Ať povahou nebo návyky, které si již osvojilo. Proto každé jinak zvládá příchod nového člena do rodiny. Zpravidla nejlépe se s tímto faktem vyrovnají nejmenší děti. Rozdíl rok až dva roky je ideální, protože jedináček si ještě neuvědomuje co se děje - tyto děti vyrůstají skoro jako dvojčata. Naopak největší žárlivost se projevuje u dětí s 2-5 ročním rozdílem. Děti v tomto věku už byly zvyklé na určitá zaběhnutá pravidla ve svém okolí, věděly, že rodiče tu měly jen pro sebe, s nikým se nemusely dělit o jejich pozornost a lásku, ale ani o materiální věci. Nechápou, proč se najednou v ložnici mezi jejich rodiči ocitl malý človíček, ke kterému se všichni rozběhnou, když zapláče a na řešení problémů staršího už nezbývá tolik času. Předškoláci ve věku kolem 5 let mívají s přijetím sourozence nejmenší problémy - dostatečně již chápou, kolik péče potřebuje miminko a snaží se proto rodičům při péči spíše pomáhat.
sledovat i projevy jeho staršího sourozence. Některé děti dají najevo svůj nesouhlas, snaží se brát mladšímu bratříčkovi nebo sestřičce hračky, dudlík nebo láhev. Jiné své city najevo nedají. Drží je v sobě a rodiče si proto často myslí že je vše v pořádku. Opak však může být pravdou - tyto děti se mohou začít pomočovat, bít se ve školce nebo ve škole, ztratit chuť k jídlu....Proto pokud problémy přetrvávají a my si už s nimi nevíme rady, není třeba se bát oslovit dětského psychologa.
Od začátku je třeba dítě na příchod sourozence připravovat. Staršího lze zapojit do nákupu výbavičky, přičemž bychom ho vždy měli odměnit nějakou drobností. Stejně ho je potřeba ujistit, že rodiče jsou tu pro něj tak, jako dosud. Mnohým se například osvědčil trik s hračkou, kterou pro staršího koupili, a když přišla maminka z porodnice dalo mu ho jakože miminko. Starší děťátko se také může zapojit při péči - podávat pleny, bryndáček, hračku .. Ale nikdy nezapomeňte na to, že za všechno je třeba naše malé pomocníky pochválit. A pozor, nepřehrávejte na starší dítě své povinnosti rodičů!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.