Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to funguje tak, že si děti na tabletu musí hledat téměř všechny odpovědi na své všetečné otázky. Navíc tráví s tabletem víc času než třeba s rodiči. A taky již nasává problém. U dítěte roste závislost, rodiče začínají zakazovat a vše vyústí v nepěkné hádky a výbuchy hněvu na obou stranách.

děti, pc, tablet, zdraví

Tablet a míč

Mnohé hry jsou velmi interaktivní, dítě vtáhnou do děje a ono se věci naučí přirozeně. Anglická slovíčka si snadno zapamatuje pomocí her a ani si to neuvědomuje. Nebo aplikace, při které se prostřednictvím létajícího kuřátka seznamuje se zákony fyziky, či hra, která zbaví dítě strachu ze zubaře. Na druhé straně však odborníci na dětský vývoj upozorňují, že tablet je na vystřídání a zpestření. A není to chyba dítěte, pokud se neumí jinak zabavit, než si hrát na tabletu nebo smartphonu.

Podepište smlouvu

Kolik času trávíte s notebookem, tabletem či se smartphonem vy? Je jasné, že děti vás napodobují. Navíc, pro unaveného rodiče je pohodlnější namísto společného čtení knížky pustit dítěti pohádku v elektronické podobě. Ale to nikdy nenahradí fyzický kontakt a zážitek, který z toho dítě bude mít. Člověk při učení zapojuje všechny smysly. Platí, že čím více je využije, tím snadněji se nové poznatky uloží do mozku. Když máma čte, může si s dítětem o příběhu promluvit. Diskutovat, fantazírovat, zamyslet se nad hlavní myšlenkou. Interakce a zpětná vazba jsou nenahraditelné. Je velmi důležité, stanovit si pravidla. Aby nevládlo v domácnosti zbytečné dusno a aby ustavičné spory o používání tabletu nezhoršovaly vztahy v rodině, je třeba se s dítětmi přesně dohodnout, kdy, kolik a za jakých podmínek. Děti více akceptují, když se sepíše něco jako smlouva. U těch, které neumí číst, se dá vytvořit například pomocí obrázků. Podepíší se pod ni všichni, kterých se týká, a zároveň se stanoví sankce, pokud ji někdo poruší. Má tak i výchovný efekt. Při dodržování smlouvy je ale třeba být důslední! Jinak ztratí význam. Když nebudou rodiče trvat na stanoveném čase, dítě to rychle vycítí a začne zneužívat situaci. Děti si neumí regulovat čas. Proto se doporučuje nastavit stopky, aby byl jednoznačně ohraničený. Nebo mu říct, že když bude velká ručička na hodinách třeba na dvanáctce, tablet se odloží. Rodiče tak mohou předejít hádkám a dohadování.

Udělá to za mě

Děti se dříve naučí používat chytré telefony a tablety, než plavat a zavázat si tkaničky na botách či zjistit, kolik je hodin. Podle studie, kterou dělali britští odborníci, se více než polovina dětí do deseti let cítí jistější při používání mobilu než u jiných běžných činností, například při jízdě na kole či při čtení. Proč je vlastně elektronika pro nejmenší tak lákavá? Důležitý pro ně je výsledek, ne to, jak se k němu dopracují. Je jednodušší, když za ně lego domeček postaví počítač a dítě se jen přihlíží, než když si ho musí poskládat samo. Navíc, vše je velmi dynamické, veselé a nabízí mnoho podnětů.

Elektronika je pomocnice, ale...

Vyrůstá generace, která je s elektronikou v kontaktu od narození. Ať chceme, nebo ne, musíme děti do tohoto světa připravit. A právě rodiče nejmenších dětí mají výhodu. Teenagery už těžko převychováte. U nejmenších je ideální šance naučit je správně zacházet s elektronikou a s internetem. Proti vymoženostem techniky jistě není třeba bojovat, ale je třeba ji umět používat a vhodně dávkovat. A to je plně v rukou nejen rodičů, ale i prarodičů, učitelů a vychovatelů.

 

 


Podobné články


Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Výchova dítěte po rozvodu a nový přístup, kde oba rodiče jsou stále oporou

Děti rozvodem a rozchodem rodičů nejenže ztrácejí svůj svět, v němž měli oba rodiče, ale musí se často...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...

Dítě, které vyrůstá v rodině se zvířátkem není tolik ohrožené alergií

Lidé by měli žít v souladu s přírodou. Prospívá to jejich zdraví. To ale znamená, že i malé děti by měly...
více...

Děti a hygiena, která je ve prospěch jejich zdraví, ale může i škodit

Hygienické návyky, to je základ zdraví, který odkoukáváme od svých rodičů, a který si neseme do života jako...
více...

Děti umírají zbytečně na následky úrazů nejen na silnici, ale i v domácnosti

Drobné oděrky a modřiny nutně k dětskému věku patří. Dokonce dříve často fungovala prevence stylem “zkus,...
více...

Výchova dítěte k zodpovědnosti a chyby, které dělají někteří rodiče

Nezodpovědnost, to jedna z hodně špatných vlastností. Ale často nás sice hodně zaskočí, ale na druhou stranu...
více...

Kdy začít dětem vysvětlovat intimní otázky?

Děti jsou vnímavé. Zajímá je vše co se děje kolem nich, lásku nevyjímaje. Ale kdy je třeba zasvětit děti...
více...

Vysvědčení motivuje děti, ale nesmí být důvodem k jejich strachu

Téměř každé rozdávání vysvědčení je provázeno tím, že některé dítě neunese tlak rodičů a pokusí se,...
více...

Výchova sourozenců bez pocitů křivdy

Problémová rodina je v podvědomí lidí rodina, kde rodiče pijí, děti fyzicky týrají nebo třeba fetují.  Ale...
více...