Vánoce a dárky, které nic nestojí a přece potěší

Vánoce jsou, hlavně pro rodiny s malými dětmi, nejkrásnějšími svátky roku. Ale také svátky, se kterými je spousta starostí. Tak proč do příprav nezapojit i děti? Určitě to bude lepší, než když se budou nudit a čekat, až jim vše naservírujete rovnou pod nos. Samozřejmě, že je nenecháte balit dárky určené pro ně, ale se spoustou věcí mohou pomoci a přitom se krásně vánočně naladit.

vánoce, děti, dárky, vánoční atmosféra

Předvánoční atmosféra

Magickou předvánoční atmosféru můžete využít k tomu, abyste v dětech podpořili fantazii a vypěstovali vztah k domácím pracím. Málokdy v roce jsou takové motivovány pomáhat nám jako právě teď. Stačí jim například popovídat, jak rád chodí Ježíšek do uklízených dětských pokojů nebo jim vyplnit volný čas zdobením perníků či výrobou adventních věnců. Nechte dítě vytřídit hračky, o které již nemá zájem, společně je zabalte a odneste do nejbližšího dětského domova. Vysvětlete mu, jak je důležité být velkorysý a myslet i na druhé. Když umožníte dítěti na vlastní kůži zažít, jaký je to povznášející pocit pomáhat těm, kteří nemají tolik štěstí, aby žili v dostatku, pomáháte mu stát se lepším člověkem, rozvíjíte v něm ušlechtilé vlastnosti, jako jsou soucit a empatie. Zároveň ho učíte vážit si víc to, co má doma a nebrat to jako samozřejmost.

Kapitolou samou o sobě je zdobení vánočního stromku

Děti ho většinou prožívají jako úžasnou zábavu. Vždyť i vy určitě s nostalgií vzpomínáte na časy, kdy jste s mámou a tátou věšeli na jehličnaté větvičky vánoční koule a čokoládové kolekce. Zdobení stromku můžete ozvláštnit výrobou vlastnoručně vyrobených vánočních ozdob, například z těsta, z pomalovaných papírů nebo z kousků sušeného ovoce.

Vyrobte si dárky

  • Nechte dítě nakreslit na výkres obrázek a dejte mu ho zarámovat. Pak ho společně zabalte.
  • Dítě může vykrojit z perníkového těsta různé tvary a samostatně je ozdobit cukrovím a polevou. Takto vyzdobené perníčky dejte společně do trouby upéct. Nakonec je zabalte do celofánu a převažte stužkou.
  • Dejte dítěti větší ploché kamínky, na které se dá namalovat jednoduchý obrázek - usmívající tvář, květina nebo sluníčko. Takto pomalované "kamínky štěstí" zabalte společně do papíru a převažte provázkem.
  • Pořiďte dítěti různé barevné korálky a nechte ho vyrobit originální náramky nebo náhrdelníky.

Výroba pohlednic

V dnešní éře e-mailů a esemesek jen málokdo posílá pohlednice příbuzným, se kterými nemůžeme být na Vánoce, ale posílání klasických pohlednic má stále něco do sebe. Zejména pokud jsou vlastnoručně vyrobené. Můžete je vyrobit společně s dětmi tak, že jim dáte výkresy v pohlednicovém formátu, na které mohou nakreslit nějaký pohádkový motiv, nebo udělat koláž. Taková pohlednice jistě potěší strýčka nebo tetu, kteří bydlí na druhém konci republiky více než nějaká z obchodu.

Dárky nejsou o penězích

Bohatá nadílka od Ježíška je snem každého dítěte. Co však dělat, pokud nám rodinný rozpočet nedovolí naplnit ji tak, jak by si naše děti představovaly? Malé děti většinou sní o velkém množství hraček pod stromečkem, ale můžeme jim vysvětlit, že dostat všechno, co si přejí, není dobré, protože když se člověku splní všechna přání, pak se už nemá na co těšit a po čem toužit. A které dětské přání upřednostnit, pokud nemůžeme splnit všechny? Pomoci si můžeme listem pro Ježíška (nebo seznamem pro rodiče), ve kterém dítě zvýrazní své největší přání, označí jednu nebo dvě věci, které by nejvíce chtělo mít. A co si počít s velkými dětmi, které si přejí tablet nebo iphone, na který nemáme peníze? Děti s takovými přáními jsou většinou už dost velké na to, aby věděly, že dárky nenosí Ježíšek, a pochopily, že i když jim rodič touží splnit, co si přejí, jeho finanční možnosti mu to nemusí dovolovat. Důležité je sdělit to dítěti už dopředu, aby pak nebylo na Vánoce zklamané. Dětská psychika funguje tak, že pokud se pro nenaplněné vánoční přání netrápí rodiče, nedělají to ani děti. Konečně, vánoční svátky jsou především o lásce, o společně stráveném čase a magické pohádkové atmosféře, ne o penězích.

Čtení pohádek

I když na Vánoce se televizní kanály předhánějí v tom, který nabídne dětem více pohádek, trávit dlouhé hodiny před obrazovkou není zdravé ani invenční. Zalezte s dětmi raději pod deku nebo pod peřinu a přečtěte jim pár pohádek z knížek. Inspirovat se můžete klasikou, kterou jste si kdysi sami četli jako děti.

  • Malý princ

Exupéryho příběh o malém princi, který putuje vesmírem, je plný moudrosti, vtipu a nenásilného poučení.

  • Ilustrované pohádky Hanse Christiana Andersena

Koho by nechytily za srdce Cínový vojáček, Malá mořská víla nebo Ošklivé káčátko?

  • Sůl nad zlato

Pohádky jako Sůl nad zlato mají nadčasový půvab pro všechny generace.

  • Staré řecké báje a pověsti

Mýty o Herkulovi, Odysseovi, antických božstvech a odvážných hrdinech jsou tak úchvatné, že vyšly na našem knižním trhu již mnoha vydáních.

Darovat je hezčí než brát

Tuto prostou moudrost je dobré přiblížit dětem již v raném věku. Podle dětských psychologů radost z předmětu, který mohou děti darovat, zažívají už jako dvou- nebo tříleté. Vlastnoručně vyrobený dárek pro maminku či babičku vzbudí vždy vlnu velké radosti u obdarovaného dospělého a dítě tak pocítí, jaké je to krásné dát něco člověku, ke kterému má blízký vztah.

A v jakém věku je vhodné dávat dětem peníze na vánoční nákupy?

Nákup dárků je podle psychologů vhodné odložit do co nejpozdější věku. Pokud má dítě někomu něco kupovat, tak třeba jen sourozenci, který natolik neocení vyrobený dárek. Ale kupovat cokoliv dospělým nemá velký význam. 

Štědrý večer na dvakrát

Vánoce by měly být svátkem klidu, míru a lásky i v rodinách, kde rodiče nežijí spolu. Pro děti je důležité vědět, že jsou stejně vítány v domě svého otce i matky, a to i tehdy, pokud již jeden z nich má nového partnera. Během svátků je důležité upevňovat pouto i s nevlastními sourozenci a dát dětem pocit, že i když jsou v rodině netradiční vazby, to neznamená, že se lidé v ní nemohou mít rádi a navzájem se obdarovat.

Vánoce pro zvířata

Na Vánoce je hezké nemyslet jen na lidi, ale i na zvířata. Psycholožka doporučuje zajít si s dětmi do zvířecího útulku a vzít na procházku některého z osamělých pejsků, případně jim přinést něco dobrého na zub.

V kině a v muzeu

Celé vánoční svátky se nedají strávit jen doma. Je třeba jít i na čerstvý vzduch. Pokud vám letos neumožní rodinný rozpočet jet na rodinnou zimní dovolenou a venku je ošklivé počasí, můžete se s dětmi vydat do kina nebo do muzea.

comments powered by Disqus


Podobné články


Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Manželství může mít i formu polyamorie, ale i ta musí mít svá pravidla

Otevřené manželství nebo polyamorie (poly - mnoho, amor - láska) se stalo podle autora knihy George O'Neilla...
více...

Kdy začít dětem vysvětlovat intimní otázky?

Děti jsou vnímavé. Zajímá je vše co se děje kolem nich, lásku nevyjímaje. Ale kdy je třeba zasvětit děti...
více...

Když rodina musí fungovat, přestože v ní někdo chybí

K výchově dítěte jsou potřeba oba rodiče. Ale co když ten jeden chybí? I tak se dá vychovat dítě, které nebude...
více...

Léky, které ohrožují děti a mladistvé

Drogy - postrach rodičů a kouzlo zakázaného u dětí. K drogám se uchyluje stále více dětí a mladistvých....
více...

Čtyři nejčastější chyby, které dělají rodiče malých dětí

Rodičovství se nedá naučit, ale je možné vyvarovat se chyb, které dělají jiní a poučit se. Určitě je dobré,...
více...

Být matkou změní váš pohled

Máte ráda děti? A která žena by neměla! Ale je rozdíl, jestli dítě posuzuje matka nebo žena, která nikdy...
více...

Čas na lásku, odpočinek i povinnosti

Být matkou se může jevit jen jako samé povinnosti. Tohle musím, tohle musím, ale občas také něco chci. A to se...
více...

Co dát dětem do života?

Na co si vzpomenou vaše děti, když jim život položí do cesty překážky? A co se jim vybaví, když budou...
více...

Prázdniny a vysvědčení našich dětí

V době, kdy se blíží den D, tedy den, kdy vaše dítě domů donese vysvědčení, bývá patrná nervozita v mnoha...
více...