší "mocenské převahy v domácnosti" a dovolíte i mámě či tchýni, aby vám ve vánočních přípravách pomohla. Vy se zatím můžete klidně věnovat vašemu miminku. Ale jde to samozřejmě i úplně jinak: Jako mladá rodinka (otec, matka, dítě / děti) nemusíte mít vůbec výčitky svědomí, pokud chcete strávit Vánoce v úzkém rodinném kruhu.
Procházka po vánočních trzích, oslava Mikuláše, návštěva obchodů s hračkami a zejména výroky typu "za chvíli bude chodit Ježíšek", "pokud budeš poslouchat, dostaneš na Vánoce dárky" vyvolávají napětí i u dětí. Pokud k tomu přičteme hektickou honičku rodičů, aby bylo na Vánoce všechno pěkně připravené a aby byla i lednička plná - toto všechno nebývá u mnoha mrňousů beze stopy. Děti jsou velmi citlivé na tyto zvláštní nálady a reagují více či méně podobně. Po "vzrušujících" dnech jsou večer unavené a dostat je do postele je umění, v noci pak neklidně spí. Zvláště citlivé děti reagují často nevysvětlitelnou horečkou. Ambulance dětských lékařů jsou přeplněné dětmi, které kromě horečky "nic jiného nemají". Děti s takovými reakcemi trpí tzv.. vánočním stresem, který je zapříčiněn chováním rodičů, kteří chtějí v adventním čase připravit dětem až příliš mnoho radosti.
Děti této věkové skupiny se dokáží těšit z Vánoc pravděpodobně nejvíce. Pomáhají při přípravách, netrpělivě čekají na den D a potom projevují při rozbalování dárků upřímnou neskrývanou radost. S duchem Vánoc je můžeme seznamovat už v tomto věku. Pomoci nám mohou různé knihy s předvánoční a vánoční tématikou. Děti rády malují a na svátky si mohou vyzdobit okna vlastními sněhuláky a hvězdami. Na stromečku se mohou objevit ozdoby, které vyrobily samy. A asi největší radost prožívají při pečení perníčků
Vánoce pod palmami, na zasněžených loukách nebo na nějakém zamrzlém ostrově v Severním moři? Pro mnohé rodiče alternativy, o kterých by se dalo přemýšlet. Proti nim mluví však jedno a sice to, že děti na to nejsou připraveny a doslova visí na rituálech Vánoc. Pro děti v pubertě by však naproti tomu mohl Štědrý večer končit třeba na diskotéce. Nebo vyžadují od rodičů sociální cítění a chtějí pozvat ke štědrovečernímu stolu osamělé sousedy nebo bezdomovce. Je poměrně obtížné nadchnout teenagera rodinnou oslavou Vánoc. Mnozí dospívající se již nechtějí účastnit rodinných rituálů a mnohé z nich odmítají, neboť jsou podle nich "trapné" a jsou určeny pouze pro malé děti. Jak na toto jejich odmítání reagovat? Pokud se děti v pubertě vehementně brání návštěvě půlnoční mše nebo se nechtějí zúčastnit společného zpívání koled u vánoční jedličky, neměli bychom je v žádném případě nutit. Přesto je podle psychologů v takových situacích důležité vysvětlit dítěti se vší vážností, proč jsou tyto společné akce pro rodinu tak důležité. Poselství by mělo být jasné: Jsem smutná / ý, když můj syn nebo dcera při těchto společných rodinných událostech chybí.
Radost mu může udělat hudební nástroj - mnozí dospívající totiž v tomto období začínají objevovat kouzlo hudby, zpívání a zakládání prvních "garážových" kapel. Mnozí se však potěší i hudebnímu přehrávačem, PC hrám, pěknému kousku značkového oblečení (může to být i obyčejná šála či čepice), mobilu s kreditem ... nakonec, většina vám dá přesný seznam, ze kterého si rodič může vybírat.
Pár dní před zahájením Vánoc si udělejte bojový plán, ve kterém bude přesně určeno, co kdo bude v následujících dnech dělat. Zavěste tento plán tak, aby byl viditelný pro všechny členy rodiny. Tak budete mít dobrý přehled a každý člen rodiny se bude cítit důležitý a zapojen do příprav.
Ne každý "přezdobený" vánoční stromeček je zajímavý i pro děti. I zde, tak jako v ostatních oblastech, tkví jejich zájem zejména v jeho "možnosti využití". Proto by neměly být ozdoby pro dítě nebezpečné (vhodný materiál je dřevo, plast, robustní porcelán) a zčásti by měly být jedlé. Namísto "normálních" vánočních symbolů příp. vánočních koulí můžete na stromeček pověsit i vánoční medvídky, Mikuláše a anděly nebo malé balíčky, ve kterých se ukrývá malé překvapení.
Dohodněte se s dětmi, že každý den si mohou vzít ze stromku jen jeden pamlsek. I všechny ostatní sladkosti by měly jít do pěkné velké krabičky, odkud si mohou děti každý den něco sníst.
Před malými dětmi bychom měli uchovat tajemství Vánoc tak dlouho, jak je to možné. A tak může být vánoční stromeček ozdobený tajně v noci před Štědrým dnem a v tento den poté ve vší tajnosti klademe pod něj dárky. A až když je vše pěkně připraveno zazvoní zvonek a slavnostní večer může začít. Čas čekání může vyplnit malá procházka, čtení knihy, hry nebo sledování oblíbených pohádek v televizi.
Přehnaná očekávání z Vánoc umí nás rodiče téměř vždy pořádně zklamat. Naše očekávání jsou prostě postavena dost vysoko. Myslíme si, že vše musí probíhat v absolutní harmonii a že vládnout má pouze radost. To však samozřejmě nefunguje. A jelikož u dětí ani v běžných dnech nevládne "pohoda a klídek", nebývá tomu tak ani na Vánoce. V tyto dny není školka, žádná práce, žádné nákupy, které by nás rozptýlily a ta neustálá blízkost, která v sobě také skrývá potenciální konflikt. Proto se osvoboďte už dopředu od potřeby po přehnané harmonii a počítejte s nejhorším. Pak můžete být vlastně pouze pozitivně překvapení.
Pokud se vám Vánoce začínají vymykat z rukou a v rodině vládne napětí a stres, svolejte rodinný krizový štáb. Každý zde může vyjádřit svůj názor a navrhnout řešení problémů.
Podíleli jste se vy na přípravě Vánoc nejvíce a nikdo vás za to nepochválil? Pak to udělejte sami. Před štědrou večeří spusťte řeč, v níž se bez studu a ostychu pochlubíte za vaši výbornou práci. Podpořili vás při přípravách i ostatní členové rodiny? Pak zahajte obecné poděkování a těšte se, že články na toto téma již nemusíte číst!
Žádný návod, pouze vtip - neberte všechno tak vážně.....
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.