Magickou předvánoční atmosféru můžete využít k tomu, abyste v dětech podpořili fantazii a vypěstovali vztah k domácím pracím. Málokdy v roce jsou takové motivovány pomáhat nám jako právě teď. Stačí jim například popovídat, jak rád chodí Ježíšek do uklízených dětských pokojů nebo jim vyplnit volný čas zdobením perníků či výrobou adventních věnců. Nechte dítě vytřídit hračky, o které již nemá zájem, společně je zabalte a odneste do nejbližšího dětského domova. Vysvětlete mu, jak je důležité být velkorysý a myslet i na druhé. Když umožníte dítěti na vlastní kůži zažít, jaký je to povznášející pocit pomáhat těm, kteří nemají tolik štěstí, aby žili v dostatku, pomáháte mu stát se lepším člověkem, rozvíjíte v něm ušlechtilé vlastnosti, jako jsou soucit a empatie. Zároveň ho učíte vážit si víc to, co má doma a nebrat to jako samozřejmost.
Děti ho většinou prožívají jako úžasnou zábavu. Vždyť i vy určitě s nostalgií vzpomínáte na časy, kdy jste s mámou a tátou věšeli na jehličnaté větvičky vánoční koule a čokoládové kolekce. Zdobení stromku můžete ozvláštnit výrobou vlastnoručně vyrobených vánočních ozdob, například z těsta, z pomalovaných papírů nebo z kousků sušeného ovoce.
V dnešní éře e-mailů a esemesek jen málokdo posílá pohlednice příbuzným, se kterými nemůžeme být na Vánoce, ale posílání klasických pohlednic má stále něco do sebe. Zejména pokud jsou vlastnoručně vyrobené. Můžete je vyrobit společně s dětmi tak, že jim dáte výkresy v pohlednicovém formátu, na které mohou nakreslit nějaký pohádkový motiv, nebo udělat koláž. Taková pohlednice jistě potěší strýčka nebo tetu, kteří bydlí na druhém konci republiky více než nějaká z obchodu.
Bohatá nadílka od Ježíška je snem každého dítěte. Co však dělat, pokud nám rodinný rozpočet nedovolí naplnit ji tak, jak by si naše děti představovaly? Malé děti většinou sní o velkém množství hraček pod stromečkem, ale můžeme jim vysvětlit, že dostat všechno, co si přejí, není dobré, protože když se člověku splní všechna přání, pak se už nemá na co těšit a po čem toužit. A které dětské přání upřednostnit, pokud nemůžeme splnit všechny? Pomoci si můžeme listem pro Ježíška (nebo seznamem pro rodiče), ve kterém dítě zvýrazní své největší přání, označí jednu nebo dvě věci, které by nejvíce chtělo mít. A co si počít s velkými dětmi, které si přejí tablet nebo iphone, na který nemáme peníze? Děti s takovými přáními jsou většinou už dost velké na to, aby věděly, že dárky nenosí Ježíšek, a pochopily, že i když jim rodič touží splnit, co si přejí, jeho finanční možnosti mu to nemusí dovolovat. Důležité je sdělit to dítěti už dopředu, aby pak nebylo na Vánoce zklamané. Dětská psychika funguje tak, že pokud se pro nenaplněné vánoční přání netrápí rodiče, nedělají to ani děti. Konečně, vánoční svátky jsou především o lásce, o společně stráveném čase a magické pohádkové atmosféře, ne o penězích.
I když na Vánoce se televizní kanály předhánějí v tom, který nabídne dětem více pohádek, trávit dlouhé hodiny před obrazovkou není zdravé ani invenční. Zalezte s dětmi raději pod deku nebo pod peřinu a přečtěte jim pár pohádek z knížek. Inspirovat se můžete klasikou, kterou jste si kdysi sami četli jako děti.
Exupéryho příběh o malém princi, který putuje vesmírem, je plný moudrosti, vtipu a nenásilného poučení.
Koho by nechytily za srdce Cínový vojáček, Malá mořská víla nebo Ošklivé káčátko?
Pohádky jako Sůl nad zlato mají nadčasový půvab pro všechny generace.
Mýty o Herkulovi, Odysseovi, antických božstvech a odvážných hrdinech jsou tak úchvatné, že vyšly na našem knižním trhu již mnoha vydáních.
Tuto prostou moudrost je dobré přiblížit dětem již v raném věku. Podle dětských psychologů radost z předmětu, který mohou děti darovat, zažívají už jako dvou- nebo tříleté. Vlastnoručně vyrobený dárek pro maminku či babičku vzbudí vždy vlnu velké radosti u obdarovaného dospělého a dítě tak pocítí, jaké je to krásné dát něco člověku, ke kterému má blízký vztah.
Nákup dárků je podle psychologů vhodné odložit do co nejpozdější věku. Pokud má dítě někomu něco kupovat, tak třeba jen sourozenci, který natolik neocení vyrobený dárek. Ale kupovat cokoliv dospělým nemá velký význam.
Vánoce by měly být svátkem klidu, míru a lásky i v rodinách, kde rodiče nežijí spolu. Pro děti je důležité vědět, že jsou stejně vítány v domě svého otce i matky, a to i tehdy, pokud již jeden z nich má nového partnera. Během svátků je důležité upevňovat pouto i s nevlastními sourozenci a dát dětem pocit, že i když jsou v rodině netradiční vazby, to neznamená, že se lidé v ní nemohou mít rádi a navzájem se obdarovat.
Na Vánoce je hezké nemyslet jen na lidi, ale i na zvířata. Psycholožka doporučuje zajít si s dětmi do zvířecího útulku a vzít na procházku některého z osamělých pejsků, případně jim přinést něco dobrého na zub.
Celé vánoční svátky se nedají strávit jen doma. Je třeba jít i na čerstvý vzduch. Pokud vám letos neumožní rodinný rozpočet jet na rodinnou zimní dovolenou a venku je ošklivé počasí, můžete se s dětmi vydat do kina nebo do muzea.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.