Stěhování je zásah do dětské duše, děti je třeba postupně připravit!

Datum článku: 16. 6. 2016

Radost z nového bydlení může v rodinách s malými dětmi vystřídat rozladění. Vaše děti se začnou chovat jinak. Zpočátku vás napadne, že jsou nemocné. Ale ono jim nic není, jen se bojí a neumí vám to vysvětlit. Vše se potom dá vyřešit citlivým přístupem rodičů.

děti, stěhování, domov, rodina, rodiče, strach

Změna prostředí, na které bylo dítě zvyklé

v něm téměř vždy vyvolává pocity nejistoty a strachu z neznámého. Čím je dítě větší, tím hůře se může adaptovat na nové (byť krásně upravené) prostředí. Není to však pravidlo. Pokud se dítě těší, že v novém bytě / domě bude mít vlastní vytoužené pokojíček, může stěhování proběhnout bez problémů. Naopak, miminko vám neumí říci, že se mu stěhování nelíbí, ale je nervóznější, uplakanější, hůře se přizpůsobuje novému prostředí.

Deset tipů, jak zajistit, aby si dítě v novém domě zvyklo

  1. Chystáte se koupit nový byt? Vezměte děti s sebou. Možná vám i ony budou umět říct svůj dojem z nového příbytku.
  2. O novém bytě / domě si hodně s dětmi povídejte. Řekněte jim, co všechno je tam čeká. Vyzvedněte zejména pozitiva. Nezamlčujte však ani případné negativní stránky přestěhování se (například ztráta kamarádů, pokud se stěhujete do jiného města).
  3. Zapojte děti do stěhování, balení či nakupování nového nábytku a doplňků.
  4. Dovolte jim, aby si do svého pokojíčku či koutku vybraly barvy, doplňky či třeba povlečení podle svého vkusu.
  5. Před definitivním stěhováním do nového bytu si v něm udělejte "piknik" či malou párty, aby si děti postupně zvykly spát v novém prostředí.
  6. Za žádných okolností nestavte děti před hotovou věc se sdělením "Stěhujeme se. Zítra! "Tato šoková terapie by asi nepůsobila dobře ani na to nejflexibilnější dítě.
  7. Buďte připraveni i na to, že dítě (i když to na něm nebude vidět) může prožívat v souvislosti se stěhováním vnitřní stres. Následkem toho se může například "odplenkované" dítě začít pomočovat, mít noční děsy, nespavost nebo ty větší se mohou dočasně zhoršit v učení či chování ve škole.
  8. Pokud bude mít dítě problém v bytě usnout, lehněte si k němu nebo dočasně přestěhujte postýlku k vám.
  9. I v novém příbytku si zachovejte staré rituály jako například čas ukládání dítěte na odpolední či noční spánek a podobně.
  10. Víme, že ne vždy se dá všechno plánovat, ale pokud je to možné, stěhování si nechte na čas, když dítě nečeká žádný velký životní mezník například nástup do mateřské či základní školy, narození sourozence a podobně.
Autor: Lenka Kostková