Těhotenství svědčí pohyb a gravidjóga

Datum článku: 19. 12. 2013

Bezproblémové těhotenství není nemoc - neznamená tedy, že máte devět měsíců ležet s vyloženýma nohama, pokud si to nepřeje váš lékař a vy se cítíte dobře. Nemusíte se vyhýbat pohybu a aktivitě, právě naopak pohyb během těhotenství je stejně důležitý jako správná strava a dodržování pitného režimu. Ve většině míst probíhají pravidelné lekce cvičení pro těhotné, fitcentra nabízejí různé relaxační programy, které lze navštěvovat od počátku těhotenství až po samotný porod, cvičit lze pochopitelně také doma. Tato cvičení v konečném důsledku usnadní i samotný porod. Těhotná žena podstupuje enormní psychické, fyzické a hormonální změny a jakékoliv cvičení, kterému se bude v tomto období věnovat, se tomu musí přizpůsobit. Vůbec nejde o to, aby "honila" fyzičku nebo pracovala na ideální postavě. Cvičení během těhotenství má přispět zejména k tomu, aby si žena udržela organismus v optimálním zdravotním stavu, byla v dobré tělesné i psychické kondici a vytvořila tak předpoklady pro zdárný vývoj plodu.

Těhotenství svědčí pohyb a gravidjóga

Pravidelný pohyb a přiměřená fyzická aktivita, mohou zabránit změnám,

které těhotenství a porod na organismu ženy způsobují; jejich cílem je připravit tělo na porod tak, aby jeho průběh byl co nejšetrnější a nevyčerpal zbytečně ani matku, ani děťátko. Mezi relaxační cvičení, které vám mohou během období těhotenství pomoci, patří cvičení pro těhotné, gravidjóga, pilates pro těhotné, cvičení na míčích, obyčejná chůze nebo plavání.

Mezi největší benefity pravidelného cvičení patří

• Lepší fyzická a psychická kondice
• Rychlejší návrat k původní kondici i hmotnosti po porodu
• Prevence proti křečím a otokům nohou
• Snížení bolestí v zádech a zlepšení držení těla
• Lepší pohyblivost kyčelních kloubů
• Prevence vzniku hemoroidů, problémů s močením a poklesem pochvy

Maminky, které jsou aktivní a v rámci svých možností cvičí,

dále zabraňují vzniku křečových žil a vzniku plochých nohou. Udržují kapacitu plic, která se díky zvětšujícímu se obsahu břišní dutiny zmenšuje. Proto jsou během sportovní aktivity důležitá dechová cvičení, která zlepšují vitální kapacitu plic, udržují pružnost hrudníku a podporují dostatečné okysličení krve procházející plícemi. A v neposlední řadě maminky cvičením podporují pohyby střev - cvičením se urychlí střevní pochody a zabrání se vzniku zácpy.

Většina žen může bezpečně cvičit během celého těhotenství, ale stále platí,

že těhotenství i cvičení během něj je velmi individuální záležitost. Budoucí matka by nejvíce měla poslouchat své tělo, a pokud má jakékoliv pochybnosti, obrátit se na svého lékaře.

Častým problémem nastávajících maminek jsou otoky nohou a křečové žíly

Zejména v letním období jsou otoky přirozené - avšak mohou signalizovat i nedostatečnou činnost ledvin či srdeční selhání. Proto je dobré jednoznačně se poradit s lékařem. K osvědčeným receptům patří opět dostatek pohybu - opak vícehodinové sezení. Sedavou práci je nezbytné v těhotenství střídat s rekreační procházkou, s pohybem na čerstvém vzduchu. Jednoznačným řešením však není ani výlučně práce vestoje: během ní si třeba sednout, střídat polohy. Je tomu tak i proto, že těžiště těhotné ženy se mění s růstem bříška.

Autor: Martina Dvořáková