Týraní dětí a syndrom třeseného dítěte

Datum článku: 15. 7. 2016

Každým rokem umírají zbytečně kojenci a novorozenci, kterými rodiče zatřesou ve snaze, dítě utišit. Jedná se o smrt po syndromu třeseného dítěte. Pokud se rodiče k tomu aktu přiznají, jedná se o trestný čin. Ale přestože mohou být rodiče odsouzeni, největším trestem pro ně je to, že zabili své vlastní dítě. A přitom se vůbec nemusí jednat o rodiče s násilnickou povahou. Prostě “jen” na pokraji svých psychických sil s dítětem zatřesou, aby ztichlo a již to může znamenat tragédii pro celou rodinu!

výchova dětí, dítě, týrání dítěte, syndrom třeseného dítěte, úrazy dětí, rodiče

Co se stane přitom v těle dítěte?

Pokud dospělý uchopí nemluvně za hrudník a třese s ním, hlava dítěte sebou hází opakovaně tam a zpět. Protože se v mozkové tkanině kojenců nachází ještě množství tekutiny a prostory mezi mozkem a lebečními kostmi jsou relativně velké, naráží mozek při pohybech na vnitřek lebky. To může způsobit podlitiny a pohmožděniny mozku. Navíc mohou prasknout cévy a dojít k mozkovému krvácení. Více než jedna pětina postižených dětí umírá v důsledku poranění, u téměř všech trpí nervový systém. To může vést mimo jiné také k poruchám vidění a řeči, u některých dětí se také zpožďuje vývoj.

Nebezpečí z nerozeznaného poranění

Základním problémem je, že při izolovaném traumatu třesení nedochází k žádným vnějším poraněním. Poškození mozku nelze zpravidla přímo vidět na dítěti. Důsledky, jako je nevolnost nebo apatie mohou být také nejprve zaměněny s infekcí. Kromě toho je diagnóza týrání extrémně citlivá. Pokud lékař přehlédne trauma třesení, má to vážné důsledky pro dítě. Ale i falešná obvinění mohou být katastrofální. Může dojít ke zbytečnému odebrání dítěte z rodiny, což také pro dítě nemusí být ideální.

Co je třeba nepřehlédnout

Podle směrnic pro zacházení se zanedbáváním a týráním je nápadné, když rodiče své dítě s těžkými zraněními přinesou k lékaři pozdě. Také by měli být lékaři nedůvěřiví, když matka a otec sice jdou s dítětem k lékaři, ale vždy k jinému. Věnovat pozornost tělesným příznakům: navenek poukazují - pokud vůbec - pouze krevní výrony na místech, kde dítě pachatel rozdrtil, na těžké týrání. O to důležitější je prohlédnout celé tělo dítěte a pozorovat jeho chování. Děti jsou často bázlivé a pronikavě křičí, někdy jsou apatické, zvracejí nebo mají problémy s pitím. Třes může také vést ke krvácení do sítnice a křečím a silnému zpomalení tepu srdce. 

Faktory týrání dětí

  • krvácení v sítnici
  • žádné nebo minimální vnější stopy
  • žádné přesvědčivé vysvětlení rodičů nebo ověřené nebo přiznané rozrušení
  • doprovodné poranění, které hovoří ve prospěch týrání 
  • rodičovské rizikové faktory, jako je drogová závislost nebo dřívější týrání.

V zásadě však platí: fyzická a psychická ochrana integrity dítěte je vyšší úroveň právní ochrany než lékařské tajemství.

Tip

Nikdy netřepejte s dítětem, v rámci hry, nebo v hněvu! I jemný třes se může změnit na ubližující, pokud jste naštvaní! Pokud cítíte, že jste naštvaní, zoufalí nebo až zuřiví, položte děťátko do kočárku nebo do postýlky a vzdalte se mu, ale na dohled. Pokuste se uklidnit, zavolejte si někoho z rodiny nebo z přátel na pomoc, aby zůstali s děťátkem, dokud se nebudete mít pod kontrolou. Neignorujte okolí, pokud máte podezření, že dochází k ubližování dítěti, oznamte to. Můžete tak svému malému sousedovi či sousedce, zachránit život!

Autor: Lenka Kostková