Rozhovor s dětmi a jeho vliv na komunikaci v rodině

Některé děti jsou upovídané a z jiných aby se slova doslova páčila. Ale není to většinou chyba na straně dětí. To, jak komunikuje celá rodina má obrovský vliv i na rozvoj vyjadřovacích schopností malých dětí. Zkuste své děti bedlivě poslouchat, změnit svůj styl komunikace s nimi a uvidíte, že se to pozitivně projeví i na komunikaci dětí s vámi.

děti, komunikace s dětmi, rozhovor, výchova dětí, rodina

Umět správně naslouchat

Rozhovory s dětmi ztroskotávají často na tom, že rodiče neposlouchají správně. To vede k tomu, že se děti necítí brány vážně a potřeba svěřit se klesá. Při úspěšném poslechu byste měli mít na zřeteli následující aspekty:

  • Koncentrujte se na to, co vám dítě říká a poslechněte si ho až do konce.
  • Ptejte se dodatečně, pokud jste něčemu nerozuměli.
  • Vyjádřete svůj zájem i neverbální: obraťte se k dítěti a navažte oční kontakt.
  • Zdržte se názorů, komentářů a rad.

Velmi důležité

Pokud zrovna nemáte čas, abyste dítě poslouchali, řekněte mu to laskavým tónem. S tím se dítě uspokojí mnohem více, než s poloviční pozorností, kdy ho budete poslouchat na půl ucha a s otáčením se ke kuchyňské lince. Kdo poslouchá své dítě, signalizuje následující: Zajímám se o tebe a chci mít účast na tom, co říkáš a děláš. Tím jsou děti podněcovány k tomu, aby mluvily o svých myšlenkách, pocitech a zážitcích.

"Chytit se" slyšeného

Vedle pozorného poslechu je důležité, abyste správně navázali na to, co dítě řeklo a vyhnuli se určitým způsobům reakcí. Demonstrujme to na malém příkladu: Holčička přijde ze školky ve špatné náladě: "Dnes jsem se pohádala s Denčou. Ona je tak hloupá. Nechci, aby přišla na oslavu mých narozenin. " S následujícími komunikačními postupy by máma pravděpodobně zkazila dceři chuť do dalšího vyprávění: Rozkaz / nařízení: "Jasně, že přijde na tvoje narozeniny. Vždyť jsme ji už pozvali. " Varování / hrozba: "Pokud se s ní opět nesmíříš, vyjde celá párty vniveč." Radit: "Denča je takové milé děvče. Zítra si s ní zkus nějak pěkně pohrát a pak si to ještě jednou promysli s tím pozváním. " Odbočení: "Ále co, tvá narozeninová oslava bude úžasná a bude se líbit všem dětem." Utěšování: "Ach, ty moje chudinko, ta Denča tě pořád zlobí. Pojď trošku se pomazlíme. "
Některé z těchto strategií vypadají na první pohled úplně normální. Proč bychom nemohli dát dítěti radu nebo ho utěšit? Proti tomu nelze v podstatě nic namítat. Ale takové reakce, poskytované dlouhodobě, zprostředkovávají dítěti asi toto: "Já vím, co je pro tebe dobré, myslím si, že to nezvládneš vyřešit /sám/ sama." To dítěti dodává pocit, že je neschopné a časem se uzavře. S otevřenou otázkou, jako např. "Proč jste se vy dvě pohádaly?" Nebo "Co ti na Denče vadí?", by měla máma mnohem větší šance, aby dcera vyprávěla o svých zážitcích. A v dialogu by si dcera ještě jednou promyslela rozhodnutí a mohla by přijít sama na nějaké nové řešení.

Postarat se v rodině o otevřenou komunikaci

Pokud děti zažívají, že si rodiče rádi povídají, přičemž přebírají nejen veselé, ale i smutné zážitky a mnohdy se i názorově v rozhovorech rozcházejí, působí to pozitivně na připravenost dítěte komunikovat. Další věc je, že děti se učí podle svých vzorů. Je proto důležité brát děti v dialogu jako partnery a respektovat jejich potřeby. Děti mohou převzít za sebe mnohdy více zodpovědnosti, než si rodiče myslí. V rozhovorech, zejména v takových, kde se probírají konflikty, je důležité projevit dětem důvěru a spolehnout se na jejich nápady a návrhy, i když nejsou vždy korespondující s těmi našimi. Tímto způsobem se děti dozvědí, že i ony "mají co říct". To je zase podněcuje k tomu, aby v konfliktních situacích nezůstávaly v pozadí, ale aby v otevřeném rozhovoru vyjádřily své zájmy.

Přimět děti vyprávět prostřednictvím fantazie

Někdy je milé se svým dítětem jen tak v myšlenkách snít. Tehdy jsou vhodné otázky jako: "Kam bys letěl / a, kdyby si teď mohl / la někam letět a co bys tam dělal / a?" Nebo: "Kdybys teď vyhrál / a milion korun, což by si s ním udělal / a? " Při takových fantaziích se mohou děti a rodiče hodně dozvědět o svých snech, strachu i přáních. Pro důvěrný vztah mezi rodiči a jejich dětmi mají takové společné komunikační zkušenosti nevyčíslitelnou hodnotu.

 

 


Podobné články


Jak vybrat dítěti jméno, a která jména jsou u nás zakázaná?

Rodičovství, to není jen plánovaní toho, kdy přijde miminko na svět. Být rodičem, to znamená i vybrat svému...
více...

Jak si najít přátele v dospělém věku?

Přátele potřebujeme téměř všichni. Přestože je doba internetových komunikací, stále ještě je osobní setkání...
více...

Dětský pokoj je pro správný vývoj dítěte velmi důležitý

Mít svůj pokoj, to je pro některé děti pouhý sen. Ale když se rodičům podaří, třeba i za cenu změny celého...
více...

Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Hrajete si s dětmi? Nic se nemá přehánět, stačí hodina denně!

Rádi se chlubíte dovednostmi svých dětí a nejraději byste je obklopili jen samými vzdělávacími aktivitami? Tak to...
více...

Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Období mezi dvaceti a třiceti roky je ideální pro budování kariéry a zakládání rodiny

Generace dnešních dvacetiletých má úplně jiné starosti než jejich rodiče. Ti se již většinou starali o ně,...
více...

Výchova dítěte po rozvodu a nový přístup, kde oba rodiče jsou stále oporou

Děti rozvodem a rozchodem rodičů nejenže ztrácejí svůj svět, v němž měli oba rodiče, ale musí se často...
více...