Rodiče, chraňte zdravé oči vašich dětí!

Datum článku: 12. 1. 2016

Ochrana zdraví dětí je především povinností jejich rodičů. Ti se starají, aby se dítě naučilo správným hygienickým návykům - mylo se, čistilo zuby, česalo vlasy, převlékalo a mělo dostatek spánku. Chrání mu pleť před popálením od sluníčka, ale také by se měli starat o to, jak malému dítěti ochránit jeho oči. A to většina rodičů přehlíží. Není výjimkou, když malé děti usínají při sledování televize, neomezeně hrají počítačové hry a výsledkem je to, že přibývá dětí s poškozením očí.

Rodiče, chraňte zdravé oči vašich dětí!

Odpočinek od počítačů

Jako první podmínku určitě přesný čas, který mohou děti trávit buď před televizí, nebo počítačem. Sice obrazovky již nepůsobí na oči tak negativně jako kdysi, stále to jsou neuspokojivé výsledky. Pokud si to můžete dovolit, kupte pro ně raději počítač s kvalitní obrazovkou, která je šetrnější. Sledujte i vzdálenost, ze které se děti dívají na televizor. Ideál je alespoň dva metry, když je však zařízení větší, měli byste vzdálenost ještě zvětšit. Co se týká počítačů, tak zejména při hrách se děti dokáží tak vžít, že si neuvědomují, že jsou nalepení téměř přímo na obrazovce. Mezi touto činností jsou vždy nutné přestávky. Nedovolte jim u nich trávit příliš mnoho času. Důraz klaďte i na správné osvětlení pokoje. Pokud se dítě učí nebo si čte když je už šero, automaticky by si mělo zapnout alespoň stolní lampou se silnějším zářením. Čím horší je viditelnost, tím více se oči trápí a tím pádem i ničí.

Netřít, jemně utírat

Syndrom suchého oka je momentálně nejčastějším problémem očí. Jeho dlouhodobé neléčení vám může způsobit nežádoucí komplikace. Pokud vám při lékařské prohlídce odhalí tento syndrom, musíte pravidelně užívat oční kapky, které vám vytvářejí náhradu slz. Po čase se stav opět vrátí do normálu. V lékárnách můžete koupit i různé jiné přípravky, které přinášejí očím zklidnění a relax. Novinkou je i masáž očí, která je určena právě pro lidi, kteří pravidelně pracují s počítačem. Jde o tmavé neprůhledné brýle, které mají tvar masky. Ty se přivážou na oči a pomocí tlaku promasírují celou jejich oblast. Když děti budou svědit oči, dávejte pozor, aby si je silně netřely. Tím mohou poškodit jejich povrch. Dotýkat by se jich neměly ani špinavýma rukama. Po umytí si je jen jemně otřete. A když se objeví u někoho v rodině zánět oka, musí používat samostatný ručník na obličej. Protože právě prostřednictvím něj se nemoc šíří velmi rychle i na ostatní členy domácnosti.

Zelená oáza

Balzámem pro unavené oči je zelená barva. Ani zde však nemůžete sáhnout po agresivnějších odstínech. U počítače byste měli mít touto barvou namalovanou plochu, abyste pravidelně každou hodinu zvedli alespoň na minutku zrak od počítače a dopřáli si takový relax. Stejnou pomoc získáte i od pohledu do rozkvetlé přírody. Oči se uklidní a mohou jít opět do plné zátěži. Pomoci vám může i chvilkové poležení si se zavřenýma očima. Přiložte si dlaně k sobě a chvilku jejich leštěte. Zavřete si oči, přiložte nahřáté ruce a nechte proudit energii. Pokud již děti musí nosit brýle, dbejte zejména na jejich čistotu, jinak se zrak může ještě více zhoršit. Na jejich utírání používejte speciální hadříky a přípravky. Během noci je mějte ukryté v pouzdře, do kterého se nedostane prach. Když jsou sklíčka velmi poškrábaná, vyměňte je za nové. Investice je sice vyšší, ale za odměnu dostanete nezhoršujúci se stav zraku. Občas si dělejte i heřmánkové obklady, které zrak zlepšují.

V létě bez brýlí ani na krok

Rizikové období přichází během slunečných dnů. V létě je intenzita slunečního záření nejvyšší a ani malé děti by neměly běhat v tomto čase po venku nechráněné. Automaticky je proto natíráte opalovacím krémem, ale na sluneční brýle zapomínáte. I v tomto případě platí zásada, že byste se měli vyhnout levným alternativám. Uvedený UV filtr často nemá nic společného s realitou a ve skutečnosti jde pouze o zabarvený plast. Nakupujte tedy raději ověřené značky, které vám vydrží více let. Z barev upřednostňujte přirozené odstíny hnědé a černé. Ostatní považujte jen za imageovou záležitost. Když se vydáte v zimě do hor, dávejte pozor na intenzitu místního slunce v kombinaci se sněhem. Oslepující efekt po najetí do tmavé místnosti vám nejlépe ukáže, jak své oči trápíte. Když nosíte dioptrické brýle, hledejte ty s přídavkem UV filtrů.