Uklízíte dětem jejich pokoj? Nedělejte to!

Datum článku: 3. 1. 2019

Pořádek v dětském pokoji? Nekruťte nevěřícně hlavou. Dá se to! Stačí takticky zapojit děti a máte vyhráno! Nejhorší varianta je, když tam dětem neustále uklízíte a nepochválíte je.

Uklízíte dětem jejich pokoj? Nedělejte to!

Trapný požadavek rodičů

Udělat si pořádek v dětském pokoji? To je ta nejtrapnější požadavek rodičů. Ještě horší, než když děti musí vynášet smetí, vysávat či vyskládat nádobí z myčky. Občas se ani není čemu divit, neboť stačí krátká hra a pokoj se změní v bojiště, bunkr, zoologickou zahradu nebo Legoland. Vykašlat se na to, nechat vše tak jak je a říct si, že i tak to druhý den opět bude vypadat stejně, není zrovna nejšťastnější nápad. Zejména, pokud máte doma školáka. Rozházený pokoj, plný různých podnětů může mít na svědomí to, že dítě se nedokáže soustředit na domácí úkol či na učení. Vyzkoušejte účinné tipy, které mohou dětem pomoci udržet dětský pokoj alespoň v jakémsi přijatelném stavu.

Jasně definujete nepořádek

Když dítěti řeknete, že v pokoji má nepořádek a je třeba ho uklidit, pravděpodobně budete z výsledku zklamáni. Většina dětí potřebuje specifické pokyny. Udělejte to, že když je pokoj uklizený, přejděte po něm i s potomkem a ukažte mu, co dělá místnost uklizenou: Na podlaze nejsou žádné hračky, protože jsou uložené. Postel je ustlaná. Šaty visí ve skříni, nejsou poházené na podlaze. Časopisy jsou v poličce. Knihy jsou v knihovně. Dejte si tu námahu a pěkně to všechno dítěti poukazujte.

Nulová tolerance

Někdy je dětský pokoj rozházený jen trochu a není třeba to řešit. Je však dobré mít jasno v tom, co nejste ochotni tolerovat. Pokud jsou to například lego kostky rozházené po podlaze, je třeba dítěti jasně říci: “Lego je třeba uklidit vždy, když si s ním dohraješ."

Vizuální připomínky

Dítě si možná nebude moci vzpomenout, jak má vypadat například jeho stolek, když je čistý. Pomozte mu tak, že buď uklizený stolek, poličku, skříňku nebo postel vyfotíte nebo nakreslíte a připevníte na viditelné místo v pokoji. Dalším užitečným tipem je přilepit někde na dveře nebo na skříň seznam povinností, aby si dítě mohlo zkontrolovat, co udělalo a co ho ještě čeká.

Vyhoďte společně zbytečnosti

Jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci dítěti udržet si pokoj v pořádku, je zbavit se nepořádku. Alepoň jednou za rok poctivě proberte celý šatník, případně to můžete udělat při výměně sezónního oblečení. Vyhoďte všechny poškozené hračky a ty, se kterými si dítě nehraje, nabídněte je třeba kamarádce s menšími dětmi. Zbavte se všech zbytečností, které jen překládáte z místa na místo. Čím méně věcí v pokoji, tím snadněji se tam bude udržovat pořádek.

Místo na věci

Dítě může zápasit s nepořádkem i proto, že mu není jasné, kam věci patří. Pokud chcete, aby po sobě uklízelo, dbejte na to, aby vše mělo své místo. Ať už jsou to hračky, oblečení, školní potřeby, knihy, hudební nástroje, sportovní pomůcky nebo umělecké potřeby. Pokud nemáte ve skříňkách a zásuvkách dost místa, využijte různé koše či krabice. Naučte dítě, co kam patří.

Psací stůl

Dítě potřebuje mít jednoduchý a přehledný stůl, který musí být vždy čistý. U stolku by měla být nějaká polička nebo zásuvky, v nichž mají své místo knihy, sešity, časopisy a další školní potřeby. Pera, pastelky, kružítko, nůžky a podobné pomůcky by měly mít své místo "po ruce." Naučte dítě, aby si své domácí pracoviště dokázalo efektivně zorganizovat a udržovat.

Buďte vzorem

Pokud očekáváte, že dítě si bude v pokoji udržovat pořádek, je nejlepší mít čistou i vlastní ložnici. Pokud kážete dítěti stlát, ale ve své posteli to tak neděláte, nepovažuje to za důležité. Ložnice nemusí vypadat perfektně, ale měla by odpovídat stejným normám, jaké máte pro dítě.

Pochvala i za snahu

Děti potřebují pozitivní zpětnou vazbu. Dokonce i když neuklidily úplně perfektně, je dobré pochválit je za vynaložené úsilí. Nejlepší je, neočekávat, že dítě dokáže pokoj uklidit opravdu dokonale. Počítejte s tím, že to budete muset občas nakonec dát důkladněji do pořádku vy. Nicméně, dávat dětem domácí práce, mezi které úklid pokoje jednoznačně patří, je učí důležitým dovednostem.

Autor: Martina Dvořáková