Těhotenství a s ním spojené změny na kůži
Datum článku: 1. 12. 2014
Těhotenství s sebou přináší nejen změny v hormonální činnosti, váze, ale i změny na kůži. Jedná se zejména o zvýšenou pigmentaci, strie, svědění pokožky a nadměrné pocení. Proč tomu tak je si můžete přečíst v našem článku.

Těhotenská pigmentace
-
Charakteristika: V průběhu 2. a 3. trimestru vám ztmavnou určité partie na těle. V první řadě vám ztmavnou dvorce a bradavky na prsou, také oblast vnějších genitálií. Ztmavnutí je individuální, ale obvykle je výraznější, pokud máte tmavé vlasy či pleť. Připravte se na to, že ve středu vašeho bříška se objeví vertikální čára, která bude procházet jeho středem (nazývá se linea nigra). Kromě těchto míst se může tato pigmentace objevit v podobě malých skvrn na vašich tvářích, čele nebo krku. Sluneční záření může způsobit jejich ztmavnutí.
-
Příčina: Vliv těhotenských hormonů.
-
Co s tím? Pigmentace zmizí sama od sebe postupně po porodu, nebo alespoň vybledne. Pokud by vám zůstaly na obličeji nějaké "stopy" po těhotenství, pomůže jen kvalitní make-up. Různé citrónové kúry na zesvětlení postižených míst většinou nepomáhají.
Strie
-
Charakteristika: U více než poloviny těhotných žen se vyskytnou strie, které se obvykle objeví v 2. trimestru. Vznikají na místech, kde se kůže nejvíce napíná, tedy na prsou, těhotenském bříšku, bocích a stehnech.
-
Příčina: Příčinou jejich vzniku je snížená elasticita pokožky během těhotenství. Zvýšená produkce pigmentu způsobuje, že mají načervenalé zbarvení a tím jsou viditelné.
-
Co s tím? Po porodu strie časem vyblednou, ale pravděpodobně nezmizí. Prevencí může být pravidelné natírání tělovým mlékem či olejem, ale žádné oficiální výzkumy to zatím nepotvrdily. Jistá část odborníků zastává názor, že vlivným faktorem je dědičnost.
Svědivá pokožka
-
Charakteristika: Kolem 20% těhotných žen postihuje jistý druh svědění, nejvíce mezi 25. - 29. týdnem těhotenství.
-
Příčina: Pokud vás svědí oblast bříška, je to pravděpodobně způsobeno napínáním pokožky v důsledku růstu dělohy. Svědění se ale objevuje i na dlaních nebo chodidlech, což se připisuje změně hladin hormonů.
-
Co s tím? Svědění obvykle ustoupí, pokud na postižené místo natřete hydratační krém. Samotné svědění nemá nepříznivý vliv ani na vás, ani na miminko. Ale, pozor! Ve výjimečných případech může být silné svědění celého těla v 3. trimestru příznakem problémů s játry. Dalším příznakem by mělo být nažloutlé zbarvení pokožky a očního bělma. V tomto případě navštivte ihned lékaře.
Zvýšené pocení
-
Charakteristika: Hlavně v 3. trimestru a v letních měsících se zvyšuje míra pocení.
-
Příčina: V těhotenství se zvyšuje celkový metabolismus.
-
Co s tím? Pomáhá sprchování ve vlažné vodě i několikrát za den. Noste pohodlné vzdušné oblečení z bavlněných materiálů a přijímejte dostatek tekutin. Antiperspiranty používejte s mírou, obsahují různé chemické látky. Stejně se v těhotenství nedoporučuje barvení vlasů barvou s obsahem amoniaku.
Autor: Lenka Kostková