Škodlivé rodičovství aneb Úzkostná péče dětem neprospívá a škodí i v dospělosti

Datum článku: 10. 9. 2019

Na ubližování dětem máme své zákony. Ale co, když ubližujeme svým dětem přehnanou péčí a ostrahou? Na to zákony nepamatují a rodiče na dětech páchají nenapravitelné křivdy v domění, že je chrání a dokonale vychovávají. Nepatříte mezi ně?

Škodlivé rodičovství aneb Úzkostná péče dětem neprospívá a škodí i v dospělosti

Dobrý rodič

Každý dobrý rodič se snaží pro své dítě o to nejlepší. Stará se o něj, vychovává a ochraňuje, ale tato přirozená rodičovská láska a péče může přerůst až do extrému. Přehnané, takzvané toxické rodičovství je stále běžnějším úkazem a podle odborníků se z něj stává novodobý fenomén. Problém toxického rodičovství se dostal na dosud nevídanou úroveň.

Šíří se jako pandemie po celém světě

Jsme svědky doslova škodlivé výchovy, která se dá označit jako toxická. Jde přitom o celosvětový fenomén a jeho rozsah problému je obrovský. Emocionální újma u mladých lidí se dá označit za pandemii. 

Selhání rodičů

Pedagogičtí odborníci varují před rodiči, kteří se staví do role advokáta svých dětí, vše za ně řeší, zametají jim cestičku a obhajují je za každých okolností, a to i v situaci, kdy by neměly.

Emoční škody

Přehnaná, až úzkostná péče způsobuje u mladých lidí velké emoční škody. Přestože z nich mohou vyrůst šikovní a ambiciózní lidé, prostě nejsou připraveni na to, aby se o svůj život starali sami - bez pomoci všudypřítomných rodičů. Stále více dětí je rodiči nadměrně limitovaných v tom, aby se nezranili, nestresovali, netrápili, čímž dochází k omezování jejich přirozeného dospívání, rozvoji odolnosti a samostatnosti.

Tvrdá realita a dopad bez padáku

Přechod z doslova bezstarostného dětství do opravdové reality je pro takto vychovávané děti velmi tvrdý. Ve chvílích, kdy je najednou nikdo nedrží za ruku, si často i přes velkému nadání a dokonalé schopnosti nevěří a pochybují o každém kroku. A to jen proto, že je celý život svazovala přehnaná rodičovská láska, která jim nedovolila se na skutečný život plný překážek připravit.

Autor: Lenka Kostková