Za prvé je to mechanické napětí vznikající v důsledku trvalého, stále se zvyšujícího napínání pokožky při rychlém růstu nebo přibývání na váze. Druhou příčinou jsou náhlé a výrazné hormonální změny. Zvýšená hladina steroidních hormonů omezuje produkci kolagenu a elastinu a dochází tak ke snížení pružnosti pojivové tkáně. To je také důvod, proč se strie často objevují u děvčat i chlapců při rychlém růstu období vrcholu dospívání. Strie se samozřejmě mohou objevit i při náhlém zvýšení či výrazném úbytku váhy. V takovém případě se pojivová tkáň kůže jako příliš napnutá gumička natáhne nad své možnosti, poškodí se a dochází k vzniku strií.
Proti striím se však dá zabojovat, i když odstranit je úplně nikdy nelze. Dobře na ně působí přípravky, které obsahují mandlový, jojobový a slunečnicový olej. Tato kombinace bohatých přírodních olejů proniká velmi hluboko do pokožky, povzbuzuje mikrocirkulaci a zvyšuje pružnost a pevnost pokožky. Takový tělový přípravek nejen účinně předchází vzniku strií, ale také významně redukuje již vzniklé strie.
Těhotenské strie se objevují přibližně u 70 procent těhotných žen. Přestože strie nejsou v těhotenství z lékařského hlediska hodnoceny jako kožní komplikace, ženám způsobují především kosmetické a psychické problémy. Lékaři radí, aby si těhotné ženy hlídaly vyváženou zdravou stravu. V těhotenství by žena neměla přibrat mnohem více, než je nadváha spojená s těhotenstvím, tedy přibližně 1 až 1,5 kg za měsíc. Každé kilo navíc klade na kůži větší nároky a zvyšuje tak riziko vzniku strií. Dermatologové doporučují aplikovat denně tělový olej, pravidelnost je zcela zásadní. I podle zkušeností porodních asistentek je nejdůležitější každodenní péči včetně pravidelných masáží. Dopřát si třeba aspoň jednou za týden výživnou koupel, pak si natřít celé tělo speciálním přípravkem.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.